Mistrzostwa na stulecie? PZN i Beskidy walczą o kolejną wielką imprezę

  Wisła ze Szczyrkiem walczą o organizację mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 2019 roku. W zeszły weekend Beskidy odwiedziła sekretarz generalna FIS.

  01.09.2013 LETNIE MISTRZOSTWA POLSKI SENIOROW W SKOKACH NARCIARSKICH SZCZYRK
   fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

  W listopadzie Wisłę czeka inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Beskidy mają jednak chrapkę na kolejną ważną zimową imprezę. W maju Polski Związek Narciarski poinformował, że rozpoczął starania o organizację mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 2019 roku. W związku z tym - na zaproszenie PZN - w zeszły weekend podczas zawodów Pucharu Beskidów nasz kraj odwiedziła sekretarz generalna Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), Sarah Lewis.

   

  W piątek Brytyjka odwiedziła skocznię w Szczyrku oraz spotkała się z przedstawicielami samorządu. Dzień później pojawiła się na trasach narciarskich na Kubalonce. To właśnie na tych obiektach za półtora roku mieliby rywalizować najlepsi juniorzy. – Myślę, że pani sekretarz wyniosła z tego pobytu dobre wrażenia – powiedział wiceprezes PZN, Andrzej Wąsowicz.

   

  Drugie podejście

  Jak przyznał, skocznie w Szczyrku są już gotowe na przyjęcie zawodników. Problem jest jednak z trasami biegowymi w Wiśle, które wymagają pewnych modyfikacji. – Chodzi głównie o wyposażenie Kubalonki w system sztucznego naśnieżania, a także oświetlenie obiektu – wylicza działacz.

   

  To już drugie podejście Beskidów do organizacji MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Już w 2008 roku Wisła i Szczyrk mieli gościć najlepszych młodych narciarzy, ale na przeszkodzie stanęła pogoda - brak śniegu oraz wysokie temperatury. Ostatecznie rywalizację skoczków oraz kombinatorów przeniesiono do Zakopanego, a biegaczy do włoskiego Malles Venosta. 16 lat temu MŚ juniorów odbyły w Karpaczu, a w przyszłym roku imprezę tę zorganizują szwajcarskie miejscowości Kandersteg i Goms.

   

  Ukoronowanie jubileuszu

  Beskidy w walce o organizację mistrzostw świata juniorów 2019 będą rywalizować z fińskim Vuokatti oraz jednym z niemieckich miast. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Radę FIS podczas kongresu w Grecji w maju przyszłego roku. W Wiśle oraz Szczyrku liczą na korzystne rozstrzygnięcie w tej kwestii. – Na 2019 rok przypada 100-lecie założenia Polskiego Związku Narciarskiego. Byłoby to piękne ukoronowanie tego jubileuszu – kończy Andrzej Wąsowicz.

   

  Z tej samej kategorii