Play off w PHL. „Laszka” nie do zdarcia

JKH odrobił straty z Nowego Targu, prezentując w drugim meczu zwyżkę formy.

Leszek Laszkiewicz
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Presse Sports

Drużyna JKH GKS Jastrzębie w drugim meczu z Podhalem Nowy Targ zagrała wreszcie na poziomie, jakiego oczekują od nich kibice - odważnie, z zębem i pomysłem. W czwartek podopieczni trenera Roberta Kalabera mieli kilkuminutowy moment „zaćmienia”, ale szybko wrócili do równowagi, zaś kluczową rolę w zespole JKH odegrał Leszek Laszkiewicz. Wszyscy jeszcze raz przekonali się, że „Laszka” jest dla swojej drużyny wprost bezcenny.

Gospodarze od pierwszej minuty wczorajszego meczu ruszyli do natarcia, ale długo nie potrafili znaleźć sposobu na Przemysława Odrobnego. „Wiedźmin” bronił skutecznie do 16 minuty, gdy strzałem spod niebieskiej zaskoczył go Tobiasz Bigos.
Na początku II tercji jastrzębianie nie wiedzieć czemu cofnęli się, a na dodatek popełniali naiwne błędy. Wyrównującego gola dla „Szarotek” ma na sumieniu Jakub Kubesz, który pozostawił bez opieki Elvijsa Biezaisa i ten tylko dopełnił formalności. Drugie trafienie Łotysza to „zasługa” Ivana Jankovicia, który zamiast wybić krążek, próbował zablokować Marcina Kolusza, ten zabrał „gumę”, a potem to już szybko poszło - Biezais w pozycji leżącej zdobył drugiego gola dla gości.

Strata tej bramki podziałała na zespół JKH niczym czerwona płachta na byka. Leszek Laszkiewicz objechał bramkę i uderzeniem z backhandu zaskoczył Odrobnego. Był to pierwszy gol napastnika z Jastrzębia w potyczkach z Podhalem w tej fazie rozgrywek (potrzebowali do tego 213 minut i 15 sekund). Jeszcze ładniejszego gola zdobył Kamil Wróbel - jego solówka była palce lizać. Akcja młodego napastnika JKH jest tym bardziej godna uwagi, ze był faulowany, a mimo to nie przerwał akcji, tylko walczył do końca i spotkała go za to nagroda. Gości dobił Laszkiewicz, idealnie obsłużony przez Richarda Bordowskiego.
Nowotarżanie w domowe pielesze wracali nie tylko z pustymi rękami, ale dwóch ich hokeistów doznało kontuzji - Dariusz Gruszka stawu skokowego (uderzenie krążkiem), a Bartłomiej Neupauer – łokcia (stłuczenie).
- Wczoraj zagraliśmy bardzo dobrze, agresywnie, teraz nam tego zabrakło - powiedział opiekun „Szarotek”, Aleksandrs Belavskis. - Wykorzystaliśmy moment gry w przewadze, ale po uzyskaniu prowadzenia popełniliśmy za dużo błędów. Przeciwnik wygrał mecz zasłużenie.
- Od początku mieliśmy mecz pod kontrolą, jeździliśmy dobrze na łyżwach i graliśmy bardzo agresywnie - stwierdził Robert Kalaber. - Przespaliśmy wprawdzie 5 minut drugiej tercji, ale kapitalna bramka Leszka Laszkiewicza znowu nas „nakręciła”. W ostatniej tercji graliśmy mądrze, to był nasz najlepszy mecz w ostatnim czasie.

 

JKH GKS JASTRZĘBIE - TATRYSKI PODHALE NOWY TARG 4:2 (1:0, 3:2, 0:0)
1:0 - Bigos - Homer (15:34), 1:1 - Biezais - Samarin (22:05, w przewadze), 1:2 - Biezais - Samarin - Kolusz (24:42), 2:2 - L. Laszkiewicz - Jarosz - Bordowski (28:15), 3:2 - Wróbel - Bigos - L. Laszkiewicz (32:14), 4:2 - L. Laszkiewicz - Bordowski - Homer (38:12).

