Wspaniała noc! Dwa kolejne medale Polaków!

OKTAWIA NOWACKA

Oktawia Nowacka w pięcioboju nowoczesnym i Wojciech Nowicki w rzucie młotem wywalczyli brązowe medale.

LEKKA ATLETYKA
* Wojciech Nowicki zdobył brązowy medal w rzucie młotem. Polak rozpoczął jednak źle. Miał trzy próby spalone, a w dwóch uzyskał 74,94 i 74,97 i przed ostatnią rundą plasował się na szóstej pozycji. W ostatnim rzucie osiągnął 77,73, co pozwoliło mu zdobyć medal.

* Paweł Wiesiołek ukończył rywalizację dziesięcioboistów na 21. lokacie.

* Sztafeta kobiet 4x400 m wystąpi w finale. Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart i Justyna Święty  zajęły trzecie miejsce w swej serii wynikiem 3.25,34.

* Adrian Błocki zajął 14., Rafał Augustyn 22., a Rafał Fedaczyński 24. miejsce w chodzie na 50 km.

* Paulina Buziak zajęła 27., a Agnieszka Szwarnóg 45. miejsce w chodzie na 20 km. Agnieszka Dygacz nie ukończyła rywalizacji.

PIĘCIOBÓJ NOWOCZESNY
* Oktawia Nowacka z brązowym medalem! 25-letnia Polka prowadziła od pierwszej konkurencji. Była najlepsza w szermierce, później utrzymała przewagę w pływaniu, a zadowolenia nie kryła też po jeździe konnej, w której uzyskała dziewiąty rezultat.

Do finału - biegu połączonego ze strzelaniem (trzeba pięciokrotnie trafić do tarczy z odległości 10 m) - ruszyła 12 s przed Francuzką Elodie Clouvel. Długo pozostawała liderką, choć za plecami tej dwójki szalała Australijka Chloe Esposito, która przed ostatnią konkurencją była siódma. Ostatnie, czwarte strzelanie to bezpośredni pojedynek najlepszej trójki. Najlepiej trafiała Esposito i to ona triumfowała. Clouvel szybko uzyskała kilkumetrową przewagę nad Nowacką, a ta z kolei utrzymała bezpieczny dystans nad Chinką Qian Chen i z uśmiechem na twarzy pomieszanym z grymasem bólu ze zmęczenia jako trzecia minęła linię mety.

To pierwszy kobiecy polski medal olimpijski w tej konkurencji, która w wydaniu pań dołączyła do programu igrzysk w 2000 roku w Sydney.

Druga z biało-czerwonych - Anna Maliszewska została sklasyfikowana na 19. pozycji.

PIŁKA RĘCZNA

*Polacy w półfinale przegrali po dogrywce z Duńczykami 28:29 i w niedzielę powalczą z Niemcami o brąz. Znów, jak w ćwierćfinale z Chorwacją, świetnie w bramce biało-czerwonych spisywał się Piotr Wyszomirski, ważne gole zdobywał Karol Bielecki, ale nadzieje na finał przedłużył "rzutem rozpaczy" dwie sekundy przed upływem 60 minut gry Michał Daszek. W dogrywce pierwszoplanową postacią na boisku był jednak duński golkiper Niklas Landin.

TAEKWONDO
* Karol Robak nie dostał szansy walki w repesażach kategorii do 68 kg, bo jego ćwierćfinałowy pogromca, Belg Jaouad Achab przegrał w półfinale. Polak został sklasyfikowany na 9. miejscu.

* Piotr Paziński przegrał w pierwszej walce turnieju kategorii do 80 kg, 2:8 z reprezentantem Wybrzeża Kości Słoniowej, Cheickiem Cisse. Ponieważ ten nie tylko dotarł do finału, ale ostatecznie został mistrzem olimpijskim, 28-letni Polak dostał szansę rywalizacji w repasażach. Najpierw wygrał z Niemcem Tahirem Guelecem 6:5, a w starciu o miejsce na podium złudzeń pozbawił go Azer Milad Beigi Harczegani, przy którego prowadzeniu 12:0 sędziowie przerwali walkę.

KAJAKARSTWO
* Mateusz Kamiński i Michał Kudła zajęli 5. miejsce w wyścigu eliminacyjnym C-2 na 1000 metrów. W półfinale Polacy zajęli 4. miejsce i nie popłynął w finale A.

* Karolina Naja, Beata Mikołajczyk, Marta Walczykiewicz i Edyta Dzieniszewska-Kierkla zajęły 2. miejsce w wyścigu eliminacyjnym K-4 na 500 metrów. W półfinale Polki zajęły 4. pozycję i nie awansowały do finału A.

* Paweł Kaczmarek zajął 6. miejsce w wyścigu eliminacyjnym K-1 na 200 metrów. Polak nie awansował do półfinału.