Kamila Żuk: Biathlon, moja miłość

- Wciąż jestem w szoku emocjonalnym, próbuję sobie wszystko poukładać w głowie i wrócić do normalnej rzeczywistości - mówi podwójna mistrzyni świata juniorek, olimpijka z Pjongczangu.

Biathlon Mistrzostwa Polski
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus

TOMASZ MUCHA: Czy już ochłonęłaś po tym, czego dokonałaś w estońskim Otepaeae, gdzie zdobyłaś dwa złote medale i jeszcze srebro? To pierwszy taki polski sukces wśród juniorów od ponad 40 lat!

KAMILA ŻUK: - To, co się stało, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Marzyłam choć o jednym medalu, jakimkolwiek, by utwierdzić się, że mnie na to stać, że potrafię. Dlatego bardzo cenię sobie to srebro w biegu na 10 km na dochodzenie. A teraz wciąż jestem w szoku emocjonalnym, próbuję sobie wszystko poukładać w głowie i wrócić do normalnej rzeczywistości. Sezon jeszcze się nie skończył, muszę być psychicznie gotowa, bo w przyszłym tygodniu jadę na zawody Pucharu Świata do Oslo.

 

W listopadzie skończyłaś 20 lat, ale nie jesteś debiutantką w dorosłym biathlonie, startowałaś już w pucharach, a przede wszystkim na igrzyskach w Pjongczangu...

KAMILA ŻUK: - To prawda, w PŚ debiutowałam już ponad dwa lata temu, a w tym sezonie zajęłam m.in. 51. miejsce w sprincie w Anterselvie.

 

No i dodajmy, że w Otepaeae nie byłaś jedyną olimpijką...

KAMILA ŻUK: - Startowała przede wszystkim Marketa Davidova, która w Pjongczangu była m.in. piętnasta w sprincie. Przegrać z nią to nie była porażka (Czeszka wygrała bieg na dochodzenie - przyp. red.), a mnie udało się ją pokonać.

 

Opowiedz o igrzyskach, jakie wrażenia debiutantki?

KAMILA ŻUK: - Ogromne przeżycie i bardzo pozytywne emocje. Chodziłam zafascynowana, chłonęłam atmosferę i otoczkę, oglądałam zawody, spotykałam znanych sportowców... Nawet nie wiem, kiedy ten czas zleciał. Wystartowałam tylko w sztafecie mieszanej (Żuk na swojej zmianie utrzymała bardzo dobre 7. miejsce, ale ostatecznie Polacy zajęli 16. pozycję - przyp. red.), ale już wiem, że za cztery lata muszę pojechać na kolejne igrzyska, do Pekinu, i już z większymi ambicjami. Nie ma innej opcji.

 

Masz jakiś ideał sportowca?

KAMILA ŻUK: - Nie mam konkretnego autorytetu, staram się czerpać dla siebie to, co najlepsze od wielkich postaci sportu.

 

Masz silny charakter?

KAMILA ŻUK: - Myślę, że zahartowany. W sporcie trzeba takim być, żeby wytrzymać tyle lat treningów, bólu i wyrzeczeń. Ale, choć może to zabrzmi banalnie, dziś nie wyobrażam sobie życia bez biathlonu, bo on jest ze mną od zawsze.

 

Skąd u Ciebie ta miłość?

KAMILA ŻUK: - Pochodzę z Sokołowska, wsi niedaleko Wałbrzycha. To tam zaczęłam bawić się w biegi narciarskie. Ale w gimnazjum w Mieroszowie już łączyłam je z biathlonem, trener uczył nas podstaw strzelania. Wydało mi się to dużo ciekawsze niż biegi - ta adrenalina, rywalizacja, emocje. I tak się potoczyło. Od drugiej klasy juniorów byłam już w kadrze juniorów, a rok później w seniorkach.

 

Jak trafiłaś do AZS AWF Katowice? Co studiujesz?

KAMILA ŻUK: - Bezpieczeństwo wewnętrzne, kierunek związany z zarządzaniem kryzysowym, antyterroryzmem, służbami mundurowymi. Od dzieciństwa chciałam być policjantką, ale miałabym kłopot z godzeniem wyczynowego uprawiania sportu z nauką w policyjnej szkole. Traf chciał, że rok wcześniej w Katowicach otwarto taki kierunek, a uczelnia w ramach tak zwanego Indywidualnego Planu i Programu Studiów stwarza nam, czołowym sportowcom, dogodne warunki do studiowania i zaliczania kolejnych semestrów. Na razie jestem na I roku.

