Sędziowanie w skokach, czyli niewdzięczna robota

  Na polskiego sędziego Ryszarda Guńkę po zawodach na normalnej skoczni spłynęła fala krytyki. Naszego arbitra broni jednak środowisko skoków, w tym nasz sztab.

  Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen
   źródło: Pressfocus

  Choć skoczkowie sobotnie wydarzenia zostawili za sobą, polscy kibice wciąż nie mogą się pogodzić z rezultatami tamtego konkursu. Najbliżej medalu był Kamil Stoch, który przegrał z Norwegiem Robertem Johanssonem o 0,4 punktu. Polak w drugim skoku otrzymał za styl 56 punktów (po odrzuceniu dwóch skrajnych ocen, pod uwagę wzięto dwie noty po 18,5 oraz jedną 19-punktową). W gronie sędziów orzekających był polski arbiter, Ryszard Guńka, który ocenił próbę Stocha na 18,5 punktu. Nietrudno więc policzyć, że gdyby dał swojemu rodakowi ocenę o pół punktu wyższą, Kamil zdobyłby brązowy medal.

   

  Sztab nie ma pretensji
  Kibice rzucili się więc do internetowego linczu na doświadczonego sędziego, wypominając mu brak wsparcia dla Stocha. Sam zainteresowany - w rozmowie ze „Sport.pl” - stwierdził, że nie ma sobie nic do zarzucenia i bez obaw może spojrzeć w oczy polskim skoczkom. Guńkę w obronę wzięli osoby ze środowiska skoków. - Rysiek to naprawdę bardzo fajny chłop i sędzia. Nie chciałbym być w jego skórze. Słyszę, że w kraju jest duża krytyka jego osoby, że linczują go za te noty. My jednak, jako sztab, nie mamy do niego pretensji - mówił TVP Adam Małysz.

   

  - Widzę, że wszyscy i wszędzie krytykują polskiego sędziego Ryśka Guńkę. Tymczasem grupa ekspertów FIS, która niezależnie ocenia wszystkie skoki konkursu (mając dostęp do powtórek) dała jednogłośnie Kamilowi za ten skok 18,5 pkt - dokładnie tyle ile nasz sędzia - napisał z kolei na Twitterze skoczek Jakub Kot.

   

  Jak w futbolu
  Kwestia wystawiania not za styl w skokach narciarskich od lat wzbudza wiele kontrowersji. Największą „plagą” jest sprzyjanie swoim zawodnikom,czyli wystawianie wyższych ocen skoczkom z kraju, z którego pochodzi dany sędzia. - Takie zachowania są najmocniej karane w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej - tłumaczy „Sportowi” dyrektor ds. sportowych Polskiego Związku Narciarskiego, Marek Siderek. Nic więc dziwnego, że Guńka na pierwszym miejscu stawiał profesjonalizm i jak najbardziej „obiektywną” ocenę stylu polskiego skoczka.

   

  Co roku praca sędziów jest zresztą sprawdzana pod kątem wysokości i zasadności wystawianych ocen. Arbiter, który nie wykonuje jej właściwie, może otrzymać żółtą kartkę, czyli karę odsunięcia na rok od sędziowania zawodów rangi Pucharu Świata, mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich (z równoczesną możliwością pracy przy konkursach niższej rangi). Czerwona kartka z kolei powoduje konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu.

   

  Duża presja
  Ocena pracy sędziów jest wykonywana po każdym sezonie, podczas spotkań tzw. Obmanów (przedstawicieli sędziów orzekających i delegatów technicznych z danego kraju). Ryszard Guńka reprezentuje w tej grupie Polskę. - To bardzo dobry sędzia - chwali go Siderek, który sam oceniał skoczków w zawodach najwyższej rangi (był sędzią m.in. podczas MŚ w Sapporo w 2007 roku) i wie, z jak dużą presją muszą sobie radzić ci ludzie. - Zdarza się, że sędzia jest tak skoncentrowany na swojej pracy, że nawet nie wie, kto wygrał zawody! Ponieważ na decyzję jest niewiele czasu (2-3 sekundy - przyp. red.), napięcie psychiczne jest bardzo duże. O rezultatach dowiadujemy się dopiero, jak zejdziemy ze swojego stanowiska i spojrzymy na listę wyników - opowiada Siderek. Więc jeśli kibic ma pretensje do sędziego, czemu skoczkowi nie dał wyższej noty, może niech najpierw się zastanowi, czy dany zawodnik nie mógł po prostu skoczyć dalej.

   

   

  LICZBA
  12
  POLSKICH sędziów ma uprawnienia do pracy na zawodach najwyższej rangi w skokach narciarskich.

  Komentarze

  Napisz komentarz
  No photo
  No photo~curesUżytkownik anonimowy
  ~cures :
  No photo~curesUżytkownik anonimowy
  Proszę nie ściemniać! Tu nie chodzi o to, jaką ocenę polski sędzia przyznał Kamilowi Stochowi, tylko ile otrzymał Robert Johannson. Tyle samo tj. 18, 5 (nota nie została odrzucona), choć prawie się wywrócił, a większość sędziów dała Norwegowi 17, 5. I o to pretensje mieli nasi kibice. Ale było, minęło.
  15 lut 17:53 | ocena:100%
  Liczba głosów:2
  100%
  0%
  Link do tego komentarza:
  Z tej samej kategorii