Dawid Kubacki: Jeszcze nie osiągnąłem wszystkiego

  - Czy wyobrażam siebie za cztery lata na igrzyskach w Pekinie? No pewnie, że tak! Modlę się przede wszystkim o zdrowie. Jak ono będzie, to na wszystko inne można sobie zapracować - mówi drużynowy brązowy medalista olimpijski z Pjongczangu.

  Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen
   źródło: Pressfocus

  Biało-czerwoni wczoraj wylecieli do Lahti, gdzie w ten weekend odbędą się kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata. Igrzyska już za nami, ale wcale nie oznacza to końca emocji w tym sezonie. Zwłaszcza że Kamil Stoch – złoty medalista olimpijski z dużej skoczni w Pjongczangu i lider PŚ – przez najbliższe cztery tygodnie będzie walczył o Kryształową Kulę. Sporo do ugrania mają także pozostali polscy skoczkowie, w tym Dawid Kubacki. Skoczek z Szaflar tuż przed wylotem na zawody do Finlandii podzielił się z nami wrażeniami z igrzysk oraz nadziejami na ostatnią część sezonu.

   

  DAWID BOŻEK: Powitanie drużynowego brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w rodzinnym mieście było huczne?

  DAWID KUBACKI: - Raczej spokojne. Nic nie było zaplanowane. Myślę, że na jakąkolwiek refleksję tego, co się zdarzyło, przyjdzie czas po sezonie.

   

  Po igrzyskach mieliście ponad tydzień wolnego od startów. Odpoczynek pomógł?

  DAWID KUBACKI: - Nie było go aż tak dużo, jak się wydaje. Właściwie po igrzyskach mieliśmy około trzech dni względnego spokoju. Choć będąc cały czas w rytmie startowym, nawet tyle wystarczy, by się zregenerować.

   

  Igrzyska dla pana były męczące?

  DAWID KUBACKI: - Głównie pod względem psychicznym. Konkursy olimpijskie były dość mocno rozciągnięte w czasie, więc nie brakowało chwil na regenerację i spokojne treningi. Ale samo czekanie na zawody w pewien sposób nas męczy. Jesteśmy przyzwyczajeni do rytmu startowego, jaki jest w Pucharze Świata, czyli trzy dni skakania potem powrót do domu, trening i kolejny wyjazd. Na igrzyskach tego nie było. Ponieważ rzadko mieliśmy okazję wychodzić ze swoich pokoi w wiosce olimpijskiej, trzeba było sobie ten wolny czas zorganizować w czterech ścianach.

   

  Co było dla pana najtrudniejszym doświadczeniem podczas igrzysk?

  DAWID KUBACKI: - Konkurs na normalnej skoczni, a właściwie emocje, jakie towarzyszyły mi tuż po nim. Wszyscy wiemy, co tam się działo. Musiałem się z tym pogodzić i utrzymać koncentrację na dalszej pracy. To, co się stało, w jakiś sposób dotknęło każdego z nas. Ale trener po zawodach powiedział nam, że igrzyska się nie skończyły i musimy walczyć do samego końca. Koniec końców nam się to udało, bo wyjechaliśmy stąd z medalami. Choć nie było łatwo, poradziliśmy sobie z tą trudną sytuacją.

   

  Było pana stać na medal w tamtym konkursie?

  DAWID KUBACKI: - Jak najbardziej. Zresztą nie tylko ja, ale każdy z nas mógł go zdobyć. Po prostu zabrakło szczęścia. Na dużej skoczni też było blisko (Kubacki zajął 10. miejsce, choć po I serii był piąty, z niewielką stratą do czołowej trójki, przyp. red.), ale w drugim skoku wkradł się błąd i to mnie zepchnęło w dół tabeli. Prawda jest taka, że aby wygrywać, potrzebne są dwa dobre skoki. W tym przypadku tego zabrakło. Dopiero w konkursie drużynowym udało mi się tego dokonać. Cieszę się, że mimo tych problemów, wciąż robiłem swoje i utrzymałem koncentrację do samego końca.

   

  W przeciągu 12 ostatnich miesięcy zdobył pan złoto mistrzostw świata, brąz MŚ w lotach oraz brąz igrzysk olimpijskich w konkursach drużynowych. Który medal jest dla pana cenniejszy?

  DAWID KUBACKI: - Nie wartościuję tych sukcesów. Wszystkie te medale cenię bardzo wysoko, bo wiem, ile pracy i wysiłku włożyłem w to, by je zdobyć. Powiedziałbym, że są… porównywalne.

   

  A gdyby ktoś dwa lata temu powiedział panu, że osiągnie pan tak wiele, jaka byłaby pańska odpowiedź?

  DAWID KUBACKI: - Uwierzyłbym w to, choć pewnie bym dodał, że sporo pracy przede mną. Dwa-trzy lata temu przecież jeszcze nie osiągałem takich sukcesów. To nie jest tak, że to, czego dokonałem, jest dla mnie niespodzianką. Sporo pracy włożyłem w to, by znaleźć się w tym miejscu.

   

  Przed nami ostatnia część sezonu. To dla pana już najlepsza kampania w karierze, a może być jeszcze lepsza. Na razie jest pan 10. w Pucharze Świata. Skupia się pan na tym?

  DAWID KUBACKI: - Sama pozycja w klasyfikacji nie jest głównym punktem mojego zainteresowania. Przede wszystkim utrzymuję koncentrację na tym, co mam do zrobienia na skoczni. Kalkulacja sprawia, że człowiek narzuca sobie niepotrzebną presję.

   

  Wiele mówi się o przyszłości waszego trenera, Stefana Hornagchera. Wyobraża sobie pan kadrę bez niego?

  DAWID KUBACKI: - W tej chwili się nad tym nie zastanawiałem. Sezon się jeszcze nie skończył, więc wciąż ze sobą pracujemy. Wydaje mi się, że trenerowi jest z nami bardzo dobrze i ta współpraca ma podstawy dalszego bytu. Ale ja w tej kwestii nie mam zbyt wiele do gadania. To pytanie bardziej do Stefana.

   

  A czy wyobraża pan siebie za cztery lata na igrzyskach w Pekinie?

  DAWID KUBACKI: - No pewnie! To, co pokazujemy obecnie na skoczni, nie jest szczytem naszych możliwości. Nie chcę się wypowiadać za kolegów, ale wydaje mi się, że jak zdrowie pozwoli, to będę chciał pozostać w sporcie, który kocham. A poza tym jeszcze nie osiągnąłem wszystkiego, co chciałbym i jeszcze sporo pracy przede mną. Ale modlę się przede wszystkim o zdrowie. Jak ono będzie, to na wszystko inne można sobie zapracować.

   

  Z tej samej kategorii