Maciej Kot przed Raw Air: Woli walki nie brakuje

  Dla Macieja Kota obecny sezon nie jest udany, ale skoczek z Zakopanego chce go zakończyć dobrym akcentem. Dziś początek turnieju Raw Air. W Oslo odbędą się kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem
   fot. Rafal Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Dziś w Oslo skoczkowie zainaugurują drugą edycję Raw Air. Przez 10 dni będą rywalizować w sześciu konkursach na czterech obiektach (oprócz Oslo także w Lillehammer, Trondheim i Vikersund). Końcówka sezonu zapowiada się więc bardzo intensywnie, ale dla biało-czerwonych żaden to kłopot. - To dobra idea - mówi o Raw Air Maciej Kot. - Lubię, kiedy w krótkim czasie jest dużo konkursów. Kiedy skoki są dobre, a forma dopisuje, w krótkim czasie można zdobyć wiele punktów. Będę chciał powalczyć - dodaje skoczek z Zakopanego.

   

  Medal miłą odmianą

  Dla Kota kończący się sezon nie należy do udanych. O ile w zeszłym roku był piątym zawodnikiem Pucharu Świata i uzbierał 985 punktów, o tyle w obecnej kampanii zajmuje dopiero 21. miejsce i ma o ponad 700 „oczek” mniej. Ani razu nie stanął na podium i tylko dwukrotnie kończył konkursy w czołowej dziesiątce. Trudno uznać to za sukces. Brązowy medal igrzysk olimpijskich wywalczony w konkursie drużynowym był miłą odmianą. Kot o miejsce w zespole walczył jednak ze swoim przyjacielem, Piotrem Żyłą.

   

  - Z jednej strony, rywalizacja z Piotrkiem była dla mnie smutna, z drugiej zaś - motywująca. Na każdym treningu chciałem dać z siebie sto procent. Swoją postawą chciałem pokazać chęć do walki o miejsce w składzie - opowiada Kot. Jak przyznaje, sytuacja ta nie wpłynęła negatywnie na jego relacje z wiślaninem. - To, że ktoś z nas musiał odpaść, nie zmienia faktu, że nadal utrzymujemy przyjacielskie stosunki - śmieje się Kot. Bo jak twierdzi, „takich trzech, jak nas dwóch, to nie ma ani jednego”.

   

  Irytujący błąd

  Zakopiańczyk po powrocie z igrzysk nieźle zaprezentował się w Lahti, gdzie z polskim zespołem wywalczył drugie miejsce w konkursie drużynowym, a w rywalizacji indywidualnej zajął 14. miejsce. - Skoki są coraz lepsze - cieszył się 26-latek, choć – jak zdążył już nas do tego przyzwyczaić – ciągle wymaga od siebie wiele. W Finlandii na przeszkodzie do dobrego wyniku znów stanął błąd, który ciągnie się za nim od ponad roku. - Na progu wszystko wygląda bardzo dobrze, ale zaraz potem pojawiają się problemy. Przez skrzywienie w locie, zamiast walczyć o podium, walczę o to, by być w pierwszej dziesiątce. To jest nie do zaakceptowania – irytuje się Kot.

   

  Co więcej, czasu do końca sezonu pozostało coraz mniej, a polskiemu skoczkowie bardzo zależy na tym, by tę kampanię zakończyć mocnym akcentem. Lepiej niż rok temu oczywiście nie będzie, ale trzeba ratować, co się da. - Trudno to zaakceptować, ale trzeba działać wedle zasady małych kroków – tłumaczy zawodnik cytowany przez „Skijumping.pl”.

   

  Woli walki nie brakuje

  Kot podkreśla, że na ostatniej prostej sezonu pary zarówno jemu, jak i jego kolegom nie powinno zabraknąć. - Medal olimpijski zdobyty w konkursie drużynowym na pewno dał nam dużo sił, co w końcówce sezonu powinno nam pomóc. Woli walki również nam nie brakuje. Czekam więc na Raw Air, bo będę chciał w nim powalczyć – kończy nasz zawodnik. Razem z nim w Norwegii wystartują lider PŚ Kamil Stoch, a także Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła i Jakub Wolny.

   

   

  Program zawodów w Oslo

  Piątek, 9 marca

  17.00 - Oficjalny trening

  19.30 - Kwalifikacje

   

  Sobota, 10 marca

  15.45 - Seria próbna

  17.00 - Pierwsza seria konkursu drużynowego

   

  Niedziela, 11 marca

  13.00 - Seria próbna

  14.30 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego

   

  Z tej samej kategorii