Bezlitosny zabójca

  Tak nazywa Kamila Stocha austriacki trener niemieckich skoczków Werner Schuster. W niemieckich mediach bardziej znany jest jednak jako „Król Kamil”. Kiedy nie zdobył medalu na normalnej skoczni w Pjongczangu, choć był drugi po pierwszej serii za Stefanem Hulą, zastanawiano się, jak to możliwe. Odpowiedź była prosta: zadecydowały fatalne warunki atmosferyczne, które nie sprzyjały Polakom.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem
   fot. Rafal Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Niemcy są racjonalni i dla nich Stoch był wielkim faworytem igrzysk w Pjongczangu, więc jego zwycięstwo w konkursie na dużej skoczni nikogo nie dziwi. Od dawna nikt tak jak on nie zdominował skoków. W tym sezonie drugi raz z rzędu triumfował w Turnieju Czterech Skoczni, wyrównał rekord Svena Hannawalda, wygrywając w nim wszystkie cztery konkursy, był najlepszy w mini turnieju Willingen Five, jest liderem Pucharu Świata.

   

  Zdobył też historyczne dla polskich skoków medale w Oberstdorfie (srebro indywidualnie i brąz w drużynie) podczas mistrzostw świata w lotach.
  Jego trzecie olimpijskie złoto (dwa poprzednie wywalczył w Soczi cztery lata temu) stawia go w jednym rzędzie z największymi sławami tego sportu – Szwajcarem Simonem Ammannem (cztery złote medale) i Finem Matti Nykkaenenem (trzy złote medale w konkursach indywidualnych).

   

  Bardzo ładnie o Stochu po jego sobotnim zwycięstwie wypowiedział się srebrny medalista, Andreas Wellinger. Szybko bowiem podliczono, że Niemiec w obu seriach skoczył sześć metrów dalej od Polaka. Tyle że na sportowy sukces w tej dyscyplinie składa się wiele innych czynników, w tym oceny sędziowskie i kompensata za gorsze warunki atmosferyczne, a takie miał Polak.

   

  Wellinger, złoty medalista z mniejszego obiektu, nie ma żadnych wątpliwości, że tytuł mistrzowski na dużej skoczni dostał się we właściwe ręce. Powiedział wprost, że Stoch był najlepszy i najbardziej zasłużył na zwycięstwo. Z kolei krótkie: „Dziękuję Kamil!”, które padło z ust Stefana Horngachera, austriackiego trenera naszych skoczków, mówi jeszcze więcej o tym, czego dokonał gigant z Zębu. Bo tak trzeba już dziś nazywać Stocha. Jest gigantem skoków, tak jak w przeszłości był nim Norweg Birger Ruud, a później Matti Nykkaenen.

   

  Ale przecież przed nami konkurs drużynowy i szansa na kolejny medal. Wspólnie z Hulą, Dawidem Kubackim i Maciejem Kotem będzie walczył o zwycięstwo z Norwegami i Niemcami.

   

  Faworytami są ci pierwsi, nie brakuje głosów, że to Norwegowie stoczą bój o złoto z Niemcami, ale nasz zespół ma przecież Stocha i mocne argumenty, by po raz pierwszy w historii wskoczyć na olimpijskie podium. Tylko czy na najwyższy stopień?

   

  Z tej samej kategorii