Kamil Stoch na podium w Engelbergu. Niesamowita rywalizacja o zwycięstwo

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w sobotnim konkursie indywidualnym Pucharu Świata w Engelbergu. Zwyciężył Norweg Anders Fannemel, który wyprzedził Niemca Richarda Freitaga o 0,1 punktu.

Skoki Narciarskie Konkurs Indywidualny - Puchar Swiata w Wisle

Piątek stał pod znakiem Dawida Kubackiego. 27-latek wygrał wczoraj obie serie treningowe, a w kwalifikacjach zajął czwarte miejsce. Skoczek z Szaflar debiutował w Pucharze Świata w 2009 roku, ale jeszcze ani razu nie stanął na podium. W Engelbergu czuł się jednak znakomicie. Wydawało się, że jest murowanym kandydatem do skończenia dzisiejszych zawodów w czołowej trójce.

Po I serii najbliżej podium był jednak Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski co prawda skoczył 2,5 metra bliżej od Kubackiego (125,5 m), ale otrzymał ponad 6-punktową bonifikatę za wiatr z tyłu, co ulokowało go na piątym miejscu. Prowadził Anders Fannemel. Norweg lądował najdalej - 133 m - i miał ponad 6 punktów przewagi nad drugim Junshiro Kobayashim.

Walka o podium była jednak zacięta. Różnica między drugim a trzynastym skoczkiem w I serii wynosiła ledwie 4 punkty. Oprócz Stocha w czołowej dziesiątce znaleźli się Piotr Żyła (127 m; 8. miejsce) i wspomniany Kubacki (10. pozycja).

Ostatecznie na podium (już 46. w karierze) wskoczył Stoch. Polak w finale uzyskał 129 metrów, co dało mu trzecią pozycję. Presję wygranej wytrzymał natomiast Fannemel, który zaledwie o 0,1 punktu wyprzedził lidera PŚ, Richarda Freitaga. Kubacki i Żyła zamienili się pozycjami względem I serii. W czołowej trzydziestce uplasowali się również Maciej Kot (17. pozycja) i Stefan Hula (20. lokata). Punktów nie zdobył jedynie Jakub Wolny. Były mistrz świata juniorów skończył rywalizację na I serii, w której zajął 34. miejsce.

Jutro o 14.00 drugi konkurs weekendu PŚ w Engelbergu. Będzie to jednocześnie ostatnia rywalizacja przed Turniejem Czterech Skoczni.