Czy będzie wreszcie medal?

  Sobotni konkurs na dużej skoczni w Pjongczangu ma wielu faworytów, ale najwyżej stoją szanse Norwegów, Roberta Johanssona i Johanna Andre Forfanga oraz Niemca Andreasa Wellingera. Dwaj pierwsi rządzili na treningach i w kwalifikacjach, a Wellinger skacze wyjątkowo pewnie. Czyżby miał powtórzyć wyczyn Kamila Stocha z Soczi i wygrać na obu obiektach?

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem
   fot. Rafal Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Niemcy mają bardzo mocną, równą drużynę więc teoretycznie 22-letni skoczek z Ruhpolding może tu wyrównać rekord Fina Matti Nykkaenena i tak jak on w Calgary zdobyć trzy złote medale. Ale nie musi, bo coś czuję, że w sobotnim konkursie zaatakują ci z drugiego planu.

   

  Wśród nich jest Stoch, co prawda siódmy zawodnik kwalifikacji, ale Polak potrafi tam skakać. Przed rokiem poleciał 142 m, dalej niż wynosił rekord skoczni, a w czwartek na treningu 139,5 m. Kamil spóźnia skoki, popełnia drobne błędy, ale można mieć wrażenie, że wciąż czeka na moment, w którym odpali bombę na progu i pokaże pełnię swych wielkich, mistrzowskich możliwości.

   

  Lista kandydatów do medali jest dość długa. Zawsze jednak może też ktoś mile zaskoczyć, tak jak młodszy z japońskich braci Kobayashi, Ryoyu, który w kwalifikacjach poleciał na 143,5 metra i ustanowił nowy rekord skoczni. Japończyk zajął trzecie miejsce, przegrał z Norwegami, ale pokazał pazur. Groźny może być Austriak Michael Hayboeck, być może obudzi się jego rodak Stefan Kraft, a Simon Ammann przypomni sobie czasy, gdy czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu olimpijskiego podium.

   

  Ale nie zmienia to faktu, że w pierwszym rzędzie faworytów są Norwegowie (do Johanssona i Forfanga dodałbym jeszcze Daniela Andre Tande), Wellinger i mimo wszystko Stoch. Tacy jak on potrafią jednym, znakomitym skokiem rozstrzygnąć losy rywalizacji i przechylić szalę na swoją korzyść. Szczególnie kiedy nie przeszkadza zbytnio wiatr. Prognozy zapowiadają na szczęście sprawiedliwy konkurs. Oby tak było.

   

  Tym razem mniej się mówi o Dawidzie Kubackim i Stefanie Huli, ale kto wie, może to zadziała na ich korzyść i bez presji polecą najdalej jak potrafią. Być może miłą niespodziankę sprawi wreszcie Maciej Kot.

   

  Cudów jednak nie oczekuję. Medal, bez względu na kolor, będzie wielkim sukcesem. Dotyczy to też poniedziałkowego konkursu drużynowego. Podium w obu przypadkach będzie spełnieniem naszych marzeń.

   

  Z tej samej kategorii