Między złym a gorszym

Duży natłok boiskowych wydarzeń przykuwał ostatnio uwagę kibiców. Grała reprezentacja, w centrum ich zainteresowania był finisz jesieni w I lidze oraz rywalizacja ekstraklasowa. Umknęły więc wielu ważne sprawy gabinetowe. Uaktywniła się Rada Nadzorcza „Ekstraklasy” SA, wybierając prezesa zarządu. Brzmi to szumnie; chyba nawet... zbyt szumnie.

Pilka nozna. Walne zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze delgatow PZPN. 28.10.2016
 /  fot. Piotr Kucza  /  źródło: 400mm

Facet, którego obdarzono tą funkcją, nadaje się - moim zdaniem - tylko na kierownika biura. Zresztą tak właśnie określił go właściciel Legii, słynny klubowy filozof, Dariusz Mioduski. Komentując argumenty przemawiające za takim właśnie wyborem, stwierdził krótko: „Będzie słuchał klubów”. Czyli - żadnej samodzielności, własnych pomysłów i inicjatyw. Wypisz-wymaluj: kierownik biura...

Wspomniane wybory pokazały, że rozdźwięk między PZPN-em a czołowymi klubami - bo to one mają większość w radzie - wciąż istnieje. Kandydat związku (Bogusław Biszof - dop. red.) przepadł w głosowaniu 3:4. Inna rzecz, że to też - w mojej opinii - nie byłby dobry wybór. Środowisko ligowe żadnego dobrego kandydata nie wykreowało; można było wybierać wyłącznie między... złym i gorszym. Zwyciężył ten pierwszy, a czas pokaże, gdzie tkwi racja. Pewnie konieczne będzie korygowanie tej decyzji w trakcie kadencji. A to bywa kosztowne.

Przy okazji wyborów rozgorzała dyskusja o powiększeniu ligi. I znów wiodącą rolę próbował przejąć właściciel Legii, forsując koncepcję stawki dwunastozespołowej. Jego wiedza biznesowa, przekładana na grunt polskiego futbolu, nijak się jednak ma do piłkarskiej logiki i interesów rozwojowych naszej „kopanej”. Mam wrażenie, że panu Mioduskiemu interesy własnego klubu nieco przesłaniają zdrowy rozsądek. Obecnie osiemnastodrużynowa liga to przecież konieczność! Nasza piłka się rozwija. Co prawda ilość nie zawsze jeszcze idzie w parze z jakością, ale to tylko kwestia czasu. Powstają nowe kluby, nowe stadiony, a tradycyjne piłkarskie „firmy” budzą się z wieloletniego letargu. Chcą wracać na salony futbolowe ŁKS, Widzew, stołeczna Polonia; przypomina o sobie Opole, Lublin; po przejściu „tajfunu Kazimierz” wkrótce pewnie i Rzeszów zgłosi aspiracje do dużej krajowej piłki. Nie można też administracyjnie ukrócić ambicji Chojnic, Legnicy, może Olsztyna.

Prorokuję więc, że nie ma odwrotu od ligi z 18 zespołami, grającej systemem dwurundowym. Era „głupoty dziesięciolecia”, czyli ES-37, rychło - mam nadzieję - pójdzie w zapomnienie. A pan Mioduski - w miarę pogłębiania futbolowej wiedzy - w końcu zrozumie, że większa i mocniejsza liga jest w interesie Legii. Bo siłę klubów buduje się nie przez ograniczenia, ale przez angażowanie nowych środowisk, wyrównywanie poziomu drużyn i szerszą rywalizację. Szukanie pieniędzy na „lepszą Legię” niech jej właściciel zacznie od eliminacji własnych błędów: fatalnych transferów i dziwnych zmian trenerów. Pomysły na realizowanie mocarstwowych planów poprzez zabieranie pieniędzy pozostałym klubom świadczą - niestety - o braku szacunku dla pracy i ambicji innych. O ewentualnych zmianach w sposobie rozdziału „telewizyjnych pieniędzy” zadecydować może wyłącznie zgromadzenie wspólników „Ekstraklasy” SA. A na tak niesprawiedliwe rozwiązania zgody nie będzie na pewno.

 

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~CVUżytkownik anonimowy
~CV :
No photo~CVUżytkownik anonimowy
głupoty dziesięciolecia”, czyli ES-37? wiec odpowiem autorowi tego artykulu , NARZEKAMY ZE NASZE ZESPOŁY NIE POTRAFIA GRAC POD PRESJA ?TO WIEC WLASNIE ES-37 DAJE NAUKE GRY POD PRESJA!!! WYGRAC, GRAC OFENSYWNIE , LUB GRAC DEFENSYWNIE ! GRAC TAKTYCZNIE NA WYNIK JAK GRAJA ZESPOLY NA ZACHODZIE !!BY I BYC WYZEJ NP,W 8?.TO RAZ DWA IM WIECEJ ZESPOLOW ZAGROZONYCH SPADKIEM TYM MNIEJ PRZEKRETOW!! JAK BEDA SPADALY TYLKO 2 ZESPOLY TO MECZE np. zespolow z 11 miejsca z 13 beda nudne. BEZ SATWKI .!!! PREZESOM NIE PO DROZDZE ES-37 BO W RAZIE SPADKU STRACA STOLKI !WIEC CZY ES-37 JEST głupoty dziesięciolecia”, czyli ES-37?SAZDE ZE NIE PZDR
29 lis 17 17:06 | ocena:100%
Liczba głosów:1
0%
100%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii