Cztery medale śląskich szpadzistów. Żal, że zabrakło złota!

Zawodnicy ze Śląska zdobyli cztery medale mistrzostw Polski i mogą być zadowoleni. Złoto "indywidualne" pojechało do Krakowa. Jagoda Zagała, Mateusz Nycz (oboje z Piasta Gliwice) i zespół szpadzistek AZS AWF Katowice zdobyli srebrne medale, zaś Mateusz Antkowiak, z powodu kontuzji powrócił po rocznej przerwie i stanął na najniższym stopniu podium.

Mateusz Nycz
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Nadchodzą lepsze czasy dla szpadzistów. W rozegranych w sobotę turniejach indywidualnych wystartowało 114 pań i 135 panów, dlatego byliśmy świadkami istnego maratonu zakończonego późnym wieczorem. Największe powody do radości mieli szermierze spod Wawelu. Złoto wśród pań zdobyła Aleksandra Zamachowska (Wisła Kraków), zaś wśród panów Karol Kostka (AZS AWF Kraków). Śląscy przedstawiciele również pokazali się z najlepszej strony. Jagoda Zagała (Piast Gliwice) sięgnęła po srebro, a jej wyczyn skopiował klubowy kolega Mateusz Nycz. Z kolei reprezentant gospodarzy, Mateusz Antkowiak, sięgnął po brąz.
Niespodzianką rywalizacji pań był fakt niezakwalifikowania się do czołowej ósemki reprezentantek kraju: Magdaleny Piekarskiej, Sary Pytki (obie AZS AWF Warszawa) oraz Ewy Nelip (UKS Żoliborz). Dodajmy tylko, że ta ostatnia nie tak dawno była 3. w zawodach Pucharu Świata w Rio De Janeiro. Wydawało się, że z tej nieobecności skorzysta Renata Knapik-Miazga (Wisła Kraków), ale w ćwierćfinale przegrała jednym trafieniem z Zagałą. Gliwiczanka minionych dwóch sezonów nie zaliczy do udanych, ale tym występem zasygnalizowała, że wraca do formy. Zagała w półfinale wygrała z Anną Mroszczak jednym trafieniem i dopiero w finale musiała uznać wyższość Zamachowskiej.
W pełni usatysfakcjonowani mogą być Mateusze: Nycz i Antowiak. Ten pierwszy w 1/32 finału nie dał najmniejszych szans ubiegłorocznemu mistrzowi i „żelaznemu” reprezentantowi kraju Radosławowi Zawrotniakowi, wygrywając 15:10. Nycz nabrał pewności siebie i zwyciężał kolejnych rywali. Dopiero w finale musiał uznać wyższość Karola Kostki, który w poprzednim tygodniu zanotował ogromny sukces, zdobywając 3. lokatę w Pucharze Świata w Paryżu.
Z kolei Antkowiak 14 maja ubiegłego roku, podczas mistrzostw Polski w Gliwicach, zerwał więzadła i przeszedł operację, a następnie żmudną rehabilitację. Pod kierunkiem trenera Piotra Bortela dopiero od kwietnia zaczął trenować z pełnym obciążeniem. Brązowy medal to dla niego nagroda za wytrwałość. Potwierdził nim, że niebawem znów podejmie rywalizację o miejsce w kadrze.

Wiele emocji było w turniejach drużynowych. Szpadzistki AZS AWF Katowice, obrończynie tytułu mistrzowskiego, w dobrym stylu awansowały do finału gdzie trafiły na "odwieczne" rywalki akademiczki z Warszawy. Danuta Dmowska-Andrzejuk wraz z koleżankami prowadziły kilkoma punktami aż w końcu Magdalena Piekarska wyrównała po 39. O złocie zadecydowało zaledwie jedno trafienie akademiczki ze stolicy wygrały 44:43.

WYNIKI
Indywidualnie
Kobiet - końcowa klasyfikacja: 1. Zamachowska, 2. Zagała, 3. Rutz i Mroszczak, 5. Knapik-Miazga, 6. Mrochem, 7. Pawłowska, 8. Polis.

Mężczyźni – końcowa klasyfikacja: 1. Kostka, 2. Nycz, 3. Marcol i Antkiewicz, 5. Broniszewski, 6. Staszulonek, 7. Adamek, 8. Szczepanowski.

Drużynowo
Szpadzistki: 1. AZS AWF Warszawa I, 2. AZS AWF Katowice, 3. Wisła Kraków, 4. Szpada Wrocław 5. Warszawianka, 6. AZS AWF Warszawa II, 7. Piast, 8. AZS AWF Kraków.

Szpadziści: 1. Legia, 2. AZS AWF Kraków I, 3. Szpada, 4. AZS AWF Kraków II, 5. AZS AWF Katowice, 6. Piast II, 7. Piast I, 8. AZS AWF Wrocław. 

 

Z tej samej kategorii