Cenne zwycięstwo hokeistów z Katowic i drugie miejsce coraz bliżej!

Hokeiści Tauronu KH GKS Katowice wygrali w Jastrzębiu-Zdroju 3:2 i powiększyli przewagę nad Comarch Cracovią do pięciu punktów. "Pasy" przegrały w Nowym Targu 0:4, zaś bohaterem był Przemysław Odrobny, który po raz kolejny zachował czyste konto. 751 dni czekali kibice Podhala na wygraną z Cracovią. U siebie jeszcze dłużej, bo od 25 października 2015 roku!

Shane Owen

Na początek wypada rozwikłać zagadkowe odejście z drużyny JKH GKS Jastrzębia Martina Vozdecky’ego. Zapalnikiem, który podpalił ten lont, była ostra wymiana zdań pomiędzy trenerem Robertem Kalaberem i czeskim skrzydłowym w trakcie meczu z Naprzodem Janów. Szkoleniowiec ekipy z Jastrzębia słynie z twardej ręki i Vozdecky już na trzecią tercję w tym spotkaniu nie wyjechał. Przed wyjazdowym meczem z Unią Oświęcim kontakt został rozwiązany za porozumieniem stron z inicjatywy klubu – jak głosił komunikat. Wedle nieoficjalnych informacji Vozdecky nie kończy kariery, tylko przenosi się do… Tauronu Katowice! Kontrakt ma być podpisany we wtorek.
Wracając do niedzielnego meczu jastrzębian z Tauronem - zwycięstwo gości było jak najbardziej zasłużone, chociaż przez swoją niefrasobliwość drżeli oni o końcowy wynik do ostatniej syreny. Zawodnicy JKH byli wolniejsi od rywali, popełniali błędy, które wołały o pomstę do nieba, a gra w liczebnej przewadze to katastrofa. Nie wolno natomiast odmówić im ambicji, dzięki której byli w grze do samego końca.

- Weszliśmy w mecz bardzo źle, łapaliśmy a dużo kar – przyznał trener gospodarzy, Robert Kalaber. - Przeciwnik prowadził już 3:0, ale moi zawodnicy wzięli się w garść i ambitnie walczyli do końca. Ostatnia tercja była najlepsza w naszym wykonaniu, ale zabrakło nam trochę szczęścia, by zapewnić sobie przynajmniej jeden punkt i walczyć o więcej.

***

Liderzy tabeli z Tychów w dwumeczu weekendowym zdobyli 19 goli, a stracili jednego, jednak rywalami były zespoły zajmujące ostatnie miejsca. W piątek tyszanie wygrali w Janowie 12:0, zaś wczoraj w Bytomiu 7:1. A wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszych 20 minutach. Goście przy drugim golu potrzebowali zaledwie 12 sek., grając w przewadze, a przy 3. - 48 sek. Po tej odsłonie jedyną zagadką były rozmiary wygranej. Dzisiaj mają się rozstrzygnąć losy bytomskiej drużyny. Wszyscy czekają na przelewy bankowe...

***

751 dni czekali kibice Podhala na wygraną z Cracovią. U siebie jeszcze dłużej, bo od 25 października 2015 roku! Każda jednak seria, nawet ta czarna, ma swój koniec. - Podhale zdobyło drugą bramkę i uwierzyło w swoje możliwości, że można nas pokonać. Grało dobrze. W trzeciej tercji Nowy Targ pilnował wyniku, a było to możliwe gdyż świetnie bronił Odrobny. Grypa wyeliminowała Kalusa, kontuzję leczy Sykora, zabrakło też Słabonia i okazuje się, że zastępcy nie dorównują im poziomem gry – podsumował trener „Pasów”, Rudolf Rohaczek.
Po II tercji gromkie brawa żegnały „Szarotki” udające się na przerwę. Taki gest nieczęsto jest spotykany w Nowym Targu. Kibice są tutaj wymagający. Górale tym razem zasłużyli, bo rozegrali tercję po mistrzowsku. Perfekcyjnie w defensywie, z zabójczymi kontratakami, a Odrobny jest wartością dodaną.
- Powiedzieliśmy sobie, że jest to ten mecz, który wygrywamy. Chcieliśmy udowodnić przed play off, że można z nimi wygrać - przekonywał bohater meczu, Przemysław Odrobny. - Od dwóch spotkań zaczęliśmy grać szczelniej w defensywie. Trener „podkręcił” z taktykę. Odprawy są dłuższe i więcej jest w nich detali.

