Solidnie, choć bez błysku. W konkursie może być inaczej!

  Kamil Stoch był dopiero siódmy w piątkowych kwalifikacjach na dużej skoczni. Dziś stanie do obrony tytułu z Soczi.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem
   fot. Rafal Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  - Staram się cały czas rozwijać, wciąż się uczyć. Każdy dzień daje mi bowiem nowe możliwości i doświadczenia. Warto tak podchodzić nie tylko do pracy, ale także do życia - powiedział niedawno Kamil Stoch. Pragmatyzm w podejściu do sportu dwukrotnego mistrza olimpijskiego jest już nam wszystkim bardzo dobrze znany. Ale w kontekście tego, co stało się tydzień temu na normalnej skoczni, stwierdzenie to nabrało nowego znaczenia. Tamten konkurs był niesamowitym przeżyciem dla naszych skoczków. Stoch po I serii był drugi, ale przegrał medal o 0,4 punktu. W jeszcze lepszej sytuacji na półmetku był Stefan Hula, ale i on podzielił los swojego przyjaciela. Bez względu na okoliczności (zmienne warunki, nieszczęsne bonifikaty za wiatr, przenikliwy chłód) tamte zawody były klasycznym przykładem przypadku „z nieba do piekła”, który trudno wymazać z pamięci.

   

  Liczy się kolejny dzień
  Nasi skoczkowie zapamiętają sobie te chwile do końca życia, ale dziś to nie będzie to miało żadnego znaczenia. Sport daje im bowiem kolejną szansę. Biało-czerwoni pod okiem Stefana Horngachera nauczyli się, że to, co za nimi, trzeba zostawić. Liczy się tu i teraz. - Każdy dzień to kolejna okazja do samorealizacji - zwykł mawiać Stoch.

   

  I wie, co mówi. Rok temu podczas mistrzostw świata w Lahti Polak był faworytem, ale na normalnej skoczni znalazł się tuż za podium. Z Markusem Eisenbichlerem przegrał o nieco ponad punkt. Z kolei na dużej był dopiero siódmy, a brązowy medal nieoczekiwanie zdobył Piotr Żyła. Kamil odegrał się dopiero w konkursie drużynowym, gdzie był najlepszym z biało-czerwonych i walnie przyczynił się do historycznego tytułu mistrza świata.

   

  Powtórka z Val di Fiemme?
  Dziś wiemy, że ta historia (w pewnej części) się nie powtórzy. Dziś w konkursie zabraknie bowiem Piotra Żyły, który przegrał rywalizację o miejsce w drużynie z Maciejem Kotem. Ale może powtórzyć się inna, ta z Val di Fiemme. Pięć lat temu podczas mistrzostw świata skoczek z Zębu na normalnej skoczni był dopiero ósmy, choć na półmetku był wiceliderem rywalizacji. Nie mógł darować sobie tego, że życiowa szansa tak po prostu wymknęła mu się z rąk. Ale właśnie w takich okolicznościach można poznać moc ludzkiego charakteru. Przed konkursem na dużej skoczni Kamil stwierdził otwarcie, że zadowoli go medal, a najlepiej złoty.
  Jak powiedział, tak zrobił - i na dużej skoczni był bezkonkurencyjny. Został mistrzem świata, a rok później w Soczi zdominował rywalizację na obu skoczniach.

   

  - Kamil pokazał, że potrafi wygrywać - stwierdził po tym konkursie ówczesny trener kadry, Łukasz Kruczek. Teraz, jako trener Włochów, patrzący trochę z boku na rodzime skoki, w rozmowie ze „Sportem” podkreślił, że atutem Kamila jest doświadczenie. - To coś czego nie da się wytrenować, a trzeba po prostu przeżyć.

   

  - Kamil już nic nie musi, lecz może. To zdecydowanie lepsza sytuacja. Ma twardą filozofię skakania. Już nie powie, że jedzie po medal, tylko po to, by oddawać dobre skoki. A w jego przypadku oznacza to medal - to z kolei słowa prezesa PZN Apoloniusza Tajnera.

