Zwycięstwo obowiązkowe

Eliminacje mistrzostw świata 2019 - Polacy we Włocławku podejmują dzisiaj (19.30) Kosowo.

Polska - Wegry
 fot. Piotr Matusewicz  /  źródło: Pressfocus

W pierwszej fazie eliminacji nasza reprezentacja rywalizuje w grupie C. Wygrała z Węgrami 70:60 i przegrała z Litwą 55:75. Z trzema punktami zajmuje drugie miejsce w tabeli. Kosowo natomiast przegrało z Litwą 61:99 oraz Węgrami 76:84 i w tabeli jest na ostatniej pozycji. Wygrana z tym zespołem jest zatem wręcz obowiązkiem biało-czerwonych. Warto dodać, że czołową postacią bałkańskiej ekipy jest Dardan Berisha, który przed laty występował w reprezentacji Polski, a także bronił barw Anwilu Włocławek. Mike Taylor, trener naszej kadry, oczywiście docenia klasę Berishy, ale też nie zapomina o innych zawodnikach. - Dardan to świetny strzelec, ale przygotowujemy się na mecz z Kosowem jako zespołem, a nie pojedynczymi graczami - powiedział Taylor, który przyznał, że kadra myśli także o rewanżowym, poniedziałkowym starciu z Węgrami, z którymi na inaugurację eliminacji mistrzostw świata Polska wygrała w Bydgoszczy 70:60. - Gramy mecz za meczem, więc na razie najistotniejsze jest spotkanie z Kosowem. Później będziemy patrzeć na spotkanie z Węgrami, chociaż zdajemy sobie sprawę, że to będzie dla nas kluczowa batalia - dodał.

 

Dzisiejsze spotkanie będzie szczególne dla Kamila Łączyńskiego, który na co dzień gra w Anwilu Włocławek, wystąpi zatem przed własną publicznością. - Bardzo mi miło, że jestem częścią tej reprezentacji i mogę trenować na zgrupowaniu kadry na własnym obiekcie. Mam nadzieję, że kibice, którzy przyjdą do hali w piątkowy wieczór, będą tak samo wspierali reprezentację, jak wspierają Anwil. Jesteśmy bowiem świadomi, że to niezwykle ważny mecz dla naszej drużyny - podkreślił Łączyński. - W najbliższych dwóch meczach chcemy odnieść dwa zwycięstwa. Musimy zrobić wszystko, żeby tego dokonać - dodał.

 

Biało-czerwoni w meczach z Kosowem i Węgrami wystąpią osłabieni. Brakuje w drużynie trzech podstawowych zawodników: A.J. Slaughtera (ASVEL Lyon), Adama Waczyńskiego (Unicaja Malaga) i Damiana Kuliga (Banvit Bandirma). Nieobecność dwóch pierwszych to efekt konfliktu na linii FIBA - Euroliga, która nie uznaje przerwy w rozgrywkach klubowych na tzw. okienka przeznaczone na mecze reprezentacji w eliminacjach MŚ. Z kolei Kulig poprosił szkoleniowca o zwolnienie z występów w kadrze, na co ten przystał.

 

Dodajmy, że do kolejnej fazy kwalifikacji awansują trzy najlepsze drużyny z grupy. W drugim etapie będą cztery sześciozespołowe grupy - wyniki z poprzednich gier zostaną zachowane. Spotkania zostaną rozegrane we wrześniu i listopadzie 2018 roku oraz w lutym 2019 roku. Do MŚ zakwalifikują się po trzy najlepsze drużyny w grupie (łącznie 12 zespołów).

 

Z tej samej kategorii