Półfinały play off Polskiej Hokej Ligi: Śląsk kontra Małopolska

O awansie do finału zadecydują detale - jedno złe podanie czy też mało odpowiedzialne zachowanie i w konsekwencji wykluczenie.

GKS Tychy - TatrySki Podhale Nowy Targ
 fot. Łukasz Sobala  /  źródło: Pressfocus

GKS Tychy - TatrySki Podhale Nowy Targ oraz Tauron KH GKS Katowice - Comarch Cracovia, tak wyglądają pary półfinałowe w play offie. Będzie to więc rywalizacja Śląska z Małopolską.

 

Podekscytowani

Tauron KH GKS Katowice stworzył zespół, który ma wysokie aspiracje. Tomasz Malasiński, niezwykle doświadczony kapitan zespołu, w swoim życiorysie ma trzy mistrzowskie tytuły i... szansę na kolejny.

 

- Gdy przychodziłem do Katowic mówiłem, że będziemy walczyli o jak najwyższe miejsce - uśmiecha się jeden z najlepszych napastników zespołu oraz reprezentacji. - Jesteśmy podekscytowani, że znaleźliśmy się w czołowej czwórce zespołu i mamy możliwość gry o złoto. Trzeba tylko wygrać rywalizację z obrońcą tytułu mistrzowskiego, co nie będzie jednak takie proste, bo trener Rudolf Rohaczek zawsze potrafi przygotować niespodziankę rywalowi. A prezes Cracovii Janusz Filipiak zawsze ma w zanadrzu premie motywacyjną.

 

Prezes katowickiego klubu, Przemysław Plisz, nie chciał zdradzić ile za medal dostaną jego zawodnicy. Ograniczył się do stwierdzenia, że medal przyczyni się do dalszego rozwoju klubu.

 

- W naszej ekipie drzemie duży potencjał. Gramy, za sprawą kanadyjskiego trenera Toma Coolena, mocnym pressingiem i nieźle nam to wychodzi. O wszystkim zadecyduje: skuteczność, postawa bramkarza, cierpliwość oraz dyscyplina. Nie wiem w ilu meczach zakończy się rywalizacja, ale jesteśmy przygotowani na siedem - ocenił Malasiński.

 

Boks to świątynia

Hokeiści Tauronu w ćwierćfinale szybko się uporali Orlikiem Opole, wygrywając rywalizację 4-0. Po niej zawodnicy otrzymali trzy dni wolnego. - Dobrze było, choć na chwilę oderwać się od tego ligowego zgiełku i powrócić do treningów „głodnym” gry - śmieje się II trener Tauronu Piotr Sarnik. - O awansie jednej z drużyn zadecydują detale, jedno złe podanie czy też mało odpowiedzialne zachowanie i w konsekwencji wykluczenie. Musimy ich unikać, bo z Opolem było ich stanowczo za dużo. Naszym atutem jest zespół, który budowaliśmy od sierpnia do końca stycznia, ostatni przyszedł bramkarz kanadyjski Shane Owen. Najważniejsze, by w czasie meczu opanować złe emocje, zaś boks to świątynia, w której muszą się uspokoić i myśleć o kolejnej dobrej akcji. Staram się, by w niej był spokój, a zawodnicy mogli ochłonąć oraz przygotować się do kolejnego wyjścia na taflę.

 

Gotowość bojowa

W GKS-ie Tychy marzą o trzecim tytule mistrzowskim, poprzednie były w 2005 i 2015 roku. Na finiszu okna transferowego zakontraktowano czterech obcokrajowców, co zwiększyło konkurencję w zespole. Doszło nawet do tego, że w pierwszych meczach ćwierćfinałowych reprezentanci kraju zostali wysłani na trybuny. Andrej Gusow, trener GKS-u Tychy, wyznaje zasadę, że wszyscy powinni być przygotowani mentalnie do meczu i wczoraj nie podał składu na pierwszym mecz z „Szarotkami”. Pewnie chciał, wzorem wojskowych, osiągnąć u wszystkich stan podwyższonej gotowości bojowej.

 

- Może dla kogoś ta sytuacja jest stresująca, ale staram się o tym nie myśleć, lecz wykonać na treningach swoją pracę tak, by dostać się do składu. Nikt na nikogo nie ma prawa się obrażać. Obcokrajowcy umiejętnie wkomponowali się w naszą szatnię. I to trzeba zapisać na plus - powiedział napastnik tyszan Filip Komorski.

 

Trzeba wygrywać

Trener Gusow, znany z twardej ręki, zaaplikował odpowiednią dawkę zajęć i - podobno - było lżej niż miesiąc wcześniej.

 

- Nikt z nas nie zastanawiał się z kim przyjdzie nam się potykać, bo naszym celem jest mistrzostwo, trzeba więc wygrywać ze wszystkimi - dodaje Komorski. - Nie układam żadnych scenariuszy, pragnę tylko znaleźć się w składzie i pomóc drużynie. Tyszanie też w czterech meczach „odprawili” Polonię Bytom i mogli spokojnie się przygotowywać do półfinałowej rywalizacji. Ich rywal z Nowego Targu zakwalifikował się do niej dopiero po 7. potyczce z JKH GKS Jastrzębie. Miał więc niewiele czasu na zregenerowanie sił. Największym atutem „Szarotek” jest waleczność, nawet w najtrudniejszych sytuacjach potrafią się skoncentrować oraz pokazać się z jak najlepszej strony.

 

Polska Hokej Liga

Półfinał play off

Sobota, 10 marca

TYCHY, 18.00: GKS – TatrySki Podhale Nowy Targ.

Play out

JANÓW, 18.00: Anteo Naprzód – Automatyka Gdańsk

 

Niedziela, 11 marca

Półfinały play off

TYCHY, 17.00: GKS – TatrySki Podhale Nowy Targ.

KATOWICE, 18.30: Tauron KH GKS – Comarch Cracovia.

Play out

JANÓW, 18.00: Anteo Naprzód – Automatyka Gdańsk.

 

Poniedziałek, 12 marca

Półfinał play off

KATOWICE, 18.30: Tauron KH GKS – Comarch Cracovia.

 

Z tej samej kategorii