Biało-czerwone zdobyły miejsce na podium i sprawiły sobie i kibicom sporo radości

Polskie hokeistki w mistrzostwach świata juniorek Dywizji IB na lodowisku "Jantor" w Katowicach-Janowie wygrały trzy spotkania z Kazachstanem 4:2, Wielką Brytania 2:1 0raz z Chinami 1:0 po dogrywce. Przegrały z Danią 0:3 oraz Włochami 0:1. Miejsce na najniższym stopniu podium jest sporą niespodzianką.

Chiny - Polska
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Niezwykła radość po końcowym gwizdku, potem pierwsza w ich życiu dekoracja medalami oraz obowiązkowa sesja zdjęciowa. A podczas rozmów z dziennikarzami nieśmiałe, jakby nie wierzyły, że są po raz pierwszy w centrum wydarzeń - tak to właśnie wyglądało w sobotni późny wieczór na „Jantorze” w Katowicach-Janowie po mistrzostwach świata juniorek do lat 18 Dywizji IB. To była całkiem udana randka w ciemno biało-czerwonych, które po raz pierwszy wystąpiły na tym szczeblu rozgrywek i w rezultacie zajęły trzecie miejsce, ustępując jedynie reprezentacjom Włoch i Danii.
Można było się obawiać jak wypadną sympatyczne hokeistki w tym turnieju, bo przecież ani trener Grzegorz Klich, a tym bardziej dziewczęta nie znały wartości rywalek. Przegrane z Danią 0:3 oraz z Włochami 0:1 nie przynoszą wstydu, wygrane z Kazachstanem 4:2, Wielką Brytania 2:1 oraz Chinami 1:0 po dogrywce niezwykle cieszą i nobilitują. Bo hokeistki są ambitne oraz zadziorne do bólu, bo jak trzeba było to walczyły na pięści z Dunkami i wcale nie ustąpiły rosłym rywalkom.
Trochę baliśmy się o ostatnie spotkanie z Chinkami, bo w tym turnieju podopieczne trenera Grzegorza Klicha dawały z siebie wszystko. Na 43 sek. przed zakończeniem dogrywki, grając w osłabieniu niespełna 17-letnia uczennica I klasy liceum w Krynicy, Anna Sopata, zdobyła „złotego” gola. A po nim była fiesta w wykonaniu sympatycznych dziewcząt.
- Przydarzyła się kara i miałam trochę obaw jak to będzie. A tymczasem wyskoczyłam z własnej tercji i czułam oddech goniącej mnie Chinki. Jednak wcale nie zamierzałam odpuszczać, przyspieszyłam i strzeliłam tam gdzie dostrzegłam lukę. A teraz jestem w szoku, że zdobyłyśmy trzecie miejsce w naszych pierwszych mistrzostwach. To cudowne uczucie. Dałyśmy z siebie 200 procent, pokazałyśmy lwi pazur i chyba nie zawiodłyśmy licznej widowni, której dziękujemy za doping. Chyba trener jest z nas dumny, a kibice zadowoleni - powiedziała uśmiechnięta, choć nieco speszona Ania, którą do gry zachęcił 4 lata temu tata, były hokeista KTH Krynica.
Martyna Sass, bramkarka Naprzodu Janów, rewelacyjnie spisywała się między słupkami i słusznie została uznaną za najlepszą na tej pozycji. - Dalej nie wierzę w ten sukces i wyróżnienie - powiedziała skromnie Martyna.
Włoszka Nadia Mattvi została najlepszą obrończynią i jednocześnie zwyciężyła w klasyfikacji kanadyjskiej, gromadząc 11 pkt.(4 gole+7 asyst). Natomiast najlepszą napastniczką została Dunka Lilli Friis-Hansen.
Turniej pod względem organizacyjnym był wręcz wzorowo przeprowadzony i teraz czekamy na kwietniowe mistrzostwa świata seniorek na tym samym lodowisku.

 

POLSKA - CHINY 1:0 (0:0, 0:0, 0:0, 1:0) po dogrywce
1:0 - Sopata (64:17, w osłabieniu).
POLSKA: Sass; Kamińska - Wcisło, Gogoc - Kamińska, Churas - Podracka (2), Pasiut; Wybiral - Siejka - Dziwok, Kaleja - Sopata - Schramm, Sosnowska - Pirogowicz - Synowiec (2), Wawrzyk, Wrona. Trener Grzegorz KLICH.
Pozostałe mecze: Kazachstan - Wlk. Brytania 2:4 (1:3, 1:0, 0:1), Dania - Włochy 1:4 (1:2, 0:1, 0:1).

1. Włochy→5→15→13:2
2. Dania→5→12→15:6
3. Polska→5→8→7:6
4. Wlk. Brytania→5→5→8:13
5. Chiny→5→5→7:9
6. Kazachstan→5→0→6:24
* * *
Zakończyły mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej. Złoty medal w mistrzostwach elity w Czechach zdobyły Amerykanki, wygrywając z Kanadą 3:1, brąz przypadł Rosjankom po zwycięstwo nad Szwecją 2:0. W Dywizji IA na Węgrzech triumfowały Niemcy, zaś do Dywizji IB spadła Francja.Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~adriadoUżytkownik anonimowy
~adriado :
No photo~adriadoUżytkownik anonimowy
Z Danią było 0:2, można sprawdzić na oficjalnej stronie IIHF. Ktoś przez telefon źle poinformował? ;)
15 sty 17 21:28
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii