Zaskakująca wygrana beniaminka z Gliwic. GTK lepsze od TBV Startu Lublin

W niedzielnym meczu 22. kolejki Energa Basket Ligi, beniaminek GTK Gliwice wyraźnie pokonał faworyzowany TBV Start Lublin 90:73.

GTK Gliwice - Miasto Szkla Krosno
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

Gliwiczanie plan na swój pierwszy sezon w elicie wykonali. Mieli się utrzymać i się utrzymali, choć mieli ułatwione zadanie, bo z rozgrywek wycofali się Czarni Radom. Zadaniem TBV Startu jest z kolei gra w play offie, czyli w czołowej ósemce rozgrywek. Zadanie wykonalne, choć po porażce w Gliwicach jego wykonanie mocno się skomplikowało.
Początkowo nic nie zapowiadało wygranej gospodarzy. Przyjezdni bardzo dobrze zaczęli. Wygrywali 7:0. I długo kontrolowali wydarzenia na boisku. Gliwiczanie z czasem, oczywiście, się przebudzili. Zaczęli trafiać do kosza, ale mieli problemy z utrzymaniem równej dyspozycji. Zdarzały im się nagłe przestoje. To powodowało, że długo nie potrafili złapać rytmu. Do wyrównania udało im się doprowadzić dopiero pod koniec pierwszej połowy (34:34).
Na drugie 20 minut gliwiczanie wyszli zdecydowanie bardziej skoncentrowani. Od początku prezentowali pewną i skuteczną koszykówkę. Grali szybko i twardo. Goście ich przemianą byli kompletnie zaskoczeni. Jedynie Chavanghn Lewis i James Washington indywidualnymi akcjami próbowali dotrzymać kroku rozpędzającym się z każdą minutą gospodarzom. W ich szeregach brylował Marcin Salamonik. Były zawodnik Startu rozgrywał chyba najlepszy mecz w sezonie. Był niezastąpiony i skuteczny w każdym elemencie. Mecz zakończył z imponującym dorobkiem 20 punktów. Zaimponował zwłaszcza w rzutach z dystansu, trafiając wszystkie pięć „trójek”. Przy jego ogromnym udziale przewaga GTK urosła błyskawicznie. Jeszcze w 27 minucie prowadzili goście 57:56. 7 minut później miejscowi mieli już 16 punktów więcej (75:59). Goście po tym ciosie już się nie podnieśli. Nawet Washington z Lewisem spasowali. W ich poczynaniach nie było wiary, a rezygnacja. Za to gospodarze grali koncert. Wszystko im wychodziło. Trafiali z dystansu i po wejściach pod kosz. Nieźle radzili sobie też w strefie podkoszowej, w której prym wiódł jak zwykle ambitny Paweł Zmarlak.

 

GTK Gliwice – TBV Start Lublin 90:73 (16:23, 24:18, 28:18, 22:14)
[GLIWICE:] Williams 5, Salamonik 20 (5x3), Marek Piechowicz 4, Hooker 19 (1x3), Morgan 4 – Ratajczak 2, Pieloch 3 (1x3), Palyza 17 (2x3), Zmarlak, Radwański 12 (1x3), Jędrzejewski 4. Trener Paweł TURKIEWICZ.
[LUBLIN:] Dutkiewicz 2, Washington 18 (1x3), Szymański 6, Mirković 9 (1x3), Lewis 25 (1x3) – Reynolds 6, Gospodarek 7 (1x3), Czerlonko, Zalewski, Ciechociński, Dziemba. Trenr David DEDEK.

Z tej samej kategorii