Tour de Pologne: Katowice to od lat gwarancja emocji

W 2011 roku etap w Katowicach wygrał Marcel Kittel, a rok temu Fernando Gaviria, najlepszy sprinter tegorocznego Giro d'Italia. Jaką historię napisze tegoroczny finisz pod Spodkiem?

Tour de Pologne
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

 

Już w 1929 roku, podczas drugiej edycji Tour de Pologne, Katowice zyskały status miasta etapowego. W stolicy województwa śląskiego wyznaczono metę szóstego i najkrótszego, bo liczącego sobie zaledwie 105 km etapu wyścigu z Częstochowy. Zwycięzcą został warszawski kolarz, Jerzy Lipiński. Dzień później kolarze wyruszyli z Katowic do Krakowa. Była to pierwsza styczność wyścigu Dookoła Polski z naszym regionem.

 

Dobrze zapowiadający się Niemiec

W późniejszych latach kolumna kolarzy przemierzała Śląsk wiele razy, jednak przełomowy okazał się wyścig w 2010 roku, bo po 57 latach przerwy wrócił do Katowic! Etap prowadzący z Sosnowca, po pasjonującym i niezwykle szybkim finiszu pod „Spodkiem”, wygrał Białorusin Jewgienij Hutarowicz. Taka końcówka etapu spodobała się nie tylko zawodnikom, ale przede wszystkim kibicom. Dlatego dyrektor wyścigu, Czesław Lang, postanowił nadal ze stolicą województwa współpracować.
W 2011 roku trzy pierwsze etapy Tour de Pologne, w tym finisze w Dąbrowie Górniczej i Katowicach, wygrał nieźle zapowiadający się niemiecki sprinter, Marcel Kittel. Dziś chyba najszybszy na świecie. W niedawno zakończonym Tour de France wygrał pięć etapów, a w całej karierze triumfował na odcinkach „Wielkiej pętli” 14 razy! Na Tour de Pologne wrócił w 2015 roku. Ale wówczas w Katowicach nie wygrał, chociaż wjechał do miasta jako lider wyścigu. Najszybszy okazał się Włoch Matteo Pelucchi.

 

Kolumbijczyk potwierdził w Giro

W 2012 roku etap w stolicy województwa śląskiego, dość nieoczekiwanie, wygrał mniej znany Litwin Aidis Kruopis. Dla nas ważniejsze jednak było to, że żółtą koszulkę lidera wyścigu nałożył po tym odcinku Michał Kwiatkowski. Rok później najszybszy okazał się Amerykanin Taylor Phinney, syn Davisa i Connie Carpenterm, pierwszej w historii mistrzyni olimpijskiej w kolarstwie. W 2014 roku etap wygrał Belg Jonas van Genechten, a rok temu zwycięstwo padło łupem Fernando Gavirii.
Kolumbijczycy nigdy nie słynęli z szybkich kolarzy, ale teraz doczekali się zawodnika finiszującego znakomicie. Swoją klasę zawodnik grupy Quck-Step potwierdził na tegorocznym Giro d'Italia, w którym wygrał aż cztery etapy i triumfował w klasyfikacji punktowej, zdobywając cyklamenową koszulkę najlepszego sprintera.

 

Zabrze debiutuje

Określenie miasta etapowego odnosi się do tych miast, w których odbywa się start lub meta etapu, a także gdy odbywa się wokół danego miasta. Do tej klasyfikacji zalicza się też indywidualne jazdy na czas czy kryteria, które w przeszłości podczas Tour de Pologne się odbywały. Jeżeli chodzi o miasta województwa śląskiego, to nasz narodowy wyścig gościł w nich bardzo często. Najczęściej w Częstochowie. W przeszłości regularną praktyką była meta, a następnie start z tej samej miejscowości, co oznaczało, że zyskiwało status miasta etapowego dwukrotnie. W tym roku miastami etapowymi w naszym województwie będą: Tarnowskie Góry, Jaworzno i Zawiercie, gdzie kolejne odcinki się rozpoczną; Katowice, Zabrze i Szczyrk, gdzie wyznaczono mety. Stolica województwa będzie gościła Tour de Pologne po raz 15. w historii. W roli miasta etapowego zadebiutuje z kolei Zabrze, które będzie 23. miastem w naszym województwie, które dostąpi tego zaszczytu.

 

Zestawienie miast etapowych województwa śląskiego w Tour de Pologne
26 – Częstochowa
19 – Bielsko-Biała
14 – Katowice
13 – Rybnik
12 – Cieszyn
7 – Wisła
5 – Racibórz
4 – Bytom, Zawiercie
3 – Chorzów, Ustroń, Jastrzębie-Zdrój, Dąbrowa Górnicza
2 – Lubliniec, Żywiec, Szczyrk, Będzin
1 – Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Jaworzno, Tarnowskie Góry

 

Z tej samej kategorii