Jak zmieniała się głowa mistrza? Kamil Stoch i jego droga do psychicznej harmonii

  Kamil Stoch na drodze do sukcesu rozwijał się nie tylko pod względem sportowym, ale także psychicznym.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich 2016/2017 -Planica konkurs finalowy
   fot. Martyna Szydlowska  /  źródło: Pressfocus

  Mówi się, że w sporcie wygrywa się głową. Niby to slogan, ale szczególnie w skokach narciarskich – dyscyplinie tak bardzo technicznej – psychika odgrywa ogromną rolę. Zwycięstwo Kamila Stocha w sobotnim konkursie po raz kolejny pokazało nam, jak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie mentalne do rywalizacji na najwyższym poziomie.

   

  Skoczek niezłomny
  W pierwszych dniach po konkursie na normalnej skoczni, który skończył się dramatycznie dla biało-czerwonych, najważniejszym tematem w dyskusjach ekspertów wcale nie były kontrowersyjne decyzje jury, a to, czy po takim doświadczeniu polscy skoczkowie się podniosą. Adam Małysz na przykład podkreślał, że nie ma możliwości, by biało-czerwoni całkowicie zapomnieli o tym, co się stało, ale są na tyle doświadczeni, że na horyzoncie już widzą możliwość rewanżu.

   

  Kamil Stoch ma już trzydzieści lat na karku i bagaż przeżyć, którego zazdroszczą mu jego rywale ze skoczni. Na zawodach sprawia wrażenia człowieka niezłomnego, którego nic nie potrafi wybić z uderzenia. Dowiódł tego w tym sezonie, wygrywając wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni, a wcześniej zdobywając złote medale mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich czy Kryształową Kulę.

   

  Nadmierna ambicja
  Ale psychiczną równowagę Stoch musiał kształtować latami. Bolesne dla niego były szczególnie pierwsze lata w kadrze. Oczekiwania utalentowanego juniora wielokrotnie musiały zderzać się z przykrą rzeczywistością. Choć miał talent, nie potrafił go pokazać na skoczni. A gdy go pokazywał, to i tak nie był ze swoich występów zadowolony. „Książkowym” przykładem był konkurs mistrzostw świata w Sapporo na dużej skoczni 11 lat temu. Kamil zajął w nim 13. miejsce, co było w tamtym czasie jego życiowym rezultatem. Ale po zawodach, zamiast się cieszyć, był wściekły. Uważał, że skoro dzień wcześniej w kwalifikacjach zajął drugie miejsce, stać go na medal.

   

  A przecież rozwijał się powoli, harmonijnie, w cieniu Adama Małysza, który długi czas ciągnął na barkach polskie skoki. Stoch teoretycznie nic nie musiał. Ale chciał za wszelką cenę pokazać, że stać go na wiele. Bywało, że w swojej zawziętości pouczał dziennikarzy. – Proszę wciąć narty i skoczyć – wypalił swego czasu do reportera jednej z telewizji.

   

  Priorytety się zmieniły
  Przełom nastąpił w 2008 roku, kiedy Kamil podjął współpracę z psychologiem. Wtedy kompletnie zmieniły się priorytety przyszłego mistrza. Stoch zaczął przestać myśleć o wyniku, a zaczął skupiać się na pracy, którą ma do wykonania. To zresztą jeden ze sloganów, który polski mistrz wielokrotnie w ostatnim czasie powtarzał w swoich wywiadach.

   

  - Mam świadomość, że mocno zmieniłem się w ostatnich kilku latach. W tej chwili, idąc na skocznię, nie myślę o wygrywaniu. Ale, przyznaję się, bywały w tym sezonie momenty, kiedy wynik zbyt często pojawiał się w mojej głowie. To odbierało mi swobodę. Koncentracja na wykonaniu zadania jest w skokach priorytetowa – podkreśla Stoch w rozmowie z TVP.

   

  Stworzyć obraz skoku
  Skupienie na danym zadaniu jest elementem, który sportowcom przychodzi najtrudniej. W przypadku tak mocno zaawansowanej technicznie dyscypliny jak skoki narciarskie, odpowiednie „zaprogramowanie” mózgu jest wyzwaniem, z którym radzą sobie nieliczni. - Kiedy siedzę na belce, muszę sobie stworzyć obraz skoku i puszczać go cały czas w mojej głowie – tak często, aż się zakoduje, a kiedy ruszę z belki, nie myślę już o niczym, bo ciało wykonuje właśnie ten zakodowany ruch – tłumaczył skoczek w dokumencie Eurosportu „Moja historia”.

   

  - Bywają dni, kiedy potrafię się totalnie odciąć od wszystkiego i skupić się tylko nad tym, co mam do zrobienia. Wtedy żadne inne bodźce do mnie nie dochodzą – podkreśla 30-latek. Coś podobnego w Lahti rok temu w konkursie mistrzostw świata na dużej skoczni przeżył Piotr Żyła. Wiślanin, jak później wspominał, w trakcie zawodów „znalazł się w swoim świecie” i całkowicie zapomniał o tym, co dzieje się wokół niego. Był to tak głęboki stan, że po zawodach nasz brązowy medalista, kompletnie nie potrafił sensownie odpowiadać na pytania dziennikarzy.

   

  Małżeństwo go zmieniło
  Stoch na każdym kroku jednak podkreśla, że nie jest maszyną i zdarzają mu się gorsze dni. Wtedy jednak z pomocą przychodzi mu żona Ewa. Poznali się na zawodach w Planicy w 2006 roku, a cztery lata później się pobrali. – To był przełom. Małżeństwo pokazało mi, że nie jestem sam na tym świecie, że muszę poświęcić się dla kogoś innego i to w pełni ukształtowało mój charakter oraz zrobiło ze mnie innego mężczyznę – wspominał kiedyś w rozmowie ze „Sportem”.

   

  Kamil w końcu złapał radość ze skakania. Zmienił także myślenie o tej dyscyplinie. – Ponieważ skoki to sport indywidualny, gdzie każdy jest zdany tylko na siebie i zdając sobie sprawę z tego, ile wysiłku i pracy trzeba w to włożyć, trudno podchodzić do zawodów na zasadzie „muszę z kimś wygrać” – mówił. Co jest więc źródłem jego motywacji? – Nie ma nic piękniejszego niż te kilka sekund lotu, które w naszym przypadku trwają niemal w nieskończoność. Ta euforia, kiedy ląduje się naprawdę daleko i ma się świadomość, że wszystko jest super – to najlepsze momenty, które rekompensują mi całe to poświęcenie, które wkładam w treningi – kończy.

   

  Gdyby to uczucie mogło trwać jak najdłużej…

   

  Z tej samej kategorii