Powrót Raszki do reprezentacji

Już dawno kadrowicze nie byli tak podekscytowani zagranicznym wyjazdem. I trudno się dziwić, wszak udają się do Kanady.

Ondrej Raszka
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Ondrej Raszka, 27-letni bramkarz rodem z Trzyńca, z polskimi korzeniami oraz paszportem, od 7 lat związany jest z naszymi klubami. Miał też okazję wystąpić dwa razy w barwach biało-czerwonych. Teraz występuje w JKH GKS Jastrzębie i na najbliższe dni nie miał pewnie żadnych planów, ale otrzymał telefon, by się pakował i przyjeżdżał na miejsce zbiórki kadry narodowej w katowickiej „Satelicie” przed wylotem do Kanady. Występ biało-czerwonych w Ameryce Północnej zdarza się raz na kilkanaście lat i trudno z takiej okazji nie skorzystać. Raszka pojawił się więc wczoraj na zbiórce i wieczorem wspólnie z kolegami odbył zajęcia na „Torwarze”, zaś dzisiaj wsiądzie do samolotu lecącego do Toronto.
W kadrze ogłoszonej pod koniec listopada nastąpiło jeszcze kilka zmian. Kontuzjowanych Bartłomieja Pociechę (GKS Tychy) i Patryka Wronkę (Tauron KH GKS Katowice) oraz mającego kłopoty wizowe Aleksa Szczechurę (Tychy) już wcześniej zastąpili Mateusz Bryk, Radosław Sawicki i Adam Domogała. Z kolei John Murray, tak dobrze spisujący się bramkarz tyskiego GKS-u, już od prawie dwóch lat stara się o polski paszport, ale sprawa ciągle się ślimaczy, stąd znalazło się miejsce dla Raszki.
Ted Nolan, selekcjoner reprezentacji, przywita kadrowiczów dopiero na lotnisku w... Toronto.
- Mam już sporo zagranicznych podróży z kadrą i klubami, ale tym razem towarzyszy mi dreszczyk emocji - mówi napastnik Tauronu, Tomasz Malasiński, który niedawno został tatą córki Zuzi. - Dziewczyny zawiozłem do teściów do Nowego Targu, bo mnie wzywają obowiązki sportowe. Ze względu na kontuzję nie grałem w listopadowym turnieju w Budapeszcie i teraz warto się przypomnieć trenerom, by o mnie nie zapomnieli. Ciekaw jestem tej konfrontacji, bo zagrać w ojczyźnie hokeja to na pewno dla nas wszystkich zaszczyt.
Kadra ma w planach rozegranie trzech towarzyskich spotkań z uniwersyteckimi zespołami. W piątek (8 bm.) w Hamilton jej rywalem będzie Stoney Creek Generals, którzy występują w lidze Allan Cup Hockey. Kolejnym będzie w niedzielę (10 bm.) zespół Fredericton z University of New Brunswik Varsity Reds, 2-krotny mistrz rozgrywek akademickich USPORTS. Tournee zakończy mecz w Bouctouche z New Brunswick Senior „A” All Stars. To zespół złożony z czołowych zawodników występujących w ligach uniwersyteckich.

Kadra biało-czerwonych:
bramkarze: Przemysław Odrobny (TatrySki Podhale Nowy Targ), Rafał Radziszewski (Comarch Cracovia), Ondrej Raszka (JKH GKS Jastrzębie);
obrońcy: Mateusz Bryk, Bartosz Ciura, Michał Kotlorz (wszyscy GKS Tychy), Bartosz Dąbkowski, Maciej Kruczek, Mateusz Rompkowski, Patryk Wajda (wszyscy Cracovia), Jakub Wanacki (Tauron KH GKS Katowice);
napastnicy: Kasper Bryniczka, Adama Domogała, Krystian Dziubiński, Damian Kapica i Maciej Urbanowicz (wszyscy Cracovia), Michael Cichy, Kamil Kalinowski, Filip Komorski i Jakub Witecki (wszyscy Tychy), Marcin Kolusz i Krzysztof Zapała (obaj TatrySki Podhale Nowy Targ), Mikołaj Łopuski, Tomasz Malasiński i Radosław Sawickie (wszyscy Tauron KH GKS Katowice).

Liczba
14 tyle lat upłynęło od ostatniej wizyty biało-czerwonych na stołecznym „Torwarze”. Najpierw grali dwumecz (5 i 6.04.2003) z Rumunią 6:2 i 7:1, a potem (9 i 10.04.) z Francją 4:3 i 3:6.

 

Z tej samej kategorii