Przed polskimi hokeistkami piramidy trudności w Astanie !

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet w powalczy w turnieju przedolimpijskim w Astanie. Rywalki: Kazachstan, Wielka Brytania i Meksyk należą do trudnych, zwłaszcza dwie pierwsze. Trener Grzegorz Klich liczy na dobrą postawę hokeistek oraz na wygrane. Biało-czerwone nie należą do faworytek. Fachowcy przyznają pierwszeństwie ekipie z Kazachstanu.

Polska - Wegry
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Dwie wygrane polskich hokeistek z Łotwą - 4:2 i 5:0 - to dobry prognostyk przed kolejnym, znacznie trudniejszym turniejem kwalifikacji olimpijskiej w Astanie. To prawda, że takie zwycięstwa budują, wszak Łotyszki rekrutują się z tej samej Dywizji 1B mistrzostw świata. Rywalki przyjechały jednak do Katowic w nieco uszczuplonym i nie najmocniejszym składzie. Ale i tak podopieczne trenera Grzegorza Klicha w poniedziałek wyleciały na turniej do Astany w niezłych nastrojach.
Tym razem skala trudności znacznie wzrosła, bo Kazachstan już od dłuższego czasu gra w Dywizji 1B, zaś Polki dopiero awansowały do niej w tym sezonie po mistrzostwach w Bledzie. Z kolei Brytyjki pozostały w Dywizji 2A, ale w ostatnim turnieju okazały się lepsze, wygrywając 2:1.
- Pierwsze spotkanie z Kazachstanem będzie najważniejsze, bo ono najprawdopodobniej zadecyduje o ostatecznej kolejności w imprezie – mówi szefowa ekipy, Marta Zawadzka, odpowiedzialna w IIHF m.in. za rozwój hokeja kobiet. - Jeżeli zagramy odpowiedzialnie, bez większych wpadek, wówczas nasze szanse się zwiększą. Brytyjki są dla nas niewygodnym rywalem, ale chcielibyśmy się zrewanżować im za nieszczęsną porażkę w Bledzie. Chciałybyśmy awansować do kolejnej rundy, w grudniu. To byłby sukces.
W porównaniu z poprzednim sezonem trener Klich dokonał drobnych zmian w składzie. Siła zespołu opiera się na młodej bramkarce Martynie Sass oraz na postawie pierwszych dwóch formacji, m.in. z Sandrą Kosakowską, Klaudią Chrapek, Magdaleną Czaplik, Karoliną Późniewską, Eweliną Czarnecką czy Katarzyną Frąckowiak (kapitan zespołu).
Dobrze się stało, że hokejowy związek wysupłał pieniądze i wysłał reprezentację hokeistek. To może tylko procentować w niedalekiej przyszłości

.
Harmonogram turnieju
Czwartek (3.11.): Wielka Brytania – Meksyk (16.00), Polska – Kazachstan (20.00).
Piątek (4.11.): Wlk. Brytania – Polska (16.00), Kazachstan – Meksyk (20.00).
Niedziela (6.11.): Meksyk – Polska (13.00), Kazachstan – Wlk. Brytania (17.00).


Reprezentacja Polski
Bramkarki: Martyna Sass (Naprzód Janów), Gabriela Mizera (MKHL Krynica).
Obrończynie: Sandra Kosakowska i Dominika Korkuz (obie Naprzód), Klaudia Chrapek i Patrycja Sfora (obie Polonia Bytom), Joanna Strzelecka (Unia Oświęcim), Renata Tokarska i Natalia Kamińska (obie Stoczniowiec Gdańsk), Wiktoria Gogoc (MKHL Krynica).
Napastniczki: Karolina Późniewska, Magdalena Czaplik i Oliwia Tomczok (wszystkie Polonia), Ewelina Czarnecka (Naprzód), Katarzyna Frąckowiak, Sylwia Łaskawska i Agnieszka Dziedzioch (wszystkie Atomówki GKS Tychy), Marta Bigos i Katarzyna Kasprzycka (obie Stoczniowiec), Anna Sopata i Aneta Cygan (Krynica), Kamila Wieczorek (Poprad).

Z tej samej kategorii