***

Mecz Unia - Naprzód ustawiła pierwsza, najlepsza w wykonaniu miejscowych tercja. Prowadzenie mógł uzyskać Jan Daneczek, ale nie wykorzystał rzutu karnego. Później jednak gospodarze, w nieco ponad pięć minut, trzykrotnie trafiali do siatki Naprzodu, a co ważne wykorzystali dwie gry w przewadze. Następnie spotkanie nieco się wyrównało. Goście mieli swoje okazje, ale bardzo dobrze spisywał się Michal Fikrt, który obronił 26 strzałów.

***

Odkąd w bramce opolskiego zespołu pojawił się Janis Auzins, to drużyna Jacka Szopińskiego osiąga lepsze wyniki. Wczoraj jednak 27-letni golkiper przeszedł samego siebie. Bronił w niewiarygodnych sytuacjach i głównie jemu gospodarze zawdzięczają trzy punkty. Bramkarz Orlika powstrzymał 45 strzałów rywali. Aż o 20 więcej, aniżeli na bramkę Automatyki oddali opolanie. Gospodarze byli jednak skuteczniejsi, a trafienie Milana Baranyka, otwierające wynik spotkania, było wyjątkowej urody. Napastnik Orlika przymierzył z nadgarstka w samo okienko.

JKH GKS JASTRZĘBIE – TAURON KH GKS KATOWICE 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
[0:1] - Grof (11:28), [0:2] - Rohtla - Themar - Czakajik (20:54, w przewadze, 4 na 3), [0:3] - Sawicki - Krężołek - Wronka (28:31), [1:3] - Nahunko - Ł. Nalewajka - Kubesz (33:03), [2:3] - Kulas - R. Nalewajka - Kominek (53:08).
Kary: JKH - 10 min (2 tech.), Tauron - 18 min.

POLONIA BYTOM – GKS TYCHY 1:7 (0:3, 0:2, 1:2)
0:1 – Bryk – Woźnica (5:39), 0:2 – Witecki – Komorski – Pociecha (14:54, w przewadze), 0:3 – Pociecha – Cichy (17:41, w przewadze), 0:4 – Kaznadziej – Witecki – Cichy (29:16, w przewadze), 0:5 – Bagiński (32:14), 0:6 – Bryk – Bagiński – Rzeszutko (46:47), 1:6 – Jaworski – Salamon – Danieluk (56:54), 1:7 – Pociecha – Witecki (59:36).
Kary: Polonia – 10 min, Tychy – 6 min.

TATRYSKI PODHALE NOWY TARG – COMARCH CRACOVIA 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
1:0 - Bieżais – Gruszka – Ogorodnikow (16:09), 2:0 - Wielkiewicz (20:29), 3:0 - Bieżais – Ogorodnikow (36:39), 4:0 - Neupauer – Różański (38:53).
Kary: Podhale – 14 (w tym 2 tech.) min., Cracovia – 8 min.

UNIA OŚWIĘCIM - ANTEO NAPRZÓD JANÓW 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
1:0 - Gębczyk - Gabryś - M. Kasperlik (11:07, w przewadze), 2:0 - Tabaczek - Gębczyk - Gabryś (15:39, w przewadze), 3:0 - Piotrowicz - Rufer - Paszek (15:56), 4:0 - Piotrowicz - Szaur - Vosatko (38:31).
Kary: Unia - 10 min, Naprzód - 20 min (2 techn.).

PGE ORLIK OPOLE - MH AUTOMATYKA GDAŃSK 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
1:0 - Baranyk - Nowak - Szatek (20:24, w przewadze), 2:0 - Szatek - Baranyk - Sordon (35:59), 3:0 - Przygodzki - Meidl - Auzins (59:19, do pustej).
Kary: Orlik - 10 min, Automatyka - 10 min.