Mamy brąz! Pierwszy w historii medal polskiej drużyny na igrzyskach olimpijskich

  Srebro było blisko, ale sukces to sukces! Polscy skoczkowie w składzie: Kamil Stoch, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Maciej Kot zdobyli brązowy medal w konkursie drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Po raz pierwszy w historii mistrzami olimpijskimi zostali Norwegowie. Drugie miejsce zajęli Niemcy.

  Puchar Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem, konkurs druzynowy
   fot. Rafał Oleksiewicz  /  źródło: Pressfocus

  Polacy przystępowali do tych zawodów jako aktualni mistrzowie świata. Ale ten sezon należy do Norwegów, którzy wygrali trzy z czterech konkursów drużynowych i prowadzą w Pucharze Narodów, a po piętach depczą im Niemcy. Ostatnia drużynówkę przed igrzyskami, w Zakopanem, wygrali jednak biało-czerwoni, co miało być dobrą wróżbą w kontekście walki o złoto.

   

  Po pierwsze grupie, w której Maciej Kot uzyskał 129,5 m, a Karl Geiger i Daniel-Andre Tande - po 136 m, wydawało się, że jedyne, na co mogą liczyć polscy skoczkowie, to brązowy medal. Biało-czerwoni przegrywali wtedy nawet z Austrią, ale zaraz potem wyprzedzili byłych mistrzów świata, kiedy Stefan Hula o 7,5 metra pokonał Manuela Fettnera. Z czasem Austriacy zaczęli tracić dystans do naszej ekipy. Niemcy i Norwegowie z kolei wciąż latali daleko.

   

  Sytuacja zmieniła się jednak w trzeciej grupie, kiedy Dawid Kubacki odpalił rakietę - skoczył 138,5 metra. Był to jego najdłuższy skok w historii jego prób na dużej skoczni olimpijskiej w Pjongczangu. Cztery metry bliżej lądował Richard Freitag, dzięki czemu zbliżyliśmy się do Niemców na 0,2 punktu. Najsłabiej spisał się Norweg Johann Andre Forfang, który uzyskał 132,5 metra i przewaga liderów tego konkursu zaczęła powoli topnieć.

   

  To jednak nie był koniec emocji w tej serii, bowiem mocny cios postanowił zadać mistrz olimpijski z dużej skoczni, Kamil Stoch. Lider polskiej ekipy o pół metra poprawił wynik Kubackiego. Wyczyn ten nie wystraszył jednak Andreasa Wellingera, który lądował metr dalej od Stocha i na półmetku Niemcy mieli trzy punkty przewagi nad naszą drużyną. Z kolei Norwegowie prowadzili nad Niemcami o dwa punkty, bowiem Robert Johansson poszybował na 137,5 metra.

   

  Druga seria zapowiadała się więc bardzo emocjonująco. Jednak już na jej początku Daniel-Andre Tande uzyskał 140,5 metra i było już wiadome, że złoto jest zarezerwowane dla norweskiej drużyny, a o srebro powalczą Polacy i Niemcy. W drugiej grupie biało-czerwoni wyprzedzili ekipę Wernera Schustera, kiedy Stefan Hula skoczył o 5 metrów dalej (134) od Stephana Leyhego. Nie była to jednak wielka przewaga - ledwie 1,1 pkt. W trzecie grupie zmalała zaś do 0,6 punktu, więc ostateczne rozstrzygnięcie leżało w nogach dwóch mistrzów olimpijskich - Kamila Stocha i Andreasa Wellingera. Obaj skoczyli po 134,5 metra, ale to Niemiec miał lepsze noty za styl, dzięki czemu to obrońcy tytułu z Soczi stanęli na drugim stopniu podium (wyprzedzili Polskę o 3,3 pkt). Dla biało-czerwonych to z kolei pierwszy w historii medal igrzysk olimpijskich i kolejny wielki sukces trenera naszej kadry, Stefana Horngachera.

   

  Mistrzami olimpijskimi - po raz pierwszy w historii - zostali Norwegowie, którzy o ponad 20 punktów wyprzedzili Niemców. Jutro o 10.55 polskiego czasu odbędzie się ceremonia medalowa z udziałem trzech najlepszych drużyn dzisiejszych zmagań.

   

  Wyniki zawodów

  1. Norwegia - 1098,5 pkt

  2. Niemcy - 1075,7 

  3. Polska - 1072,4

  4. Austria - 978,4

  5. Słowenia - 967,8

   

  Z tej samej kategorii