Ostry maraton na ostatniej prostej. W piątek rusza Raw Air

  W weekend w Oslo rozpocznie się morderczy turniej Raw Air. Biało-czerwoni przekonują, że są gotowi na skakanie przez dziesięć kolejnych dni.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich 2016/2017 -Raw Air 2017 Oslo konkurs indywidualny
   fot. Martyna Szydłowska  /  źródło: Pressfocus

  Skoczkowie pod koniec sezonu nie mają łatwego życia. Choć na horyzoncie widać już Planicę i finał Pucharu Świata, po drodze czeka ich spory maraton. W piątek w Oslo rozpoczyna się druga edycja Raw Air. Norweski turniej reklamowany jest jako najbardziej intensywny i ekstremalny w historii skoków, i nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Przez dziesięć dni zawodnicy będą rywalizować w sześciu konkursach (4 indywidualnych i 2 drużynowych) rozgrywanych na czterech skoczniach - oprócz Oslo także w Lillehammer, Trondheim i mamucie w Vikersund.

   

  Ponieważ do klasyfikacji łącznej tej rywalizacji będą się wliczać nie tylko skoki z zawodów indywidualnych, ale także drużynowych oraz kwalifikacji, skoczkowie będą musieli oddać aż 16 prób. Dla porównania po Turnieju Czterech Skoczni zawodnicy mają w nogach 12 ocenianych skoków. Z kolei na debiutującym w tym roku w kalendarzu PŚ Willingen Five zaliczyli ich tylko 5.

   

  Z autobusu na skocznię

  - To nie jest łatwy turniej. Czasami jest tak, że prosto z autobusu idzie się na skocznię. Tyle że wtedy czas spędza się przyjemnie i intensywnie. Dużo się dzieje - mówi Piotr Żyła, który poprzedni cykl zakończył na 14. miejscu. - Początek miałem bardzo dobry, ale końcówka była już średnia. W tym roku moim celem jest skakać stabilnie i dobrze - zapowiedział wiślanin przed kamerami TVP.

   

  Stabilizacja to w przypadku Raw Air słowo klucz. Zawodnicy muszą utrzymać równą formę przez 10 dni, a w sytuacji, kiedy skacze się codziennie, nie jest to takie proste. Odpowiedniej regeneracji nie sprzyja ciągłe przemieszczanie się z miejsca na miejsce.

   

  Od razu po zakończeniu zawodów w Oslo skoczkowie ruszają 180 kilometrów w stronę Lillehammer. Stąd zaś do Trondheim jest 350 km. Na koniec czeka ich najdłuższa (530 km) wyprawa - na loty do Vikersund. W ostatnim przypadku sprzęt wysyłany jest tuż po czwartkowych zmaganiach w Trondheim. Skoczkowie z kolei mają wyruszyć samolotem dzień później, z samego rana. Organizatorzy zapewniają, że w porównaniu z poprzednią edycją usprawnili transport pomiędzy miastami, w których będą odbywać się zawody.

   

  Nudy nie będzie

  - Wszyscy mamy równe szanse. Trzeba do tych zawodów podejść tak samo, jak do każdego innego konkursu. Ponieważ będziemy skakać dzień w dzień, musimy dbać o to, by być w jak najlepszej formie fizycznej i psychicznej. Właściwie nacisk kładzie się tylko na regenerację - tłumaczy Stefan Hula.

   

  I choć skoczkowie mają już w nogach cztery miesiące rywalizacji (sezon Pucharu Świata rozpoczęli 17 listopada w Wiśle), zgodnie twierdzą, że idea Raw Air bardzo im się podoba. - Nudy na pewno nie będzie – zapewnia Maciej Kot. - Kiedy jest forma, dużo łatwiej znosi się trudy zawodów - dodaje zakopiańczyk.

   

  Duża kasa na stole

  Magnesem przyciągającym skoczków są przede wszystkim nagrody. Zwycięzca Raw Air otrzyma czek na 60 tysięcy euro (dla porównania triumfator Turnieju Czterech Skoczni jest bogatszy o niecałe 19 tys.). Za drugie miejsce organizatorzy płacą 30 tysięcy, a za trzecie – 10. Oprócz tego zawodnicy są honorowani – tak samo jak w każdych innych zawodach PŚ – premiami pieniężnymi stosownie do zajmowanych miejsc (zwycięzca pojedynczego konkursu otrzymuje 10 000 franków szwajcarskich, a zawodnik, który zajął 30. miejsce – 100). Pierwszą edycję Raw Air wygrał Stefan Kraft. Obok niego na podium stanęli Kamil Stoch i Andreas Wellinger. Skład biało-czerwonych na norweski cykl nie zmienił się względem ubiegłotygodniowych zawodów w Lahti. Wystąpią w nim: Stoch, Kot, Hula, Żyła, a także Dawid Kubacki i Jakub Wolny.

   

  Z tej samej kategorii