Mecz pod znakiem debiutów – dziś hokeiści zagrają z Węgrami

Po mistrzostwach świata Dywizji IA w Kijowie w obu seniorskich kadrach wiele się zmieniło. Madziarzy w turnieju zajęli 5. lokatę i z posadą selekcjonera pożegnał się 54-letni Kanadyjczyk, Rich Chernomaz. Jego miejsce zajął 61-letni Fin Jarmo Tolvanen. W naszej reprezentacji zmiany. Ted Nolan zastąpił Jacka Płachtę.

Bartosz Ciura
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Działacze obu związków są w komitywie i gdy padła propozycja, by z okazji 90-lecia federacji węgierskiej rozegrać cztery mecze towarzyskie, natychmiast została zaakceptowana. I stąd też dzisiaj w Budapeszcie dojdzie do ciekawej konfrontacji najpierw reprezentacji kobiet, zaś wieczorem na lód wyjadą reprezentacje seniorów. To będzie mecz „przyjaźni”, ale stojący pod znakiem debiutów. Nieco wcześniej dwumecz rozegrały reprezentacje juniorek do lat 18.

 

Po mistrzostwach świata Dywizji IA w Kijowie w obu seniorskich kadrach wiele się zmieniło. Madziarzy w turnieju zajęli 5. lokatę i z posadą selekcjonera pożegnał się 54-letni Kanadyjczyk, Rich Chernomaz. Jego miejsce zajął 61-letni Fin Jarmo Tolvanen, znany nie tylko z pracy w Toruniu (2008-09), ale również m.in. we Francji, Norwegii i Szwajcarii. Ostatnio prowadził młodzieżową reprezentację Madziarów oraz był asystentem Chernomaza.

 

W naszej reprezentacji również zaszły gruntowne zmiany. Ted Nolan zastąpił Jacka Płachtę, zaś w sztabie pracują jeszcze Tom Coolen, a asystentami są Krzysztof Majkowski i Marek Rączka. Ów kwartet ma nadzieje, że ten sezon będzie udany dla naszej reprezentacji. Skład reprezentacji na mecz w Budapeszcie nie jest optymalny, bo ze zgrupowania zostali zwolnieniu hokeiści Cracovii, mający we wtorek mecz z Helsinkami w Lidze Mistrzów.

 

Niemniej potyczka z Węgrami w dużej mierze odpowie szkoleniowcom na kogo w dalszej perspektywie mogą liczyć i z kim będą pracowali. Bramkarz John Murray ma za sobą już trzy mecze w reprezentacji, ale na tę chwilę może stanąć między słupkami tylko w spotkaniu towarzyskim. Sprawa jego polskiego obywatelstwa, podobno, jest na finiszu, ale to jeden wielki znak zapytania.

 

Nolan jest zwolennikiem gry na trzy pary obrońców i tak też zespół będzie się prezentował nad Dunajem. Szturmować bramkę Madziarów będą cztery ataki i w tej sytuacji jeden z napastników zasiądzie na trybunach.

 

Cieszy powrót do kadry Michała Kotlorza, który był skonfliktowany z trenerem Płachtą i zrezygnował z gry. W drużynie znalazło się miejsce dla trzech debiutantów: Davida Zabolotnego, Dominika Nahunki oraz Radosława Nalewajki. Jeden z nich chyba dostatnie szanse, a największą ma ten ostatni.
Hokejowa reprezentacja kobiet już pod koniec sierpnia miała okazję grać w Budapeszcie, przegrywając 0:4 i 1:3. Wówczas Słowak Ivan Bednar nieoficjalnie prowadził zespół, bo jeszcze nie miał podpisanego kontraktu. W tym miesiącu umowa o pracę została sfinalizowana i dzisiejszy mecz będzie jego debiutem.

Mecz seniorów o 19.00 i będzie transmitowany przez TVP Sport.

Biało-czerwoni
Bramkarze - Kamil Kosowski (25/0), John Murray (3/0), David Zabolotny (0/0); obrońcy - Mateusz Bryk (68/3), Bartłomiej Bychawski (15/1), Bartosz Ciura (23/1), Michał Kotlorz (79/3), Bartłomiej Pociecha (73/6), Jakub Wanacki (45/3); napastnicy - Mateusz Bepierszcz (31/6), Michael Cichy (8/1), Radosław Galant (61/4), Bartłomiej Jeziorski (10/0), Kamil Kalinowski (15/2), Marcin Kolusz (154/38), Filip Komorski (7/1), Dominik Nahunko (0/0), Radosław Nalewajka (0/0), Tomasz Malasiński (115/36), Marek Strzyżowski (35/6), Patryk Wronka (35/4), Krzysztof Zapała (123/7).
W nawiasach ilość występów w reprezentacji oraz zdobyte gole.

 

Liczba dnia
53 - tyle meczów rozegrały między sobą obie reprezentacje. Bilans jest korzystny dla naszej drużyny: 31 zwycięstw, 5 remisów oraz 17 porażek, gole 180:108. Przez wiele lat w poprzednim 100-leciu byliśmy nauczycielami dla naszych bratanków.

Z tej samej kategorii