Derby Śląska przeszły do historii. Jednak nie za sprawą hokeistów

II tercja trwała 77 minut, ale w tym była długa przerwa! Derby przez ten fakt przeszły do historii.

Hokej na lodzie. PHL. Tauron KH GKS Katowice - GKS Tychy. 14.01.2018
 źródło: 400mm

Śląskie derby pomiędzy zespołami z Katowic i Tychów zawsze należały do emocjonujących, ale nigdy tercja nie trwała 77 minut! Grano 37 min z... 40-minutową przerwą na porządkowanie po rozbiciu szyby nad boksem gości. Sportowe wydarzenia zeszły na plan dalszy, a szkoda, bo było to ciekawe widowisko.

Od początku oba zespoły przeprowadziły kilka groźnych akcji, ale z jednej strony Marek Strzyżowski i Jakub Grof oraz z drugiej Michael Cichy i Kamil Kalinowski nie potrafili skierować krążka do siatki. W końcu jednak to tyszanie potrafili wykorzystać błędy gospodarzy i Filip Komorski oraz Jarosław Rzeszutko pokonali Shane’a Owena. Gospodarze wcale nie zamierzali rezygnować i w końcu Andrej Themar w zamieszaniu podbramkowym zdołał skierować krążek do siatki po uderzeniu Jessego Rohtli. Tuż przed końcem I tercji Duszan Deveczka trafił w poprzeczkę.

W drugiej odsłonie gospodarze śmiało atakowali, ale w najmniej oczekiwanym momencie stracili gola. Skończyła się kara Mateusza Bepierszcza i Kamil Kalinowski po podaniu Komorskiego podwyższył na 3:1. W 29 min doszło do ostrego starcia pomiędzy Bogusławem Rąpała i Bartłomiejem Jeziorskim i - zdaniem większości obserwatorów - był to niebezpieczny faul zupełnie zignorowany przez sędziów. Akcja toczyła się w tercji gości, a Jeziorski leżał nieprzytomny. Zjechał z lodu i pojechał do szpitala na tomografię. Niewiele później jeden z krewkich miejscowych kibiców nogą rozbił szklany dach nad tyskim boksem i mecz został przerwany. Po tym incydencie przerwa trwała... 40 minut. Po takim skandalicznym zachowaniu mecz powinien zostać przerwany i, naszym zdaniem, odgwizdany walkower. Gdy organizator nie może zapewnić porządku, to trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Katowicki klub na pewno zostanie ukarany.

Wszystkie późniejsze wydarzenia były już w cieniu wybryku kibica. Było więcej wzajemnych złośliwości niż dobrej gry. Gospodarze zdobyli kontaktowego gola i w końcu wycofali bramkarza i grając w 6 na 4 Patryk Wronka wyrównał. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, zaś w karnych trafiali z jednej stromy: Themar, Rohtla i Malasiński, z drugiej Kalinowski i Kolanos. Nie wykorzystali: Fraszko i Wronka oraz Witecki, Cichy i Rzeszutko.

TAURON KH GKS KATOWICE - GKS TYCHY 4:3 (1:2, 0:1, 2:0, 0:0) po karnych (3-2)
0:1 - Komorski - Kalinowski - Jeziorski (9:40), 0:2 - Rzeszutko (10:25), 1:2 - Themar - Rohtla (16:23), 1:3 - Kalinowski - Komorski (24:31), 2:3 - Themar - Sawicki (46:20, 4 na 4), 3:3 - Wronka - Rohtla (58:46, 6 na 4), 4:3 - Malasiński (karny).

Bytomianie po ostatnich dobrych występach z Comarch Cracovią i JKH GKS-em Jastrzębie jechali do Oświęcimia, by sprawić kolejną niespodziankę. Tymczasem Unia urządziła na własnej tafli prawdziwy festiwal strzelecki i pokonała Polonię aż dziesięcioma bramkami.

UNIA OŚWIĘCIM - TMH POLONIA BYTOM 13:3 (3:0, 4:2, 6:1)
1:0 - Daneczek - Kowalówka (2:25, w osłabieniu), 2:0 - Szaur - O. Kasperlik (12:03), 3:0 - Bezuszka - Wojtarowicz (18:51), 3:1 - Danieluk - Kozłowski - Salamon (20:35, w przewadze), 3:2 - Kozłowski - Salamon (24:05), 4:2 - Kowalówka - Gabryś - Haas (26:33), 5:2 - Wojtarowicz - Vosatko - Daneczek (34:57, w przewadze), 6:2 - Haas - Gębczyk - Tabaczek (35:41, w przewadze), 7:2 - Rufer - Wanat - Paszek (38:43), 8:2 - Piotrowicz - Szaur - Rufer (42:18), 9:2 - Szaur - Piotrowicz - Paszek (47:09, w przewadze), 10:2 - Haas - M. Kasperlik (47:29), 11:2 - M. Kasperlik - Gabryś - Paszek (52:14), 12:2 - Haas - Paszek - Tabaczek (54:24), 12:3 - Danieluk - Salamon - Frączek (58:03), 13:3 - M. Kasperlik - Szaur (59:21).

Hokeiści Naprzodu Janów przełamali serię porażek i odnieśli zaskakujące zwycięstwo w Opolu. Kluczem do sukcesu okazały się dwie bramki Marcina Słodczyka strzelone w przeciągu sześciu minut.

PGE ORLIK OPOLE - ANTEO NAPRZÓD JANÓW 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
1:0 - Meidl - Trandin - Sznotala (4:02, w przewadze), 1:1 - K. Charousek - Słodczyk (9:43), 1:2 - Szeda (18:41, w osłabieniu), 2:2 - Trandin - Meidl - Przygodzki (26:51), 2:3 - Słodczyk - Indra - Kosakowski (45:20), 2:4 - Słodczyk - Jaros (51:10), 3:4 - Przygodzki - Trandin - Meidl (57:41).

Do niecodziennej sytuacji doszło w pierwszej tercji spotkania. Podhale, w odstępie zaledwie 14 sekund, zdobyło dwa gole. Najpierw skuteczną dobitką popisał się Elvijs Biezais, a na 2:0 precyzyjnym strzałem w długi róg podwyższył Mateusz Michalski. Gospodarze kontakt złapali pod koniec drugiej odsłony. W ostatniej tercji nie udało im się wykorzystać kilku niezłych sytuacji. Dobrze w nowotarskiej bramce spisywał się Przemysław Odrobny, doskonale zresztą w Jastrzębiu-Zdroju znany.

JKH GKS JASTRZĘBIE - TATRYSKI PODHALE NOWY TARG 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
0:1 - Biezais - Ogorodnikow - Gruszka (15:37), 0:2 - M. Michalski - Neupauer - Tomasik (15:51), 1:2 - Vozdecky - Gimiński - Laszkiewicz (37:06).