Norwegowie najlepsi w konkursie drużynowym. Polacy na drugim miejscu

  Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w drużynowym konkursie skoków w Oslo. Zawody wygrała Norwegia, a na trzecim stopniu podium stanęli Austriacy.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs druzynowy
   fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Polscy skoczkowie do zawodów w Oslo mieli na swoim koncie 19 wywalczonych miejsc na podium w konkursach drużynowych Pucharu Świata. W tym sezonie podopieczni Stefana Horngachera poza czołową trójką znaleźli się tylko raz, w Kuusamo (wszystko przez dyskwalifikację Piotra Żyły). Konkurs w Oslo mógł więc być wyjątkowy dla biało-czerwonych.

   

  Horngacher zdecydował się postawić na tę samą czwórkę, która wywalczyła drugie miejsce w zeszłotygodniowych zawodach w Lahti. W składzie znalazł się Maciej Kot, który we wczorajszych kwalifikacjach zawiódł. Zakopiańczyk zajął 56. pozycję i nie awansował do niedzielnego konkursu. Ale trener postanowił dać mu szansę do rehabilitacji w dzisiejszej drużynówce. Ten skoczył przyzwoicie (126,5 m), ale po jego próbie biało-czerwoni plasowali się na czwartym miejscu, zaś po słabym skoku Stefana Huli (122,5) spadli o pozycję niżej.

   

  Polacy musieli więc odrabiać straty. Dawid Kubacki (130 m) wyprowadził naszą ekipę na trzecie miejsce, a niezawodny i będący w nieziemskiej formie Kamil Stoch, z obniżonego na życzenie trenera rozbiegu (podobny manewr zastosowano we wczorajszych kwalifikacjach), pofrunął 131,5 m. Dzięki temu Polacy na półmetku przegrywali tylko z Norwegami, którzy skakali równo i daleko. Ich przewaga nad biało-czerwonymi wyniosła aż 26,6 punktu. Czołową trójkę zamykali Niemcy - ci tracili do naszych skoczków 4,2 punktu.

   

  W drugiej serii przewagę nad Polakami powiększali Norwegowie, więc zawodnicy Stefana Horngachera musieli skupić się na tym, by utrzymać drugą pozycję. Co prawda po skokach Macieja Kota i Stefana Huli rywale zbliżyli się do nas, ale kiedy Dawid Kubacki pofrunął aż 135 metrów, było już pewne, że biało-czerwoni staną na drugim stopniu podium. Kamil Stoch tylko dopełnił dzieła (132 m) i Polacy po raz 20. w historii stanęli na podium zawodów drużynowych Pucharu Świata (do Norwegów stracili niespełna 60 punktów). Co więcej, Stoch utrzymał pozycję lidera turnieju Raw Air. Nad drugim, Robertem Johanssonem 30-latek ma 7,5 punktu przewagi. Piąty jest Dawid Kubacki, który traci do Stocha 26 "oczek".

   

  Ostatecznie trzecie miejsce zajęli Austriacy, którzy pokonali Niemców o 0,4 punktu.

   

  Jutro o 14.20 konkurs indywidualny. Jego faworytem będzie Kamil Stoch, który jest liderem Pucharu Świata, a dziś był najlepszym zawodnikiem podczas zmagań drużynowych.

   

  Wyniki konkursu drużynowego

  1. Norwegia - 1098,7 pkt

  2. Polska - 1039,8

  3. Austria - 1010,2

  4. Niemcy - 1009,8

  5. Japonia - 976,6

  6. Słowenia - 974,5

  7. Szwajcaria - 879

  8. Rosja - 834,3

  Z tej samej kategorii