Młody skoczek z Wisły zadziwia narciarski świat. Tymek Cienciała odnosi kolejne sukcesy

  Tymoteusz Cienciała w świetnym stylu wygrał pierwsze zawody Międzynarodowego Turnieju Czterech Skoczni dla Dzieci w Hinzenbach. Wiślanin jest wielką nadzieją polskich skoków.

  Tymoteusz Cienciała
   fot. Andrzej Cienciała  /  źródło: Facebook

  Ma dopiero 9 lat, a liczbą trofeów w swojej gablocie może zawstydzić niejednego seniora. Tymoteusz Cienciała, niezwykle utalentowany skoczek z Wisły, w ostatnim czasie rozstawia swoich rywali po kątach. W zeszłą niedzielę znakomicie rozpoczął zmagania Międzynarodowego Turnieju Czterech Skoczni dla Dzieci, wygrywając konkurs w austriackim Hinzenbach.


  Tymek wręcz zdeklasował rywali! Jego przewaga nad Levim Hofmannem z Austrii i Feliksem Briedenem z Niemiec po dwóch seriach wyniosła aż ponad 30 punktów. Do tego sukcesu Cienciała dołożył również rekord skoczni K-20. Młody skoczek powoli staje się specjalistą od zwycięstw w tych zawodach, bowiem broni tytułu wywalczonego rok oraz dwa lata temu.

   

  Chcieli go „utemperować”
  O Tymku Cienciale zrobiło się głośno już 4 lata temu. Jego ojciec, Andrzej, zaczął publikować w internecie filmiki ze skokami 5-letniego chłopca. Na nartach jego syn zaczął jeździć, gdy miał 1,5 roku.


  - On po prostu się na nich urodził. Jego rozwój był tak szybki i stabilny, że zabierając go na różne duże wyciągi, stwierdziliśmy, że może to być zbyt niebezpieczne. Śmigał bowiem samodzielnie na trudnych trasach i robił to bardzo brawurowo. Postanowiliśmy z żoną go „utemperować”, więc zabraliśmy do Wisły Łabajowa na trening skokowy. Myśleliśmy, że poczuje respekt do nart i prędkości. A on od pierwszego wejrzenia zakochał się w skokach. Po dwóch tygodniach, jako 4-latek, zdobył pierwsze trofeum, rywalizując ze starszymi kolegami. Tak to się zaczęło...- wspomina w rozmowie z „Skoki24.pl” Andrzej Cienciała, który sam swego czasu uprawiał kombinację norweską, podobnie jak jego ojciec, Jerzy.

   

  Może zwojować świat
  Pierwsze skoki Tymek oddał w wieku 4 lat pod okiem trenera Wojciecha Tajnera, choć sam szkoleniowiec początkowo był sceptyczny. Zauważył w chłopaku jednak spory potencjał, który szybko został przekuty w sukces. Już dwa lata temu chwalił się, że w domu ma 18 pucharów. Wygrywał nie tylko z rówieśnikami, ale także ze starszymi od siebie. Niespełna dwa lata temu oddał swój pierwszy skok na skoczni K-70, choć dzieci w jego wieku zwykle trenują na obiektach mniejszych o 50 metrów!

   

  Czy w przyszłości Tymek zawojuje narciarski świat, tak jak Adam Małysz czy Kamil Stoch? Na razie młody Cienciała skoki traktuje jako zabawę, choć do swojego hobby podchodzi bardzo profesjonalnie. W wolnych chwilach ogląda w internecie skoki polskich czy zagranicznych skoczków i je analizuje. Rodzice - pomimo zrozumiałych obaw o jego zdrowie - nie chcą zabrać mu tego, co w tej chwili jest dla niego najważniejsze. - Brak skoków to najgorsza rzecz, jaka mogłaby go w życiu spotkać, bo skakanie jest tak naturalne jak oddychanie czy jedzenie - twierdzi Andrzej Cienciała.

   

  - Uwielbiam skakać. Czasami trochę się boję, ale w locie jest już naprawdę ekstra - mówi Tymoteusz w rozmowie z Onetem.

   

  Przed Tymkiem kolejne wyzwania. W czwartek czekają go zawody w czeskich Kozlovicach, a po nich jedzie do Bischofshofen na drugie zawody Międzynarodowego Turnieju Czterech Skoczni dla Dzieci. Finał turnieju odbędzie się we wrześniu w Niemczech.

  Komentarze (15)

  Napisz komentarz
  No photo
  No photo~trenerUżytkownik anonimowy
  ~trener :
  No photo~trenerUżytkownik anonimowy
  Podobnie zaczynał Murańka. Nie wszystko złoto co się świeci !
  21 cze 17 14:21 | ocena:85%
  Liczba głosów:13
  85%
  15%
  | odpowiedzi: 2
  Link do tego komentarza:
  No photo
  No photo~OkiUżytkownik anonimowy
  ~Oki
  No photo~OkiUżytkownik anonimowy
  do ~trener:
  No photo~trenerUżytkownik anonimowy
  21 cze 17 14:21 użytkownik ~trener napisał
  Podobnie zaczynał Murańka. Nie wszystko złoto co się świeci !
  Racja. Nie takie talenty przpadały
  21 cze 17 15:46 | ocena:67%
  Liczba głosów:15
  67%
  33%
  Link do tego komentarza:
  No photo
  No photo~WionUżytkownik anonimowy
  ~Wion :
  No photo~WionUżytkownik anonimowy
  Nie takie diamenty zniszczone
  21 cze 17 15:51 | ocena:60%
  Liczba głosów:10
  60%
  40%
  | odpowiedzi: 1
  Link do tego komentarza:
  Z tej samej kategorii