Gogle Ledeckiej i narciarz z Tonga. Alfabet igrzysk w Pjongczangu

Prezentujemy olimpijski alfabet, w którym zamieszczamy to, czym kibice sportów zimowych żyli przez ostatnie kilkanaście dni.

Narciarstwo Alpejskie
 źródło: Pressfocus

A - austriackie spełnienie marzeń

Marcel Hirscher, który pewnie zmierza po siódmą dużą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, nie miał przed igrzyskami w Pjongczangu olimpijskiego złota. Ale w końcu udało mu się spełnić marzenia. Okazał się najlepszy w superkombinacji i slalomie gigancie. Nie ukończył slalomu, ale do Austrii i tak wrócił spełniony.

 

B - bohater gospodarzy

Koreańczycy nie mieli zbyt mocarstwowych ambicji i wiedzieli, że walka o wysoką pozycję w klasyfikacji medalowej nie będzie łatwa. Ostatecznie skończyli rywalizację na 7. miejscu, z pięcioma złotymi medalami na koncie. Trzy z nich zdobyli zawodnicy short tracku, ale bohaterem został skeletonista Yun Sung-bin. 24-letni zawodnik zdemolował konkurencję, w czterech ślizgach trzy razy bił rekord toru.

 

C - czapka

A w zasadzie jej brak. Norweski biegacz narciarski, Johannes Hoesflot Klaebo, który w Pjongczangu zdobył 3 złote medale, przed startami w Korei Płd., gdzie zawodnikom dokuczał mróz i silny wiatr, nie posłuchał rady swojego dziadka. Senior rodu zwrócił uwagę swojemu 22-letniemu wnukowi, aby ten założył na starty... czapkę. Zawodnik nie zastosował się do tej sugestii, co jednak nie przeszkodziło mu w zostaniu jedną z największych gwiazd igrzysk.

 

E - egzotyka

Tej, szczególnie na igrzyskach zimowych, nigdy nie może zabraknąć. W Pjongczangu furorę zrobił już na ceremonii otwarcia biegacz narciarski z Tonga, Pita Taufatofua, który przy kilkunastostopniowym mrozie defilował ze swoją flagą w bardzo skąpym odzieniu. Wystartował na 15 km techniką dowolną. Zajął 114. miejsce, a do zwycięzcy stracił prawie... 23 minuty.

 

F - francuski pociąg

Dla Martina Fourcade'a występ w Pjongczangu był, podobno, ostatnim olimpijskim startem. To dziwne, zważywszy na fakt, że francuski biathlonista w tym roku skończy dopiero 30 lat, a w tej dyscyplinie sportu medale zdobywają zdecydowanie bardziej doświadczeni zawodnicy. Fourcade nie chce jednak rozmieniać się na drobne. Zresztą zawodnikiem jest spełnionym. Trzy złota w Korei Płd., to uzupełnienie niezłej już przecież medalowej kolekcji.

 

G - gogle Ester

Sensacyjna mistrzyni olimpijska w alpejskim supergigancie, a następnie triumfatorka snowboardowego slalomu równoległego, Czeszka Ester Ledecky, na konferencję prasową po pierwszy z wymienionych sukcesów dotarła w... goglach. Powiedziała następnie, że ich nie zdejmie, bo nie była przygotowana na występ przed kamerami bez makijażu.

 

H - Hannawald

Sven, ongiś wielki rywal Adama Małysza, którego rekord podczas Turnieju Czterech Skoczni wyrównał Kamil Stoch. Były niemiecki skoczek w Pjongczangu występował w roli komentatora telewizyjnego, a podczas triumfu Andreasa Wellingera na średniej skoczni emocje poniosły go tak bardzo, że użył niecenzuralnego słowa. Trzeba to jednak zrozumieć, bo Niemcy na indywidualne złoto w skokach czekali od 1994 roku.

 

I - idole nastolatek

Widowiskowe konkurencje w narciarstwie dowolnym, czy snowboardzie, wprowadzono do programu IO, aby przyciągnąć młodzież. I młodzież spisała się w Pjongczangu świetnie. Złoto w konkurencji half pipe'u kobiet wywalczyła niespełna 18-letnia Chloe Kim, a z jej sukcesu cieszyli się też gospodarze, bo zawodniczka ma koreańskie korzenie.

 

J - Japończyk po raz pierwszy

Pierwszy przypadek zastosowania dopingu na igrzyskach w Pjongczangu stwierdzono jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji. Japoński specjalista od short tracku, Kei Saito, został przyłapany na stosowaniu acetalozamidu - diuretyku. Sportowiec miał być rezerwowym zawodnikiem do sztafety. Dobrowolnie opuścił wioskę olimpijską, chociaż ciągle utrzymywał, że jest niewinny.

 

K - kanadyjska piękność

Tessa Virtue, występująca w parze tanecznej wraz ze Scottem Moirem, to obecnie jedna z największych gwiazd światowego łyżwiarstwa figurowego. W Pjongczangu zdobyła 2 złote medale, a na podium stanęła na trzecich kolejnych igrzyskach. 29-letnia łyżwiarka jest nie tylko wspaniałą zawodniczką, ale też piękną kobietą, którą zachwyca się męska część sympatyków tej dyscypliny sportu.

