Polska najlepsza w konkursie drużynowym, rekord skoczni Kamila Stocha!

  Reprezentacja Polski okazała się najlepsza podczas konkursu drużynowego w Zakopanem. Fenomenalnym skokiem w drugiej serii popisał się Kamil Stoch. Skacząc 141.5 metra pobił rekord skoczni!

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem
   źródło: Pressfocus

  Konkurs drużynowy na Wielkiej Krokwi jest rozgrywany nieprzerwanie od 2013 roku. Biało-czerwoni trzykrotnie stawali na podium, ale nigdy jeszcze nie wygrali. Dziś otworzyła się więc kolejna szansa na przełamanie tej złej passy, ale to nie Polacy byli głównymi faworytami do zwycięstwa, a Norwegowie, którzy w zeszłym tygodniu w wielkim stylu zdobyli w Oberstdorfie złoto mistrzostw świata w lotach. Licząc poprzedni sezon, podopieczni Alexandra Stoeckla są niepokonani od 6 konkursów.

   

  Polacy chcieli przerwać jednak tę passę i w pierwszej rundzie mocno się do tego zbliżyli. Co prawda po pierwszej grupie to Norwegowie odskoczyli nam na dwa punkty (Maciej Kot uzyskał 133 metry, zaś Anders Fannemel lądował metr bliżej, ale miał wyższą bonifikatę za wiatr), to jednak liderzy Pucharu Narodów na półmetku (po słabym skoku Andreasa Stjernena) spadli na trzecie miejsce. Mocno po piętach naszym skoczkom deptali z kolei Niemcy, którzy ze skoku na skok niwelowali stratę do podopiecznych Stefana Horngachera. Biało-czerwoni skakali jednak na tyle daleko (Stefan Hula huknął 136 metrów, Stoch wylądował dwa metry bliżej, a Dawidowi Kubackiemu zabrakło 1,5 metra do granicy 130 metra), że po I serii byli liderami konkursu - 7,3 pkt przed Niemcami.

   

  W drugiej serii po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Maciej Kot, lądując na 130 metrze. Dalej o cztery metry skoczył Anders Fannemel, jednak mieliśmy nad Norwegami sporą przewagę, którą utrzymaliśmy. Fenomenalny skok oddał Stefan Hula. 135.5 metra to odległość, która umocniła nas na pierwszej pozycji. Po sześciu skokach mieliśmy już przewagę 16 pkt nad reprezentacją Norwegii. W swoim drugim skoku Dawid Kubacki już nie spóźnił odbicia, jak to miało miejsce w pierwszej serii i lądując na 135 metrze powiększył przewagę nad rywalami. Nasze zwycięstwo przypieczętował Kamil Stoch fenomenalnym skokiem na odległość 141.5 metra, którym pobił rekord skoczni.

   

  Wyniki konkursu:

  1. Polska - 1092.0 pkt

  2. Niemcy - 1067.3

  3. Norwegia - 1055.2

  4. Japonia - 954.4

  5. Słowenia - 953.0

  6. Niemcy - 921.1

  7. Szwajcaria - 873.8

  8. Czechy - 848.9

  9. Rosja - 346.1

  10. Kazachstan - 270.3

   

  Z tej samej kategorii