Kamil Stoch tuż przed Freitagiem w kwalifikacjach w Willingen

Kamil Stoch wygrał kwalifikacje do sobotnich i niedzielnych zawodów w Willingen. Tuż za nim uplasował się lider Pucharu Świata, Richard Freitag. Awans wywalczyli wszyscy nasi skoczkowie.

Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem

Kwalifikacje na skoczni Muehlenkopfschanze rozpoczęły pierwszą edycję Willingen Five. To nowy turniej skoków, który ma zachęcić zawodników do rywalizacji tuż przed igrzyskami olimpijskimi. Zwycięzcą zostanie skoczek, który uzyska najwyższą łączną notę wyliczoną z sumowania pięciu skoków: jednego kwalifikacyjnego oraz czterech konkursowych (po dwa na każde zawody). Dla triumfatora organizatorzy przewidzieli nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro. Jest więc o co walczyć.

Po kwalifikacjach wydaje się, że walka o zwycięstwo będzie się toczyć pomiędzy Kamilem Stochem a Richardem Freitagiem. Polak wygrał kwalifikacje do sobotniego i niedzielnego konkursu, skacząc 142,5 metra. Jego niemiecki rywal wylądował trzy metry bliżej, ale ten rezultat uzyskał w trochę gorszych warunkach. Różnica w klasyfikacji wyniosła 1,9 punktów. Trochę więcej, bo cztery "oczka" dzieli obu zawodników w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Walka więc toczy się nie tylko o duże pieniądze, ale także o komfort psychiczny przed igrzyskami olimpijskimi.

Do zawodów awansowali wszyscy nasi skoczkowie. Bardzo dobrze spisał się Stefan Hula, który zajął 9. miejsce (140,5 m). Nieco gorzej poszło pozostałym reprezentantom Polski: Dawid Kubacki zajął 17. miejsce, Piotr Żyła uplasował się tuż za nim, 26. był Maciej Kot, a 33. Jakub Wolny.

Jutro o 16.00 początek pierwszej serii pierwszego konkursu w Willingen. Niedzielne zmagania rozpoczną się dużo wcześniej, bo o 10.20.