   

  Kot lądował daleko
  O tym, że Polak może go dziś zdobyć, pokazał już czwartkowy trening. W drugiej serii Stoch odpalił rakietę, skacząc 139,5 metra. Nikt nie mógł zbliżyć się do tego wyczynu. Ekspert Eurosportu, Sven Hannawald, stwierdził, że był to najlepszy skok Polaka w tym sezonie. Pytanie, czy stać go na jeszcze lepszy, ale już w zawodach? Na pewno, choć wczoraj 30-latek nie pokazał tego co potrafi. Kwalifikacje skończył na siódmym miejscu, ponad 6 punktów za ich zwycięzcą, Norwegiem Robertem Johanssonem. To pierwszy taki przypadek podczas olimpijskiej rywalizacji na dużej skoczni w Pjongczangu, kiedy Stoch nie znalazł się w czołowej trójce. Zanim bowiem odbyły się kwalifikacje, rozegrano serię próbną, w której Polak zajął 3. miejsce.

   

  - Skoki były solidne, na dobrym poziomie. Mogłyby być trochę lepsze, ale na dziś wystarczyło - stwierdził wczoraj nasz reprezentant, który w ocenianej serii skoczył 131,5 metra. Zdecydowanie dalej od Stocha lądował Maciej Kot (138 m), ale zakopiańczyk startował z dłuższego rozbiegu i ostatecznie znalazł się tuż za swoim kolegą. W drugiej dziesiątce uplasowali się Dawid Kubacki i Stefan Hula.

   

  Walka na umiejętności
  Znów daleko w Pjongczangu lądowali Norwegowie. Kwalifikacje wygrał Robert Johansson przed swoim kolegą z kadry, Johannem Andre Forfangiem. W takiej samej kolejności brązowy i srebrny medalista z dużej skoczni usadowili się podczas drugiej i trzeciej środowej sesji treningowej. W czwartek nie skakali, ale to nie wybiło ich z uderzenia. - Niedawno życzyłem Norwegom, żeby wyskakali się na treningach. Tak się stało. Zawody to jednak zupełnie coś innego, choć trzeba przyznać, że są mocni - stwierdził prezes Tajner.

   

  Dobra forma skoczków ze Skandynawii to nie jedyny problem biało-czerwonych. Do głosu mogą bowiem dojść warunki, które były zmorą poprzednich zawodów. Podczas wczorajszych kwalifikacji wiatr był zmienny, ale wiał pod narty, co premiuje podopiecznych Aleksandra Stoeckla. - W sobotę ma być jednak spokojnie. Czekam na chwilę, kiedy zawodnicy będą walczyć na umiejętności, a nie o to, kto miał lepszy wiatr. W tym właśnie upatruję nasze szanse - zakończył prezes PZN.

   

  LICZBA

  20 – tyle medali w indywidualnych konkursach olimpijskich na dużej skoczni zdobyli Norwegowie. Dziś mogą powiększyć ten dorobek.

   

  CZY WIESZ, ŻE…
  Kamil Stoch może zostać trzecim w historii skoczkiem, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni. Wcześniej udało się to Finowi Mattiemu Nykaenenowi (1984, 1988) i Norwegowi Birgerowi Ruudowi (1932, 1936).

   

  OD FORTUNY DO STOCHA
  Mistrzowie olimpijscy na dużej skoczni w latach 1972-2014
  (rok, miejsce, imię i nazwisko)
  1972; Sapporo; Wojciech Fortuna
  1976; Innsbruck; Karl Schnabl (Austria)
  1980; Lake Placid; Jouko Toermaenen (Finlandia)
  1984; Sarajewo; Matti Nykaenen (Finlandia)
  1988; Calgary; Matti Nykaenen
  1992; Albertville; Toni Nieminen (Finlandia)
  1994; Lillehammer; Jens Weissflog (Niemcy)
  1998; Nagano; Kazuyoshi Funaki (Japonia)
  2002; Salt Lake City; Simon Ammann (Szwajcaria)
  2006; Turyn; Thomas Morgenstern (Austria)
  2010; Vancouver; Simon Ammann
  2014; Soczi; Kamil Stoch

   

  Z tej samej kategorii