Czy ktoś zatrzyma Stocha?

  Kamil Stoch, wygrywając w niedzielę w Lahti, zrobił ogromny krok ku zwycięstwu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

  FIS Ski Jumping World Cup in Lahti
   źródło: PAP/ EPA

  „Król Kamil”, „Messi skoków”... Polski internet zachwycił się zwycięstwem Kamila Stocha w Lahti, choć nie sam fakt wygranej najbardziej zadziwił kibiców. Potrójny mistrz olimpijski w niedzielę wcale nie pokonał swoich rywali - on ich zdeklasował. Drugiego Markusa Eisenbichlera nasz zawodnik wyprzedził o prawie 30 punktów. - W Lahti byliśmy świadkami dwóch konkursów. Poza Kamilem toczyła się zacięta rywalizacja na wysokim poziomie, a on po prostu skoczył sobie w innych zmaganiach, w innej lidze - powiedział w rozmowie ze „Skijimping.pl” Maciej Kot.

   

  Skacze na luzie
  Zachwycony był także Adam Małysz. Były skoczek, a obecnie dyrektor kadry, oglądając niedzielne zawody być może przypomniał sobie, jak on w swoich czasach nokautował rywali na skoczni. - Spodziewałem się, że po igrzyskach będzie mu się skakało łatwiej, z większym luzem i właśnie tak się dzieje - napisał na Facebooku „Orzeł z Wisły”, zwracając przy okazji uwagę na ważną kwestię. Kamil Stoch po zakończeniu olimpijskich zmagań wciąż jest w wysokiej formie i dwa medale przywiezione z Pjongczangu wcale nie uśpiły jego motywacji do walki o kolejne sukcesy.

   

  Zwykle po powrocie z największej imprezy forma skoczka jest jedną wielką niewiadomą. Medale już wiszą na szyi, cele na ten sezon zostały spełnione, więc każdy kolejny sukces jest tylko miłym dodatkiem. Trudno znaleźć chęć do wykrzesania z siebie resztek energii. Czasem dzieje się to wbrew woli zawodnika, gdy zmęczenie sezonem powoduje, że jego dyspozycja nie jest już tak wysoka jak jeszcze kilka tygodni temu.

   

  Paliwa powinno starczyć
  Ale w tym sezonie Stoch potrafił odpowiednio rozłożyć siły. Kiedy na początku stycznia w wielkim stylu wygrywał Turniej Czterech Skoczni, cała Polska zastanawiała się, czy wysoka forma nie przyszła za wcześnie. Celem numer 1 miały być przecież igrzyska olimpijskie. Tymczasem Polak w ostatnich miesiącach zwyciężał tylko wtedy, kiedy było to najbardziej potrzebne. Ponadto ostatni weekend pokazał, że nie widać po nim żadnego zmęczenia. Skacze tak, jakby zrobił sobie dłuższą przerwę od startów i z miejsca wskoczył do czołówki, choć wielu zawodników miało po igrzyskach przynajmniej kilka dni urlopu. Każdy więc teoretycznie miał równe szanse. W niedzielę różnica pomiędzy Stochem a resztą świata była jednak kolosalna.

   

  Inna sprawa, że Polak w tym sezonie ma jednak jeszcze o co walczyć. Obiektem pożądania jest Kryształowa Kula. Stoch po zwycięstwie w Lahti i potknięciach jego najgroźniejszych rywali znacznie przybliżył się do powtórzenia wyczynu z sezonu 2013/14. Jest liderem Pucharu Świata i po tym co pokazał w miniony weekend, tylko kataklizm mógłby mu to uniemożliwić. Rok temu na jego drodze stanął Stefan Kraft, który w 8 konkursów odrobił prawie 300-punktową stratę do reprezentanta Polski i to on ostatecznie stanął w Planicy na najwyższym stopniu podium. Inna sprawa, że Kamilowi pod koniec sezonu brakowało już pary i nie mógł być równorzędnym rywalem dla Austriaka. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku nasz skoczek ma w baku więcej paliwa.

   

   

  Lahti przystankiem w drodze po Kulę

  ADAM MAŁYSZ (sezon 2006/07)

  Dla „Orła z Wisły” Lahti było szczególnym miejscem już wcześniej. W 2001 roku został wicemistrzem świata na dużej skoczni i mistrzem na średniej. Dwa lata później wygrał dwa konkursy Pucharu Świata, znacznie odjeżdżając Svenowi Hannawaldowi w klasyfikacji generalnej. Ważnym konkursem dla Małysza był jednak ten z sezonu 2006/07. Polak nie przypuszczał, że jest w stanie odrobić ponad 200 punktów straty do Andersa Jacobsena, choć Norweg pod koniec sezonu złapał zadyszkę, a nasz zawodnik w Sapporo został mistrzem świata. Polak wygrał konkurs w Lahti, a Jacobsen… nie awansował do drugiej serii (zajął 31. miejsce). Małysz siłą rozpędu, wygrywając kolejne konkursy, wyprzedził młodszego rywala w klasyfikacji generalnej PŚ. I choć na chwilę musiał oddać mu żółty plastron (po pechowym, ze względu na warunki, konkursie w Oslo), finisz sezonu miał zabójczy. W Planicy zwyciężył we wszystkich trzech zawodach i zgarnął czwartą w karierze Kryształową Kulę.

   

  SIMON AMMANN (sezon 2009/10)
  Szwajcar przez cały sezon utrzymywał się w ścisłej czołówce, ale w jego pierwszej części dość często zamieniał się z Gregorem Schlierenzauerem prowadzeniem w PŚ. Przed igrzyskami w Vancouver obu panów dzieliło tylko 50 punktów. Szwajcar w Kanadzie zgarnął jednak dwa złote medale (m.in. dzięki nietypowym wiązaniom), a po powrocie z Ameryki Północnej wygrał wszystkie konkursy do końca sezonu. Zwycięską serię rozpoczął właśnie w Lahti (tuż za nim zawody ukończył Adam Małysz, a Schlierenzauer był dopiero 4.).

   

  KAMIL STOCH (sezon 2013/14)
  Polak po zdobyciu w Soczi dwóch złotych medali olimpijskich przystępował do rywalizacji o pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Pierwszy konkurs po igrzyskach nie był dla niego zbyt udany - w Falun zajął 4. miejsce i musiał odstąpić fotel lidera PŚ Peterowi Prevcowi, który był drugi. Ale już od zawodów w Lahti Stoch rozpoczął marsz po najważniejsze trofeum całego sezonu. Piątkowy konkurs skończył na najniższym stopniu podium, zaś niedzielny - na najwyższym. Klasę pokazał zwłaszcza w finałowym skoku, w którym uzyskał 134,5 metra. Choć po wylądowaniu złapał się za kolano (zdecydował się na telemark), uraz nie okazał się być poważny. Nasz zawodnik powrócił na czoło klasyfikacji generalnej i nie zszedł z tego miejsca już do końca kampanii.

  Z tej samej kategorii