Zenon Konopka chce do polskiej kadry

Dla hokeisty Ciarko Sanok - z przeszłością w NHL - Polska to kraj przodków. Dlatego rozważa grę w naszej reprezentacji.

Zenon Konopka
 /  fot. Michał Chwieduk  /  źródło: newspix.pl

 

JACEK KOPCIŃSKI: Rywalizacja o finał mistrzostw Polski, pomiędzy Tychami a Sanokiem, wskazuje na pewną zależność: kto zbierze mniej minut karnych, ten wygrywa

 

ZENON KONOPKA: Unikanie kar to bardzo ważny aspekt w hokeju, ale nie powiedziałbym, że to zadecydowało o naszej przegranej. Wszystko zależy od tego, jak rozegrasz grę w osłabieniu. Spodziewaliśmy się, że Tychy łatwo nie oddadzą skóry. Przygotowaliśmy się na walkę, której jednak było za mało. Daliśmy się ponieść emocjom, ale rywalizacja ciągle trwa.

 

Wzorem poprzedniego roku, mogłaby odbyć się ona odbyć w finale. Co powiesz o poziomie tej rywalizacji?

 

ZENON KONOPKA: Zdążyłem się przekonać, że w PHL jest kilka bardzo dobrych drużyn. Trzeba pamiętać, że Jastrzębie, które zakończyło sezon zasadniczy na pierwszym miejscu, też jest bardzo silne. Choćby z tego powodu JKH było głównym pretendentem do awansu do finału PHL. Tak czy owak, musimy martwić się naszą rywalizacją – tym, co przed nami.

 

Ostatni mecz w Buffalo Sabres rozegrałeś rok temu. Co działo się później?

 

ZENON KONOPKA: Nie grałem w hokeja przez 11 miesięcy! To naprawdę ogromna przerwa dla hokeisty grającego na tym poziomie – w NHL. Z każdym dniem czuję się jednak coraz lepiej, a po mojej kontuzji powoli nie ma już śladu. Mamy w klubie dobrego fizjoterapeutę, który pomoże mi w pełni dojść do siebie i osiągnąć poziom sprzed kontuzji.

 

Kiedy pojawił się pomysł twojej gry w PHL?

 

ZENON KONOPKA: Tak naprawdę to od dłuższego czasu byłem w kontakcie z osobami z Polski. Bardzo często rozmawiałem m.in. z Mattem Williamsem. Moje korzenie rodzinne sięgają Polski, więc od bardzo dawna chciałem spróbować czegoś nowego, czegoś, co dawałoby mi możliwość odkrycia swojego pochodzenia. W Polsce naprawdę się zakochałem! Cieszę się z czasu spędzonego w Sanoku i ze znajomości, jakie tu zawarłem. Poznałem wielu wspaniałych hokeistów czy ludzi związanych z hokejem. Bardzo się cieszę tym bardziej, że na meczach w Tychach obecnych było kilku moich kuzynów z którymi od dawna się nie widziałem.

 

Jak oceniasz naszą ligę?

 

ZENON KONOPKA: Liga bardzo mi się podoba! Jest naprawdę dobra. Dużo lepsza niż ludzie za Oceanem sądzą. Nie rozumiem tylko, po co tyscy fani podczas pierwszego meczu w Tychach rzucali we mnie kubkami z piwem. Piwo się pije, a nie wylewa na ludzi. Również bardzo spodobało mi się miasta i polskie jedzenie. Bardzo się cieszę z tej zmiany. Oczywiście wszystko smakowałoby o wiele lepiej, gdybyśmy wygrali ostatnie spotkanie.

 

Słyszałem, że rozmawiałeś o polskiej lidze z kilkoma zawodnikami z NHL. M.in. z Dustinem Pennerem grającym obecnie w Washington Capitals. Czy to prawda?

 

ZENON KONOPKA:- To fakt. Rozmawiałem o tej lidze z kilkoma osobami. Wypytywali mnie o wszystko, a ja mogłem im opowiedzieć tylko to, co usłyszałem od Matta (Williamsa - przyp.red.). Byli nawet zainteresowani grą w Polsce, więc zobaczymy, co z tego wyniknie w przyszłości.

 

Od twojego przylotu do Polski coraz głośniej mówi się o występach w polskiej reprezentacji. Co ty na to?

 

ZENON KONOPKA: Priorytetem w mojej obecnej sytuacji jest tak naprawdę dojście do pełni sił i powrót do umiejętności sprzed kontuzji. Oczywiście również wygranie kolejnego spotkania razem z Sanokiem. W dalszej perspektywie będę faktycznie musiał to rozważyć. Na pewno byłaby to bardzo dobra decyzja, ale muszę się z nią wstrzymać, poczekać przynajmniej do końca roku i zobaczyć, czy mój organizm wciąż jest w stanie znosić trudy sezonu.

 

 

 

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~(_)Użytkownik anonimowy
~(_) :
No photo~(_)Użytkownik anonimowy
Ale my go nie chcemy
19 mar 15 15:11 | ocena:67%
Liczba głosów:6
33%
67%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii