Niemcy najlepsi w konkursie drużynowym w Lahti. Polacy na drugim miejscu

  Reprezentacja Niemiec wygrała dzisiejszy konkurs drużynowy w Lahti. Choć Kamil Stoch dwoił się i troił, polska ekipa nie zdołała wyprzedzić podopiecznych Wernera Schustera i zajęła drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęli Norwegowie, którzy na ostatniej prostej wyprzedzili Austriaków.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs druzynowy
   fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Wczoraj polscy skoczkowie udanie wrócili do rywalizacji po igrzyskach olimpijskich. Kwalifikacje wygrał Kamil Stoch, drugie miejsce zajął Dawid Kubacki, a dziewiąte - Maciej Kot. Powyższa trójka, a także Stefan Hula ruszyli dziś do walki o zwycięstwo w konkursie zespołowym. Polacy chcieli powtórzyć historię sprzed roku, kiedy w Lahti zdobyli drużynowe złoto.

   

  Po pierwszej serii biało-czerwoni o niecałe 9 punktów przegrywali z Niemcami, którzy prowadzili od samego początku zawodów. Konkurs bardzo dobrze rozpoczął Maciej Kot, który skoczył 129 metrów. Zdecydowanie gorzej poszło Stefanowi Huli (118,5) i Dawidowi Kubackiemu (119). Straty musiał więc odrabiać Stoch. Mistrz olimpijski z Pjongczangu uzyskał najlepszy wynik w czwartej grupie - 127,5 m. Andreas Wellinger lądował z kolei 3,5 metra bliżej.

   

  Niespodziewanie szybko z walki o zwycięstwo wypadli Norwegowie. Już po pierwszym skoku (Andreasa Stjernena - 125,5 m) wydawało się, że będzie to zadaniem bardzo trudnym, ale największym zaskoczeniem była słaba postawa Daniela-Andre Tandego, który uzyskał zaledwie 101 metrów. Mało kto wierzył, że drużynowi mistrzowie olimpijscy, a także liderzy Pucharu Narodów wskoczą na podium. Po skoku Tandego zajmowali szóste miejsce.

   

  Ale lepsza postawa Wikingów w II serii sprawiła, że przed finałową grupą wskoczyli na trzecią pozycję, wyprzedzając Austriaków, i nie oddali go już do końca. Podopieczni Heinza Kuttina przez długi czas mieli prawo czuć się pewnie. W połowie drugiej rundy nieoczekiwanie wskoczyli przed biało-czerwonych, ale słaby skok Clemensa Aignera był kluczowym momentem rywalizacji.

   

  Polacy walczyli, jak mogli, ale ostatecznie nie zdołali wyprzedzić Niemców. Do wicemistrzów olimpijskich stracili 11,3 punktu. Strata mogła być większa, ale sporą jej część odrobił znów Kamil Stoch. Skoczek z Zębu wylądował na 131 metrze i indywidualnie był najlepszym skoczkiem tego konkursu. Jego dalekie skoki zarówno w piątkowych kwalifikacjach, jak i sobotnich zawodach drużynowych są dobrym prognostykiem przed jutrzejszym konkursem indywidualnym (15.30). Lider Pucharu Świata może odskoczyć swoim najgroźniejszym rywalom. Polak walczy o drugą w karierze Kryształową Kulę.

   

  Nasza drużyna po raz czwarty w tym sezonie wskoczyli na podium. Trzykrotnie zajmowali drugie miejsce (Wisła, Titisee-Neustadt, Lahti) i raz wygrali (Zakopane).

   

  Wyniki zawodów

  1. Niemcy - 1124,5 pkt

  2. Polska - 1113,2

  3. Norwegia - 1082,6

  4. Austria - 1074,5

  5. Japonia - 1052,6

  6. Słowenia - 991

  Z tej samej kategorii