Czarny polski poniedziałek w Rio. Doping Zielińskiego [PODSUMOWANIE]

Arleta Podolak
 /  fot. Toru Hanai  /  źródło: Reuters

Porażki szablistek, dżudoczki, siatkarzy plażowych i tenisistów w trzecim dniu igrzysk. Dopingowa wpadka Tomasza Zielińskiego

Informacją poniedziałku była dopingowa "wpadka" sztangisty Tomasza Zielińskiego. W organizmie tegorocznego mistrza Europy w kategorii 94 kg, który miał startować 13 sierpnia, wykryto niedozwolony środek o nazwie nandrolon. Pozytywny wynik dała kontrola przeprowadzona tuż po przylocie do Rio de Janeiro. Potwierdziło to badanie próbki B.

Arleta Podolak z Czarnych Bytom przegrała przez ippon w dogrywce z Chen-Ling Lien z Tajwanu w 1/16 finału turnieju dżudo w kategorii 57 kg.

W turnieju indywidualnym szablistek Małgorzata Kozaczuk odpadła w 1/8 finału, a Aleksandra Socha i Bogna Jóźwiak w 1/16.

Tenisiści Łukasz Kubot i Marcin Matkowski przegrali z Hiszpanami Roberto Bautistą Agutem i Davidem Ferrerem 3:6, 6:7 (5-7) w 1/8 finału turnieju deblistów.

Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (KS Jastrzębie) przegrali z Rosjanami Nikitą Ljaminem i Dmitrijem Barsukiem 0:2 (14:21, 17:21) w swoim drugim meczu w grupie B. Polacy mają na koncie jedno zwycięstwo.

Paweł Spisak na koniu Banderas nie ukończył próby terenowej we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego i wycofał się z rywalizacji.

Pływak Jan Świtkowski na koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym nie awansował nawet do półfinału. Polakowi zabrakło jednej setnej sekundy. Katarzyna Baranowska zajęła ostatnie, 39. miejsce w eliminacjach na 200 m stylem zmiennym.

Lepiej poszło Polakom w innych konkurencjach "na wodzie". Do finału regat wioślarskich awansowała druga w repasażu żeńska czwórka podwójna, a do półfinałów męska i żeńska dwójki podwójne wagi lekkiej oraz dwójka bez sterniczki. Męska ósemka popłynie w repasażu.

W kajakarstwie górskim Natalia Pacierpnik awansowała do półfinału konkurencji K1, a Piotr Szczepański i Marcin Pochwała awansowali do półfinału w C2.

Po pierwszych trzech z 12 wyścigów w żeglarskiej klasie RS:X mistrz świata Piotr Myszka zajmuje piąte miejsce, a mistrzyni świata Małgorzata Białecka jest dopiero 15. Kacper Ziemiński zajmuje 33. miejsce po dwóch z 10 wyścigów klasy Laser

W tabeli medalowej po trzech dniach prowadzi reprezentacja Stanów Zjednoczonych z dorobkiem 19 krążków, w tym pięciu złotych. Pięć złotych medali mają także w dorobku Chińczycy, a cztery Australijczycy. Po trzy złote krążki wywalczyli już zawodnicy Włoch, Japonii i Węgier.

Polska - z brązem kolarza Rafała Majki - zajmuje 24. miejsce, ex aequo z Hiszpanią, Grecją, Gruzją i Portugalią. Nasz pierwszy bohater już wczoraj został owacyjnie powitany w kraju.