 

Ale wymaga też dużej samodyscypliny...

KAMILA ŻUK: - Zgadza się, ale to wszystko kwestia priorytetów, żeby wiedzieć, czego się od życia chce. Po sezonie pod koniec marca wracam do Katowic, będę nadrabiać.

 

Miałaś w rodzinie sportowe tradycje?

KAMILA ŻUK: - Babcia uprawiała slalom gigant, mama biathlon, starszy o dwa lata brat też biegał. Kiedyś były ubijane naturalne trasy, ale od kilku lat śniegu praktycznie nie ma, trzeba jeździć do Dusznik albo Jakuszyc. Większość czasu i tak spędzam na zgrupowaniach, więc w domu w Sokołowsku, gdzie mieszkam z ukochanymi dziadkami, jestem bardzo rzadko. Mama z trójką młodszego rodzeństwa mieszka od wielu lat w Niemczech.

 

Nie chciałaś się przeprowadzić do niej?

KAMILA ŻUK: - Nie, bo miałabym problem z uprawianiem sportu. Ale jesteśmy w stałym i bardzo dobrym kontakcie, choć widujemy się rzadko.

 

Gdybyś miała polecić małej dziewczynce biathlon, to...?

KAMILA ŻUK: - Trudne pytanie. Ja kocham go za te niesamowite emocje na trasie, adrenalinę i tę niepewność do samego końca, bo w ciągu jednego strzelania cała klasyfikacja biegu może się wywrócić do góry nogami.

 

Interesujesz się jakąś inną dyscypliną, kibicujesz w telewizji bądź na arenach?

KAMILA ŻUK: - Jeżeli już, to oglądam biegi narciarskie i... biathlon. Szczerze mówiąc, nie mam innych zainteresowań, ani też specjalnie na to czasu, żeby kibicować.

 

A gdy masz chwilę dla siebie, i nie myślisz o biathlonie, jak ją spędzasz?

KAMILA ŻUK: - Lubię chodzić po górach, spotykać się z przyjaciółmi, rodziną, w kuchni! Nie boję się eksperymentować i piec ciasta, jakiekolwiek, w zależności od czasu i okoliczności.

 

Gdybyś więc miała zaprosić kogoś na obiad, to daniem głównym byłoby...?

KAMILA ŻUK: - To zależy, ale ponoć robię mistrzowskie placki po węgiersku...

 

No tak, teraz to już są mistrzowskie! A czy korzystasz z mediów społecznościowych?

KAMILA ŻUK: - Mam profile na Facebooku i na Instagramie...

 

Pytam, bo w trakcie igrzysk wybuchł głośny konflikt Weroniki Nowakowskiej z hejterami. Rozmawiałyście o tym w swoim gronie?

KAMILA ŻUK: - Nie, to była osobista sprawa Weroniki. Ja wyłączyłam się, starałam się nie czytać komentarzy w internecie. Są momenty, że nie warto zawracać sobie tym głowy, trzeba skupić na sobie, swoim starcie.

 

Ale twój sukces nałoży teraz na Ciebie presję - będziesz już postrzegana jako wielki talent, który powinien spełniać kolejne oczekiwania...

KAMILA ŻUK: - Presja jest czymś normalnym dla sportowca, nie boję się jej. Ze swojej strony będę robić wszystko, żeby osiągać jak najlepsze wyniki, medale są przecież także moją osobistą ambicją. Chcę osiągnąć poziom najlepszych biathlonistek na świecie, moim największym marzeniem jest medal olimpijski, ale nie jestem też zadufana w sobie, bo w sporcie nie można być niczego pewnym.

 

 

Zdaniem eksperta Tobias  Torgersen  / trener kadry seniorek To było coś imponującego Rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Zdawałem sobie sprawę, że Kamila będzie w gronie zawodniczek walczących o medale, ale te dwa zwycięstwa w tak przekonującym stylu to było coś niezwykle imponującego. Udało jej się to, pomimo że jeszcze chwilę wcześniej całą swoją energię skupiała na zbieraniu olimpijskich doświadczeń. Zastanawialiśmy się, czy wyjazd do Pjongczangu nie przeszkodzi w dobrym występie na MŚ juniorów i teraz dostaliśmy odpowiedź od Kamili. Jako trener moim celem było, żeby jej zrównoważony rozwój zaowocował sukcesem na docelowej imprezie i to się udało zrealizować.

Z tej samej kategorii