Cztery pary - jedna zagadka?

GKS Tychy, Tauron KH GKS Katowice i Comarch Cracovia to faworyci ćwierćfinałowej rywalizacji. Podhale czy JKH GKS Jastrzębie?

John Murray
 fot. Krzysztof Porębski  /  źródło: Pressfocus

Sezon regularny, choć niedawno zakończony, już poszedł w zapomnienie. Preplay off to zaledwie przedsmak tego, co nas czeka w play offie. Wprawdzie większość ćwierćfinałowych spotkań ma swoich faworytów, jednak wygrana rywalizacja bytomskiej Polonii z Auatomatyką Gdańsk przekonuje, że faworyci są w teorii lub na „papierze”, zaś o wszystkim decydują wydarzenia na lodzie. Ta faza rozgrywek - wedle ekspertów - ma być pod dyktando GKS-u Tychy, ale czy tak będzie przekonamy się za ponad miesiąc.

 

Tylko cztery!
Po sezonie zasadniczym hokeiści z Tychów wybierali się do Gdańska, bo nie przypuszczali, że bytomianie potrafią odnieść dwa kolejne zwycięstwa. Po raz drugi z rzędu Automatyka zagra o utrzymanie się w ekstralidze z Anteo Naprzodem Janów.
- Na postawę gdańskiej drużyny wpływ miały kontuzje i stąd też taki kiepski finisz - przekonuje były reprezentant kraju, obecnie sprawozdawca TVP Sport, [Wojciech Tkacz.] - Z kolei bytomska ekipa w poprzednim sezonie zdobyła brązowy medal i ma wielu doświadczonych zawodników. Mnie ta wygrana aż tak nie zdziwiła, ale Polonii z Tychami będzie niezwykle trudno „złapać” kontakt. Jeżeli tyszanie nie wygrają czterech meczów w regulaminowym czasie, będzie to niespodzianka. Tyszanie zgromadzili taki skład, że mogą dowolnie zestawiać poszczególne formacje. Trudno się dziwić, bo przecież przyświeca im tylko jeden cel: złoto.
Wszystkie zespoły nie lubią grać w słynnej bytomskiej „Stodole” i GKS również do nich należy.

 

Zagadka katowiczan
Hokeiści Tauronu KH GKS Katowice ostatnią rundę sezonu zasadniczego mieli imponującą, bo przegrali tylko na zakończenie w Tychach. Zajęli 2. miejsce i chcą się znaleźć w finale. Ekipa Tauronu jest faworytem z PGE Orlikiem Opole. Oba zespoły mają problemy kadrowe związane z kontuzjami.
- Orlik stracił Milana Baranyka i to poważne osłabienie - przypomina nasz rozmówca. - Z kolei do katowickiego zespołu ma wrócić Mikołaj Łopuski. Jeżeli katowiczanie będą występowali w pełnym składzie, wówczas nie powinni mieć większych problemów. Szczupła kadra Orlika na wiele nie pozwala, zaś katowiczanie mają wysokie aspiracje. Ciekaw jestem, jak daleko zawędruje Tauron.

 

Koncentracja „Pasów”
Teraz będzie zupełnie inna gra. W play offie już nie ma żadnego odpuszczania i trzeba grać niezwykle konsekwentnie - przekonywał tuż przed inauguracją - napastnik Cracovii z podwójnym obywatelstwem francuskim i polskim, [Teddy Da Costa]. Obrońcy tytułu mistrzowskiego po raz drugi z rzędu zmierzą się z Unią Oświęcim. W poprzednim sezonie rywalizacja zakończyła się wynikiem 4-3.
- Nie przypuszczam, by tak teraz było - prognozuje Wojciech Tkacz. - „Pasy” dysponują wyrównanym składem i mają więcej atutów. Jirzi Szejba, trener Unii, nie tak dawno przekonywał, że Unia jest w stanie sprawić niespodziankę w jednym czy w dwóch meczach, ale w dłuższym wymiarze tej rywalizacji raczej już nie. „Pasy” powinny awansować, choć może będzie potrzebnych więcej niż cztery mecze.

 

Rutyna kontra młodość
Na finiszu pierwszej części sezonu hokeiścci JKH GKS Jastrzębie stracili 4. lokatę na rzecz Podhala Nowy Targ, a trener Robert Kalaber twierdzi, że to nie ma znaczenie, bo przecież - by pozostać w grze - i tak trzeba wygrać rywalizację w play offie.
- „Szarotki” dysonują wieloma rutynowanymi zawodnikami oraz Przemysławem Odrobnym w bramce - przekonuje ekspert TVP Sport. - Jastrzębie ma silne oparcie w bramkarzach i w młodzieży. O wszystkim decyduje Leszek Laszkiewicz oraz „starszyzna”, ale młodzi udowodnili, że poczynili postępy i mogą być zagrożeniem dla Podhala. Wszystko zaczyna się w Nowym Targu i w tej sytuacji „Szarotki” mają jeszcze jeden atut. Jeżeli jastrzębianie zagrają odpowiedzialnie, a to potrafią robić, wówczas nie są bez szans. Niemniej nie podejmuję się wskazać zwycięzcy tej pary.
Cztery pary ćwierćfinałowe i tylko jedna niewiadoma? To tylko teoria, bo praktyka pokazała, że czasami bywa inaczej.

 

Z tej samej kategorii