Niesamowity wyczyn Dawida Kubackiego

  Dawid Kubacki w tej edycji Letniej Grand Prix jest na razie niepokonany. W zeszły weekend dokonał czegoś, co do niedawna udało się tylko czterem skoczkom.

  DAWID KUBACKI
   fot. Tomasz Markowski  /  źródło: newspix.pl

  Trzeci konkurs - trzecie zwycięstwo. Kubacki idzie przez letni sezon jak burza, urządzając sobie przy okazji teatr jednego aktora. 27-latek do triumfu w Wiśle oraz Hinterzarten dołożył kolejną wygraną - tym razem w Courchevel - i z kompletem punktów przewodzi w klasyfikacji generalnej cyklu.

   

  Skoczek z Szaflar jest piątym w historii zawodnikiem, który wygrał pierwsze trzy konkursy cyklu LGP. Przed nim tego samego dokonali Andreas Widhoelzl w 2002, Adam Małysz w 2004, Simon Ammann w 2009 i Thomas Morgenstern w 2011 roku. Wspomniani skoczkowie ostatecznie triumfowali w klasyfikacji łącznej letniego sezonu, więc Kubacki jest na dobrej drodze, by powtórzyć ich wyczyn.

   

  Dla porównania, licznik ubiegłorocznego zwycięzcy, Macieja Kota, zatrzymał się na dwóch wygranych na początku sezonu, choć mówimy o zawodniku, który 12 miesięcy temu zdominował rywalizację na igielicie. W sobotę w Courchevel Kot zajął drugie miejsce, czym podtrzymał kolejną świetną biało-czerwoną serię. W każdych zawodach tego sezonu na podium stawało dwóch Polaków (Wisła – 1. Kubacki, 2. Kot; Hinterzarten – 1. Kubacki, 3. Żyła; Courchevel – 1. Kubacki, 2. Kot).

   

  Dobre skoki biało-czerwonych mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w wynikach poszczególnych konkursów, ale także w indywidualnej i drużynowej klasyfikacji generalnej. W Pucharze Narodów wyprzedzamy Niemców o prawie 600 punktów, natomiast w czołowej szóstce LGP, prócz Kubackiego i Kota mamy także Piotra Żyłę oraz Stefana Hulę.

   

  Klasyfikacja generalna LGP

  1. Dawid Kubacki - 300 pkt

  2. Maciej Kot - 210

  3. Stephan Leyhe (Niemcy) - 154

  4. Roman Koudelka (Czechy) - 140

  5. Piotr Żyła - 120

  6. Stefan Hula - 110

  15. Kamil Stoch - 44

  19. Jakub Wolny - 34

   

  Klasyfikacja Letniego Pucharu Narodów

  1. Polska - 1218 pkt

  2. Niemcy - 631

  3. Norwegia - 600

  4. Słowenia - 407

  5. Austria - 389

  Z tej samej kategorii