Walka o złoto bez faworytek

Po 30 latach Wisła Can-Pack Kraków i Ślęza Wrocław znów zmierzą się w finałowych meczach o mistrzostwo Polski.

Wisla Can Pack Krakow - 1KS Sleza Wroclaw
 fot. Krzysztof Porębski  /  źródło: Pressfocus

W latach 80. ubiegłego wieku wrocławianki należały do krajowej elity. Czterokrotnie sięgały po wicemistrzostwo Polski, ale tylko raz udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium, w 1987 roku. Okazały się wówczas lepsze od Wisły. Po 30 latach historia zatoczyła koło.


Krakowski klub w walce o najwyższe cele jest znacznie bardziej doświadczony. Mistrzostw Polski ma na koncie już 25, w tym w trzech ostatnich latach i regularnie występuje w Eurolidze. W bieżących rozgrywkach krakowianki ze Ślęzą walczyły już trzykrotnie, dwa razy w lidze i raz w Pucharze Polski. Dwukrotnie okazały się lepsze. W lidze we Wrocławiu wygrały 71:65 oraz w finale Pucharu Polski pokonały rywalki po dogrywce i wielkich emocjach 63:62. Ten mecz na długo zapamiętano we Wrocławiu. Jeszcze na niespełna minutę przed końcem Ślęza wygrywała czterema punktami. Dodajmy, że w sezonie zasadniczym w Krakowie wygrała Ślęza 77:55.


Finałowa rywalizacja zapowiada się bardzo emocjonująco. Trudno wskazać faworyta. Obie drużyny wypadają podobnie w statystykach - Wisła zdobywa średnio w spotkaniu 74,1 pkt i ma 37,5 zbiórek, a Ślęza 73,9 i 36,9. Liderką Ślęzy jest Sharnee Zoll wybrana przez trenerów PLKK najlepszą zawodniczką (MVP) sezonu zasadniczego. Amerykanka występuje w Polsce od 2010 roku - najpierw przez trzy sezony grała w CCC Polkowice, potem przez dwa w AZS Gorzów Wlkp. W półfinałach z CCC najjaśniej świeciła jednak gwiazda Marissy Kastanek, która w decydującym piątym spotkaniu zdobyła aż 34 pkt.


W Wiśle najskuteczniejsza jest Meighan Simmons z USA - średnio 13,2 pkt, a pod koszami dobrze spisuje się doświadczona Ewelina Kobryn (12,9 pkt i 8 zbiórek). Krakowianki w półfinale grały cztery mecze i miały więcej czasu na odpoczynek, z kolei atut własnego boiska będą posiadały wrocławianki, bo wygrały sezon zasadniczy.


Terminarz finału

(do 3 zwycięstw)

Środa, 19 kwietnia
WROCŁAW, 18.45: Ślęza - Wisła Can-Pack Kraków
Czwartek, 20 kwietnia
WROCŁAW, 18.45: Ślęza - Wisła Can-Pack Kraków
Sobota, 29 kwietnia
KRAKÓW, 14.00: Wisła Can-Pack - Ślęza Wrocław
Niedziela, 30 kwietnia (ewentualnie)
KRAKÓW, 18.30: Wisła Can-Pack - Ślęza
Środa, 3 maja (ewentualnie)
WROCŁAW, 18.30: Ślęza - Wisła Can-Pack Kraków

 

Z tej samej kategorii