Kamil Stoch drugi w Engelbergu. Bezkonkurencyjny Freitag

Richard Freitag wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w Engelbergu. Kamil Stoch po raz drugi w ten weekend stanął na podium, tym razem na drugim jego stopniu.

Skoki Narciarskie Konkurs Indywidualny - Puchar Swiata w Wisle

Niedziela świetnie rozpoczęła się dla polskich kibiców. Kwalifikacje do dzisiejszego konkursu wygrał Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski skoczył 134,5 metra i wyprzedził Richarda Freitaga (134,5) oraz Dawida Kubackiego (134). Awans wywalczyli wszyscy nasi reprezentanci, a Stoch jest pierwszym biało-czerwonym, który w tym sezonie wygrał kwalifikacje. Trzeci zawodnik wczorajszych zawodów wysłał jasny sygnał, że będzie się liczył podczas ostatnich zawodów przed Turniejem Czterech Skoczni.

Dobrą formę Polak potwierdził w dzisiejszym konkursie. Po pierwszej serii Kamil zamykał czołową trójkę po skoku na odległość 137 metrów. Pół metra dalej lądowali lider zawodów, Richard Freitag, a także Junshiro Kobayashi, który miał tylko 0,1 pkt przewagi nad biało-czerwonym. Do Freitaga natomiast Stoch tracił cztery punkty.

Do II serii awansowali wszyscy nasi reprezentanci. Ósmy był Piotr Żyła, 11. Stefan Hula, 12. Maciej Kot, a 20. Jakub Wolny. Dawid Kubacki jako jedyny z polskich skoczków nie uzyskał 130 metrów i na półmetku zajmował dopiero 18. pozycję, co biorąc pod uwagę jego świetne skoki podczas treningów i kwalifikacji, było rozczarowaniem.

W finale Stoch, podobnie jak wczoraj, postanowił zaatakować swoich konkurentów. Skoczył 133 metry i o 0,1 punktu wyprzedził dotychczasowego lidera zawodów, Stefana Krafta. Kobayashi nie wytrzymał presji (uzyskał 128,5 m i spadł na ósme miejsce), ale Freitag w najgorszych warunkach spośród wszystkich zawodników (otrzymał ponad 10 pkt za wiatr) poszybował na odległość 135 metrów i wygrał trzeci konkurs w tym sezonie.

Miejsce w czołowej dziesiątce utrzymał Piotr Żyła, który awansował na siódme miejsce. Pozostali biało-czerwoni spisali się słabiej. Stefan Hula spadł na 13. pozycję, Kot na 16., Kubacki na 20., a Wolny 24. (to jego najlepszy wynik w zawodach PŚ).

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Freitag (550 pkt). Kamil Stoch jest czwarty (323). Pierwszą dziesiątkę zamyka Żyła, który uzbierał 175 punktów.