Igrzyska za nami, wraca Puchar Świata. Kamil Stoch walczy o Kryształową Kulę

  Do końca sezonu Pucharu Świata pozostało 7 konkursów indywidualnych. Czy Kamil Stoch zachowa żółty plastron lidera aż do ostatnich zawodów?

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs indywidualny
   fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Najważniejsza impreza sezonu, czyli igrzyska olimpijskie, już za nami, ale kto myślał, że to koniec sportowych emocji, jest w wielkim błędzie. Kampania 2017/2018 wkracza w decydującą fazę. Mistrz olimpijski, Kamil Stoch jest liderem Pucharu Świata i ma sporą szansę na powtórzenie wyczynu sprzed czterech lat, kiedy po zdobyciu dwóch złotych medali na igrzyskach w Soczi, udanie zakończył batalię o miano najlepszego skoczka sezonu.

   

  Sporo do zdobycia

  Do końca sezonu zostało w sumie 11 konkursów: 7 indywidualnych i 4 drużynowe. Najbliższy przystanek na mapie Pucharu Świata to Lahti, gdzie w najbliższą sobotę odbędą się zmagania zespołowe, a w niedzielę - indywidualne. Później zawodników czeka najbardziej intensywny i wyczerpujący turniej w kalendarzu, czyli norweski Raw Air (10 dni rywalizacji w 6 konkursach na 4 skoczniach), a na koniec loty w Planicy.

   

  Do zgarnięcia jest więc jeszcze sporo punktów. To o tyle istotne, że przewaga Stocha nad Richardem Freitagiem nie jest duża – ledwie 43 punkty – i nic nie jest jeszcze przesądzone. O wiele mniejsza różnica (18 pkt) dzieliła po igrzyskach w Soczi Stocha i Petera Prevca. Słoweniec już w pierwszym konkursie po wznowieniu sezonu (w Falun) wyprzedził Polaka, ale w następnych zawodach zamienili się miejscami i tak już pozostało do końca.

   

  Nie powtórzyć poprzedniego sezonu

  O ile jednak Stoch i Prevc w tamtym sezonie byli raczej nie do doścignięcia przez resztę stawki, o tyle w tym roku wydaje się, że do pojedynku o Kryształową Kulę może włączyć się więcej skoczków. Co więcej, po Pjongczangu głównym rywalem potrójnego mistrza olimpijskiego może nie być Freitag, który na igrzyskach stanął na podium tylko w drużynie, ale Andreas Wellinger. Złoty medalista ze skoczni normalnej ma 127 punktów straty do Kamila. Czy to dużo? Niekoniecznie. W połowie zeszłego sezonu Stoch miał niespełna 300 "oczek" przewagi nad Stefanem Kraftem. Austriakowi wystarczyło osiem konkursów, by wyprzedzić naszego zawodnika w klasyfikacji generalnej i nie oddać potem żółtego plastronu aż do końca sezonu.

   

  Walczy nie tylko Stoch

  Ale jeżeli zarówno Stoch, jak i Wellinger utrzymają formę z igrzysk, końcówka sezonu może być pasjonująca. – Czy Kamil zdobędzie Kryształową Kulę? Za wcześnie jeszcze o tym mówić. Jest oczywiście na najlepszej drodze ku temu, ale przed nami jeszcze miesiąc rywalizacji w Pucharze Świata. Bądźmy cierpliwi – mówi „Sportowi” pierwszy trener Adama Małysza, Jan Szturc.

   

  Zresztą nie tylko Stoch walczy o jak najlepszą pozycję w Pucharze Świata. Życiowy rezultat już osiągnął Dawid Kubacki, który uzbierał już więcej punktów niż w całym poprzednim sezonie i ma szansę na skończenie tej kampanii w czołowej dziesiątce. Stefan Hula i Piotr Żyła liczą na utrzymanie miejsc w najlepszej piętnastce, a Maciej Kot po nieudanej pierwszej połowie sezonu chce się poprawić. - Wciąż jesteśmy głodni sukcesu. Nasze medale na igrzyskach to nie jest koniec. Wciąż chcemy ciężko pracować. Jest w nas rezerwa – przekonuje ten ostatni.

   

  Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

  1. Kamil Stoch – 863 pkt

  2. Richard Freitag (Niemcy) – 820

  3. Andreas Wellinger (Niemcy) – 736

  4. Daniel-Andre Tande (Norwegia) – 710

  5. Johann Andre Forfang (Norwegia) – 529

  6. Robert Johansson (Norwegia) – 448

  7. Stefan Kraft (Austria) – 444

  8. Junshiro Kobayashi (Japonia) – 434

  9. Anders Fannemel (Norwegia) – 416

  10. Dawid Kubacki – 415

  13. Stefan Hula – 320

  14. Piotr Żyła – 310

  21. Maciej Kot – 216

  38. Jakub Wolny – 39

  65. Tomasz Pilch – 1

  Z tej samej kategorii