 

Niepotrzebna nerwowość
Było 0:5, więc miało być łatwo i przyjemnie. A tymczasem zaczęła się radosna twórczość tyszan w ostatniej odsłonie i gospodarze zdobyli 3 gole w niespełna 4 min. W tym momencie zrobiło się nerwowo w ekipie tyskiej. Jednak Filip Komorski, środkowy IV formacji, po akcji swoich partnerów: Patryka Koguta oraz Bartłomieja Jeziorskiego, uspokoił atmosferę w boksie oraz na lodzie.
A wszystko zaczęło od gola Gleba Klimenki, który potrzebował zaledwie 15 sek., by wykorzystać przewagę (na ławie kar Dmitrij Abramow). A potem goście sukcesywnie punktowali, ale gospodarze w ostatniej odsłonie nie dali za wygraną. Niemniej tyszanie pewnie awansowali do półfinału i teraz ze spokojem czekają na rywala.
- Zupełnie niepotrzebnie straciliśmy trzy gole, bo nagle zobaczyłem zdenerwowanych zawodników. Dobrze, że Filip trafił i wszystko wróciło w miarę do normy. Teraz dzień wypoczynku i zabieramy się do pracy przed spotkaniami półfinałowymi - powiedział II trener zwycięzców, Krzysztof Majkowski.

 

POLONIA BYTOM - GKS TYCHY 3:7 (0:3, 0:2, 3:2)
0:1 - Klimenko - Pociecha - Cichy (2:24, w przewadze), 0:2 - Komorski - Jeziorski (6:04), 0:3 - Cichy - Szczechura - Bepierszcz (16:52), 0:4 - Klimenko - Bagiński (25:07), 0:5 - Kaznadziej - Pociecha - Klimenko (35:00, w przewadze), 1:5 - Novak - Salamon - Cunik (40:25), 2:5 - Frączek - Turoń - Salamon (43:04), 3:5 - Abramow - Jaworski - Kłaczyński (44:04). 3:6 - Komorski - Kogut - Jeziorski (47:59), 3:7 - Ciura - Kalinowski - Witecki (57:54).

 

Wszystko od nowa
Mecz rozpoczął się z opóźnieniem, bo na rozgrzewce popękała jedna z pleksiglasowych szyb. A później kompletnie posypała się gra Cracovii, kiedy Oliver Paczkowski, po bezmyślnym faulu, powędrował do szatni. Unia znakomicie to wykorzystała i po pierwszej tercji miała trzy gole do przodu. Ale pod koniec drugiej odsłony gospodarze w krótkim odstępie złapali dwie kary, a Cracovia szybko strzeliła dwa gole. Nawałnica na bramkę gospodarzy trwała przez pełne 20 minut ostatniej tercji, ale Michal Fikrt przetrwał i wszystko w tej rywalizacji rozpoczyna się od nowa.

 

UNIA OŚWIĘCIM - COMARCH CRACOVIA 3:2 (3:0, 0:2, 0:0)
1:0 - Tabaczek (3:48), 2:0 - Haas - Daneczek - Kowalówka (6:03, w podwójnej przewadze), 3:0 - Paszek - Bezuszka (10:35, w przewadze), 3:1 - Sykora - Chaloupka (34:36, w podwójnej przewadze), 3:2 - Kolesnikovs - Rompkowski - Szinagl (35:42, w przewadze)

 

Trzeci raz
Hokeiści Tauronu KH GKS-u postawili w Opolu kropkę nad „i” i zameldowali się w półfinale Polskiej Hokej Ligi. W czwartek katowiczanie pokonali PGE Orlika po raz czwarty w serii, a trzeci raz 5:0. Opolanie grali jedynie w trzynastkę, a mimo tego do połowy spotkania odpowiadali na szturm przyjezdnych. O losach spotkania zadecydowała dopiero końcówka drugiej tercji, gdy GKS w przeciągu półtorej minuty strzelił trzy bramki. - GKS wygrał zasłużenie, ale trzeba też powiedzieć, że mieliśmy pecha. Zespół rozsypał się zdrowotnie przed play offem i nie byliśmy w stanie skutecznie rywalizować - przyznał po meczu trener Orlika [Jacek Szopiński].


PGE ORLIK OPOLE - TAURON KH GKS KATOWICE 0:5 (0:0, 0:4, 0:1)
0:1 - Łopuski - Grof - Czakajik (31:00), 0:2 - Grof - Sawicki - Strzyżowski (38:30), 0:3 - Malasiński - Wronka - Grof (39:36), 0:4 - Sawicki - Strzyżowski (39:59), 0:5 - Themar - Rohtla - Rąpała (43:35).

 

Z tej samej kategorii