Powtórzą Lahti? Dziś ostatni akord igrzysk w wykonaniu polskich skoczków

  To może być piękne ukoronowanie tych igrzysk. Polska drużyna stanie dziś o 13.30 do walki o pierwszy drużynowy olimpijski medal.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs indywidualny
   fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Odkąd Stefan Horngacher objął naszą kadrę, postawił sobie za cel, by nie tylko ukształtować indywidualnie każdego skoczka z osobna, ale także stworzyć wielki zespół. - Konkursy drużynowe mają dla mnie duże znaczenie, bo sprawdzają całą ekipę - mówił austriacki szkoleniowiec, który wielokrotnie podkreślał, że miarą sukcesu reprezentacji jest posiadanie nie jednego wybitnego zawodnika, ale kilku dobrych, którzy razem potrafią dokonać rzeczy wielkich.

   

  Stabilna czwórka
  W ostatnich miesiącach polska ekipa miała jednak i jedno, i drugie. W ich szeregach był bowiem będący w mistrzowskiej formie Kamil Stoch oraz jego trzech świetnych kompanów: zwycięzca dwóch konkursów PŚ Maciej Kot, drugi zawodnik Turnieju Czterech Skoczni Piotr Żyła i coraz lepiej radzący sobie w zimie, choć wciąż mający łatkę „letniego skoczka” Dawid Kubacki.

   

  To właśnie ta czwórka w zeszłym sezonie niezmiennie od zawodów w Klingenthal w 2016 roku, które zakończyły się pierwszym triumfem polskiego zespołu w konkursie drużynowym Pucharu Świata, stanowiła o sile reprezentacji. To dzięki nim nasza ekipa w poprzedniej kampanii ani razu nie schodziła z podium zawodów Pucharu Świata. To właśnie oni przeszli do historii, zdobywając rok temu w Lahti mistrzostwo świata. Wreszcie, to dzięki ich dorobkowi na koniec sezonu w Planicy Polska wywalczyła Puchar Narodów.

   

  Stabilność to cecha, która przez długi czas była cechą charakterystyczną naszej drużyny, choć w skokach teoretycznie im większa konkurencja wewnątrz zespołu, tym lepiej. W ekipie Stefana Horngachera nie stanowiło to jednak problemu. Do czasu.

   

  Żelazna czwórka już nie taka „żelazna”
  Nowy sezon przyniósł nowe rozdanie. O ile Kamil Stoch i Dawid Kubacki utrzymali swoją pozycję w zespole, o tyle Maciej Kot i Piotr Żyła trochę obniżyli loty. Tymczasem coraz lepsze skoki zaczął pokazywać Stefan Hula, co jednak na początku obecnego sezonu trochę umykało Horngacherowi. W pierwszych trzech konkursach drużynowych wciąż wystawiał „żelazną czwórkę z Lahti”. Ale przełom nastąpił po Turnieju Czterech Skoczni, a konkretnie podczas mistrzostw świata w lotach w Oberstdorfie. Zarówno w konkursie indywidualnym, jak i drużynowym poza składem znalazł się Maciej Kot. Hula zaś szybko odwdzięczył się trenerowi. Jego daleki skok w II serii rywalizacji zespołowej sprawił, że po raz pierwszy w historii biało-czerwoni zdobyli drużynowy medal na tej imprezie.

   

  To nie był jednak koniec „eksperymentów” Horngachera. Tydzień później w Zakopanem to Żyła poszedł w odstawkę, a jego miejsce zajął Kot. Efekt? Pierwsze w historii zwycięstwo na Wielkiej Krokwi. Była to ostatnia „drużynówka” przed igrzyskami olimpijskimi. Rok temu próbą generalną przed mistrzostwami świata był konkurs w Willingen, w którym biało-czerwoni byli najlepsi. Powtórka z rozrywki więc mile widziana.

   

  „Mamy Kamila!”
  W tym sezonie biało-czerwoni nie są jednak myśliwymi, a zwierzyną. Pierwsze trzy konkursy padły łupem Norwegów, którzy są przy okazji liderami Pucharu Narodów. Dopiero na zawodach w Zakopanem zakończyła się ich znakomita zwycięska seria, która rozpoczęła się jeszcze w poprzedniej kampanii, w marcu ubiegłego roku (łącznie to 6 kolejnych wygranych z rzędu). Skandynawowie na tych igrzyskach zarówno indywidualnie, jak i drużynowo są bardzo mocni. Szczególnie pokazali to w sobotnim konkursie na dużej skoczni, gdzie w komplecie uplasowali się w czołowej dziesiątce. Po piętach depczą im jednak mocni Niemcy, którzy bronią tytułu sprzed czterech lat.

   

  - Ale my mamy Kamila! - mówi Adam Małysz, który wierzy w to, że jego indywidualny sukces pociągnie jego kolegów do walki o złoto w dzisiejszej „drużynówce”, a sam mistrz będzie jeszcze bardziej wyluzowany niż w poprzednich dniach. - Wydaje mi się, że po tym, co się stało, zejdzie z niego ciśnienie - zaznacza dyrektor kadry.

   

  - To nie jest nasze ostatnie słowo - zapowiada Maciej Kot, który doskonale pamięta olimpijski konkurs sprzed czterech lat w Soczi. Tam też polscy kibice byli pełni nadziei na medal, zwłaszcza że do Rosji podopieczni Łukasza Kruczka jechali jako brązowi medaliści MŚ w Val di Fiemme. Ale na ich drodze do medalu stanęli Japończycy i… słabe skoki Piotra Żyły. Dzisiejsze zawody wiślanin będzie oglądał w roli kibica. Oby jego koledzy nie opuszczali Korei z poczuciem niedosytu.

  Z tej samej kategorii