W pogoni za kilogramami

  Skoczkowie muszą ściśle przestrzegać odpowiedniej wagi ciała. Nie jest to jednak takie proste.

  Zawody Pucharu Swiata w Skokach Narciarskich - Konkurs druzynowy
   fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

  Biało-czerwoni przed treningami na dużej skoczni mieli kilka dni przerwy. Czas oczekiwania na skoki, nawet jeśli jest wypełniony lekkimi treningami siłowymi lub podtrzymującymi formę, czasem powoduje pokusę. Pokusę spuszczenia hamulca i zjedzenia czegoś więcej niż zwykle.

   

  Jak trener nie patrzy...
  - Czasami możemy coś zjeść, czasami nie możemy. Zależy to głównie od tego, czy trener nie patrzy - śmieje się Dawid Kubacki pytany o to, czy w wolnym czasie może sobie pozwolić na coś słodkiego. Biało-czerwoni na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami pili kawę. Nikt nie pozwolił sobie natomiast na choćby spróbowanie ciasta. - Oni są profesjonalistami. Wiedzą doskonale, co mają jeść, a czego im nie wolno - mówi trener kadry Stefan Horngacher.

   

  Skoki narciarskie to dyscyplina, w której waga odgrywa ogromną rolę, a uprawiający ją zawodnicy są bardzo szczupli. Komu waga pokazywała najmniej, ten na skoczni zyskiwał bardzo wiele. Sven Hannawald, gdy wygrywał Turniej Czterech Skoczni ważył 60 kilogramów przy wzroście 185 centymetrów. Niemiec zauważył, że jeden kilogram mniej oznaczał dla niego skok dłuższy o 5-10 metrów.

   

  BMI na ratunek

  Organizm Hannawalda w końcu jednak nie wytrzymał. Skoczek był coraz słabszy, wpadł w anoreksję i nie wrócił już do swojej najwyższej formy. W wieku 30 lat zakończył karierę. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zrozumiała, że zawodnicy w pogoni za sukcesem nie mogą narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. W 2004 roku wprowadziła więc pewną zależność. Jeżeli współczynnik BMI (Body Mass Index - liczba powstała przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) wynosił mniej niż 20 (obecnie zwiększono minimalną wartość do 21), zawodnik musiał skakać w krótszych nartach, co powodowało, że jego siła nośna była znacznie mniejsza.

   

  Od wprowadzenia tego przepisu minęło jednak 14 lat, a skoki przez ten czas mocno ewoluowały. Także sprzętowo. Wprowadzenie po igrzyskach w Vancouver wiązań z aluminiowymi bolcami sprawiło, że zawodnikom łatwiej w powietrzu jest kontrolować krótsze narty. To znów prowadzi do kontrolowanego zrzucania wagi przez skoczków. Wedle tabel FIS-u zmniejszenie wagi o 0,3-0,4 kilograma powoduje skrócenie długości nart o 1 centymetr.

   

  Różnie bywa z posiłkami

  - Bardzo ważne jest utrzymanie stabilnej wagi. Pracujemy nad automatyzmem skoku, powtarzalnością, a więc i długość nart musi być zachowana. Waga nie może się więc zmieniać. Nie może być tak, że dziś ważę 5 kilo więcej i wezmę sobie dłuższe narty, a za miesiąc schudnę i wezmę narty o 5 centymetrów krótsze. To zaburza całkowicie automatyzm, powtarzalność; to, co zawodnik stara się poprzez treningi perfekcyjnie wypracować - tłumaczył w rozmowie z RMF były fizjoterapeuta kadry Rafał Kot.

   

  Paradoksalnie dla skoczków nie jest problemem utrzymanie górnego limitu wagowego, a dolnego. - Kiedy jesteśmy w domu, trzymamy ją kilka dziesiątych kilograma powyżej tego, na co pozwalają nam zejść przepisy. Ale na zawodach różnie bywa z posiłkami. Czasami jedzenie nie daje nam tyle energii lub nie jest po prostu smaczne. Wtedy ciężko tę wagę podnieść - mówi Kubacki. - Z taką sytuacją zmagałem się w Korei. Jedzenie tutaj nie jest takie, do którego jestem przyzwyczajony i momentalnie waga leci o prawie kilogram. Do zawodów zdążyłem uzyskać jednak taką, że wstrzeliłem się z 0,1 kg ponad limit.

   

  Stoch może dużo

  Zwykle skoczkowie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy cały czas muszą pilnować wagi, bo mają skłonności do przybierania na niej, oraz tych, którym większy posiłek w ciągu dnia nie zaszkodzi. Do tej drugiej grupy należy m.in. Kamil Stoch. - Zawodnicy, chcąc być w czołówce, muszą ważyć się co 2-3 dni. Tolerancja w pomiarach wagi nie może być większa niż 0,1 kilograma. Muszą więc uważać - wyjaśnia Rafał Kot.

   

  Z tej samej kategorii