Kamil Stoch wygrywa konkurs w Oberstdorfie. Dawid Kubacki trzeci!

Podwójny mistrz olimpijski kapitalnym skokiem w II serii zapewnił sobie zwycięstwo w pierwszym konkursie 66. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Wielki sukces osiągnął również Dawid Kubacki, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów PŚ. Najlepszy wynik w karierze uzyskał także Stefan Hula, który zajął piąte miejsce.

66 TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI

Piątek przywitał kibiców w Oberstdorfie lekko zimową aurą. Sobota z kolei stała pod znakiem odwilży i mocnych podmuchów wiatru, który wiał z różnych kierunków. Przed dzisiejszymi zawodami było więc pewne, że to właśnie pogoda będzie dyktowała warunki.

Biało-czerwoni w I serii poradzili sobie jednak bardzo dobrze. Na półmetku trzecie miejsce zajmował Dawid Kubacki (126,5 m), który o 0,1 punktu wyprzedzał Kamila Stocha (126) i Norwega Andersa Fannemela (129). Siódmą lokatę zajmował Stefan Hula (123), a dziewiątą - Piotr Żyła (127,5). Do finałowej rundy awansował także Maciej Kot, który zamykał czołową dwudziestkę. Wszyscy podopieczni Stefana Horngachera nie mieli problemów z pokonaniem swoich rywali w rundzie KO.

Liderem po I serii był Stefan Kraft, który o 0,3 punktu wyprzedzał lidera PŚ, Niemca Richarda Freitaga. Austriak w zeszłym roku był najlepszy podczas rywalizacji w Oberstdorfie i chciał powtórzyć ten wyczyn. Miał również trochę szczęścia - był jednym z niewielu skoczków, którzy skakali z wiatrem wiejącym pod narty.

My jednak skupialiśmy się na biało-czerwonych, przed którymi stała spora szansa na podium. Kamil Stoch w drugiej serii odpalił petardę. Mistrz olimpijski skoczył 137 metrów i objął prowadzenie. Dawid Kubacki z kolei wylądował na 129 metrze, ale miał trudniejsze warunki i został sklasyfikowany tuż za Kamilem. Na górze zostali tylko liderzy. Richard Freitag uzyskał 127 metrów i wskoczył pomiędzy biało-czerwonych. Z kolei Kraft nie poradził sobie ze zmiennym wiatrem i spadł na 119 metr. Austriak zajął czwarte miejsce. Dzięki temu Kamil Stoch odniósł swoje 23. zwycięstwo w karierze (po raz pierwszy wygrał w Oberstdorfie), a Dawid Kubacki po raz pierwszy w karierze (w swoim 142 konkursie) stanął na podium zawodów Pucharu Świata!

Najlepszy wynik w karierze uzyskał też Stefan Hula, który po skoku na 120,5 m zajął 5. miejsce. Na 15. pozycji zawody zakończył Maciej Kot, a Piotr Żyła po słabej próbie w finale spadł na 25. miejsce.

Kamil Stoch dzięki temu zwycięstwu został rzecz jasna liderem Turnieju Czterech Skoczni. W klasyfikacji generalnej PŚ awansował na trzecie miejsce. Skoczkowie przenoszą się już do Garmisch-Partenkirchen, gdzie już jutro o 14.00 odbędą się kwalifikacje do noworocznego konkursu.