 

L - Laponia

Czyli kraina, w której najchętniej trenuje król nart, mistrz olimpijski w biegu na 50 km, reprezentant Finlandii, Iivo Niskanen. 26-latek pochodzi z miasta Oulu, które geograficznie do Laponii wprawdzie nie należy, ale jego nazwa, w lapońskim języku właśnie, oznacza... powódź.

 

M - meldonium

Ulubiony środek dopingowy rosyjskich sportowców, na którego stosowaniu przyłapano swego czasu m.in. Marię Szarapową. Tym razem nierozważnie stosował go zawodnik curlingu, który zdobył brązowy medal w rywalizacji mikstów. Badanie obu próbek Aleksandra Kruszelnickiego wykazało stosowanie zabronionej substancji i na razie jest to pierwszy, miejmy nadzieję, że i ostatni, przypadek odebrania medalu w Pjongczangu.

 

N - niemiecka specjalność

Czyli... kombinacja norweska. Niemcy, zgodnie z przypuszczeniami, zdominowali rywalizację na skoczni i trasie biegowej. Na średnim obiekcie najlepszy był Eric Frenzel, który obronił tytuł z Soczi. Na dużym nasi zachodni sąsiedzi zdobyli 3 medale, a w rywalizacji drużynowej nie mieli sobie równych. Niemcy w sportach zimowych znaczą wiele, a dla kombinacji jest to o tyle ważne, że mówi się o skreśleniu jej z programu olimpijskiego. Wobec tego, co zdarzyło się w Pjongczangu, przewodniczący MKOl, Niemiec Thomas Bach, raczej do tego nie dopuści.

 

O - olimpijczycy z Rosji

W sumie w Pjongczangu wystartowało ich aż 168, licząc zarówno męską, jak i żeńską drużynę hokeja. Niemniej bardzo długo ekipa pozostawała bez złota. Honor uratowała dopiero pod koniec igrzysk łyżwiarka Alina Zagitowa oraz hokeiści. Łączna ilość 19 medali i dopiero 13 pozycja w klasyfikacji medalowej, to wynik, jak na Rosjan, słaby. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy najlepsi do Pjongczangu pojechali.

 

P - pogoda

Aura na pewno nie była sprzymierzeńcem organizatorów igrzysk. Przekonali się o tym już na początku rywalizacji skoczkowie, kiedy wiatr rozdawał karty na normalnym obiekcie. Później pojawiały się problemy z rozgrywaniem konkurencji narciarstwa alpejskiego, dowolnego, snowboardu czy biathlonu. Niektóre z nich zostały przeniesione na kolejny dzień, a ponadto niekorzystna pogoda wypaczała nieco wyniki rywalizacji.

 

R - rekordzistka

Marit Bjoergen, zdobywając w Pjongczangu 5 medali w tym 2 złote, stała się najwybitniejszym zimowym olimpijczykiem w historii. Wyrównała osiągnięcia, jeżeli chodzi o 8 złotych krążków, swoich rodaków Ole Einara Bjoerndalena i Bjoerna Daehlie. Ale od starszych kolegów ma więcej medali w innych kolorach. W sumie, po Pjongczangu, na podium stawała 15 razy. Więcej medal od niej odbierali tylko letni olimpijczycy, czyli Michael Phelps (28) i Larysa Łatynina (18).

 

S - „Super Dario”

Szwajcar Dario Cologna jest postacią w biegach męskich porównywaną do Justyny Kowalczyk. Bo od lat, często w pojedynkę, stara się utrzeć nosa skandynawskim rywalom. Udało się po raz kolejny w Pjongczangu. „Super Dario”, któremu gratulował osobiście m.in. jego wybitny rodak Roger Federer, trzeci raz z rzędu wygrał bieg na 15 km. Taka sztuka żadnemu biegaczowi w tej konkurencji wcześniej się nie udała.

 

T - Turyn

To miasto było gospodarzem IO w 2006 roku i to właśnie tam swoje pierwsze olimpijskie złoto wywalczyła holenderska panczenistka, Ireen Wuest. Miała wówczas 20 lat. Niebawem skończy 32 lata i z każdych kolejnych igrzysk przywozi co najmniej jedno złoto. W Pjongczangu triumfowała na 1500 m, zostając mistrzynią olimpijską już po raz piąty w karierze.

 

W - wielki przegrany

Sensacji i niespodzianek było na igrzyskach całkiem sporo, ale jedną z największych była porażka niemieckiego saneczkarza Felixa Locha w rywalizacji jedynek. 29-latek miał zdobyć trzecie złoto, bo najlepszy był w Vancouver i Soczi. Prowadził przed ostatnim ślizgiem z dużą przewagą, ale popełnił juniorski błąd i skończył rywalizację na piątej pozycji.

 

Z - Znarok

Selekcjoner reprezentacji hokejowej Olimpijczyków z Rosji był przed igrzyskami jednym z tych „uczestników” zmagań, na którym ciążyła największa presja. Zespół Olega Znaroka, któremu złote medale zawieszono na szyjach już przed turniejem, rozpoczął od porażki ze Słowacją. Później jednak drużyna nie przegrała ani jednego spotkania i zasłużenie, grając najlepszy hokej spośród wszystkich ekip, sięgnęła po złoto.

Z tej samej kategorii