Woda święcona zamiast mydła

W ostatnim czasie dużo się wydarzyło, poświęciliśmy stadion i otworzyliśmy sklep kibica - dumnie oświadczył prezes Górnika Bartosz Sarnowski na przedsezonowej prezentacji drużyny. Jak na zespół, który właśnie awansował do ekstraklasy i w sobotę od razu wskoczy na wysokiego konia - broniącą tytułu Legię - zaiste brawurowe wymachiwanie szabelką.

Prezentacja Gornika Zabrze
 fot. Rafal Rusek  /  źródło: Pressfocus

Abstrahując od faktu, że punkt z gadżetami dla kibiców, którzy tak chętnie wykupują w Zabrzu bilety, powinien być wręcz biznesowym obowiązkiem i to w liczbie mnogiej, zafrapowała mnie bardziej owa woda święcona wylana na nowiuśki obiekt, na którym piłkarze kopią już od... lutego Roku Pańskiego 2016!
Rodzi się więc pytanie fundamentalne - dlaczego przy Roosevelta trzeba było czekać ponad rok na owe nadprzyrodzone łaski? Kto zwlekał, kto nie chciał, kto nie mógł? Może chodzi o to, że stadion jest na razie tylko w wersji trzy czwarte, ostatnia trybuna, a raczej jej brak, wciąż straszy? Skądinąd wiadomo, że prowizorki są najtrwalsze, może więc w końcu i biskup spasował?
A może powinna zbadać to specjalna komisja? Tak jak jedna z komórek w Polskim Związku Piłki Nożnej będzie analizować dziwne wyniki Górnika wiosną w I lidze, z domniemaniem ich obstawiania przez zabrzańskich piłkarzy.
Wracając jednak ze sfery mamony do sfery ducha, mam swoją teorię w kwestii święcenia. Górnik chciał po prostu spłacić ogromny dług, jaki zaciągnął u mocy nadprzyrodzonych na finiszu pierwszoligowych rozgrywek. Czyż bowiem seria sześciu kolejnych zwycięstw przy jednoczesnym potykaniu się o własne nogi najgroźniejszych rywali do awansu nie zakrawały na cud? Być może chodzi też o to, że w ekstraklasie górnicy będą potrzebowali jeszcze więcej przysłowiowego szczęścia. Kądzior, Koj, Wieteska - to bohaterowie zabrzańskich transferów. Niczego nie ujmując żadnemu z nich, bo może wkrótce po wymienionych sięgnie nawet sam selekcjoner Adam Nawałka - to zbrojenia beniaminka jakoś nie powalają. Jedenastka, która zaczęła ostatni przedligowy sparing, nie uzbierała łącznie nawet 90 spotkań w ekstraklasie, z czego ponad połowa należy do jednego z nich i to w barwach innego klubu...
Coś mi się zdaje, że właściciel Górnika - miasto Zabrze - popada ze skrajności w skrajność, na zgubę klubu. Jeszcze niedawno za horrendalne kontrakty kupował graczy z uznanym nazwiskiem, ale bez ambicji; teraz konsekwentnie i ostro tnie budżet, licząc na magiczną rękę do młodzieży trenera Marcina Brosza. Święcona woda pasuje tu jak ulał - ochrzcijmy ten team dzieciaków i hurra na czołgi!
Przed wojną jeden z poetów-satyryków ukuł zgrabną frazę, że Polska to kraj, gdzie „za dużo święconej wody, a za mało zwykłego mydła”. Minęło prawie sto lat, a mydło - czyli jakość, treść, istota - wciąż jest w cenie. Oszczędności w Górniku są efektem tego, że to samo miasto, które kieruje klubem, jednocześnie wciąż buduje stadion, który „właśnie okazał się za mały”. Czyli szuka kilkudziesięciu milionów na czwartą trybunę. To że w Zabrzu kibice wypełnią wszystkie, nie ma już chyba wątpliwości - oby tylko nie musieli się modlić o kolejny awans, za dwa lata...

 

Komentarze (6)

Napisz komentarz
No photo
No photo~ediUżytkownik anonimowy
~edi :
No photo~ediUżytkownik anonimowy
Autor widać dalej jest w szoku że nielubiany przez niego Górnik robi wszystko wbrew jego marzeniom.Tak tnie budżet że kupili Kądziora z Wigier i Wieteskę z Legii za którego w razie dobrej gry zarobi 150 tys Euro. Górnik tyllko na biletach zarobił 600 000 zł a koszulki w sklepie tak szybko zniknęły że pozostali kibice musieli zapisywać się na listę oczekujących.
13 lip 17 18:01 | ocena:100%
Liczba głosów:4
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
~HAnyseKSG
No photo~HAnyseKSGUżytkownik anonimowy
do ~ksg74:
No photo~ksg74Użytkownik anonimowy
13 lip 17 20:23 użytkownik ~ksg74 napisał
Pan redaktor ma trochę racji ale boisko pokaże czy droga obrane przez miasto jest ok czy bez wzmocnień się nie da Ave Gornik
Tylko że pozbycie się 9 starych i pozyskanie tej nowej trójki stanowi większe wzmocnienie Górnika niż Legii która wyzbyła się najlepszych zawodników pozyskując dopiero jednego no-nema :)))
13 lip 17 20:59 | ocena:100%
Liczba głosów:4
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~oloUżytkownik anonimowy
~olo :
No photo~oloUżytkownik anonimowy
Autor ma problem bo jego klub zbankrutował i poleciał do 1 ligi a Górnik mimo problemów idzie w górę spłaca długi nie ma zakazu transferowego.
13 lip 17 18:03 | ocena:80%
Liczba głosów:5
80%
20%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii