Stefan Horngacher nie ma jeszcze nowej umowy. Czy są powody do obaw?

  Czy Stefan Horngacher pozostanie trenerem polskich skoczków? Apoloniusz Tajner jest przekonany, że tak.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs druzynowy
   fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Dwa wygrane Turnieje Czterech Skoczni przez Kamila Stocha, brązowy medal Piotra Żyły i złoto polskiej drużyny na MŚ w Lahti. A w tym sezonie brązowy medal MŚ w lotach oraz indywidualne złoto Stocha oraz brąz drużyny na igrzyskach - tak w skrócie prezentują się dokonania Stefana Horngachera z polskimi skoczkami. Austriakowi z końcem tego sezonu kończy się kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim, więc staje się łakomym kąskiem na trenerskim rynku. Już wkrótce może przebierać w ofertach pracy.

   

  Spotkali się w lipcu

  Nikt w PZN-ie nie wyobraża sobie jednak, by 48-letni szkoleniowiec mógł po sezonie odejść z Polski. Już w lipcu zeszłego roku, na wniosek Kamila Stocha, prezes Apoloniusz Tajner oraz dyrektor-koordynator ds. skoków i kombinacji norweskiej Adam Małysz spotkali się z Horngacherem, by zaproponować mu przedłużenie współpracy. W grę wchodzi czteroletnia umowa, aż do igrzysk w Pekinie.

   

  - Zapytałem go wprost, czy już można spisać umowę. Odpowiedział, że nie potrzebuje żadnego dokumentu, że jest zadowolony z pobytu w Polsce i skoro związek wyraża chęć do dalszej współpracy, to tak jest - opowiadał w rozmowie ze „Sportem” Tajner. Zapytany przez nas o to, czy Horngacher zadeklarował otwarcie przedłużenie kontraktu, odpowiedział, że nie, ale „z zadowoleniem przyjął stanowisko związku”.

   

  Zarabia najwięcej

  Dopóki jednak Austriak nie podpisze nowej umowy, takie deklaracje nie mają niestety mocy prawnej. Horngacher z natury jest osobą bardzo spokojną i każdą, nawet najmniej istotną decyzję, dokładnie analizuje. Pytany przez dziennikarzy po konkursie drużynowym w Pjongczangu o jego przyszłość, stwierdził, że na decydujące rozmowy przyjdzie czas po igrzyskach. Nie jest tajemnicą, że jego usługami zainteresowani są Austriacy, rozczarowani współpracą z Heinzem Kuttinem, a kto wie, czy w kolejce po Horngachera nie staną też Słoweńcy, dla których może być to ostatni sezon z Goranem Janusem. Choć „Steff” jest najlepiej zarabiającym trenerem w historii polskich skoków (według informacji „Sport.pl”, inkasuje miesięcznie około 10 tysięcy euro), gdzie indziej na pewno mógłby liczyć na większe pieniądze.

   

  Po co to zmieniać?

  - Gdyby otrzymał propozycję z gatunku nie do odrzucenia, to może by ją przyjął, ale w tej sytuacji nie sądzę, żeby miał ambicje bycia kołem ratunkowych dla austriackich skoków, skoro w Polsce ma wszystko uporządkowane. Zresztą sam brał udział w budowaniu potencjału naszych skoków - twierdzi Tajner. I dodaje: - Czekają go dalsze sukcesy. Uważam, że finansowo jesteśmy w stanie podołać jego oczekiwaniom. Poza tym jemu tutaj jest dobrze. To fajna, wesoła grupa. Po co to zmieniać? Z naszej strony stanowisko jest jasne - chcemy dalszej współpracy. Po sezonie będziemy dogrywać szczegóły. Nie przewiduję wtedy rozmowy w stylu „zostanie/nie zostanie”, tylko ustalenie dalszej współpracy. Myślę, że spokojnie się dogadamy - kończy z optymizmem prezes PZN.

   

  Z tej samej kategorii