Kamil Stoch drugi na Muehlenkopfschanze, ale wygrywa miniturniej „Willingen 5”. Żyła trzeci!

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w niedzielnym konkursie w Willingen. Zawody wygrał Norweg Johann Andre Forfang, ale to Polak triumfował w końcowej klasyfikacji turnieju "Willingen Five". Na trzecim miejscu konkurs zakończył Piotr Żyła, a w czołowej dziesiątce w sumie uplasowało się czterech polskich skoczków.

Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs indywidualny

Kamil Stoch po sobotnim konkursie w Willingen był rozczarowany. Choć prowadził po I serii, w finale oddał słabszy skok i spadł na czwarte miejsce, przegrywając z Danielem-Andre Tandem, Richardem Freitagiem i Dawidem Kubackim.

Nowy dzień to jednak nowa historia, a w tę nasz skoczek wpisał się złotymi zgłoskami. Polak co prawda nie był liderem po I serii, ale swoich najgroźniejszych rywali zostawił daleko w tyle. "Rakieta z Zębu" w swoim pierwszym skoku uzyskała 145,5 metra i do prowadzącego Norwega, Johanna Andre Forfanga traciła 2,2 punktu. Z kolei nad trzecim, Kubackim Stoch miał przewagę 8,1 pkt. W czołowej dziesiątce byli także szósty Piotr Żyła oraz dziewiąty Maciej Kot (obaj uzyskali 142 m). Dotychczasowy lider Willingen 5, Daniel-Andre Tande był dopiero 14., a lider PŚ, Richard Freitag 17. Trzeba jednak przyznać, że ten drugi nie miał szczęścia do warunków. Podczas gdy większość zawodników skakała z wiatrem pod narty wiejącym z prędkością ponad 1 m/s, Niemiec swój skok uzyskał "w ciszy".

Na prowadzenie w miniturnieju skoków na skoczni Muehlenkopfschanze awansował Stoch. I nie oddał go już do końca. W II serii uzyskał 140,5 metra. Forfang wylądował cztery metry bliżej i wygrał konkurs. Strata do Polaka w ogólnej klasyfikacji "Willigen 5" była jednak na tyle spora, że nie zdołał go wyprzedzić. Dzięki temu Stoch stał się bogatszy o 25 tys. euro.

Na konkursowym podium Stoch nie był jednak jedynym biało-czerwonym. Świetnie w finale spisał się Żyła, który uzyskał 138,5 metra i zanotował awans na trzecie miejsce. Wiślanin miał jednak szczęście do warunków, czego nie można było powiedzieć o niektórych skoczkach. Ofiarą pogody stał się Richard Freitag, który wylądował na 118,5 metrze i spadł na 28. miejsce. Dzięki temu na pozycję lidera PŚ tuż przed startem igrzysk olimpijskich awansował Stoch! Pierwszy konkurs w Pjongczangu odbędzie się na normalnej skoczni w sobotę o 13.30. Polak wyprzedza Niemca w tej klasyfikacji o 43 punkty.

W II serii nie poszło też dobrze Dawidowi Kubackiemu, który spadł na 7. miejsce. Tuż za nim uplasował się Maciej Kot, a dwunasty był Stefan Hula. Do II serii nie awansował Jakub Wolny, który zajął pechowe, 31. miejsce.