Sosnowieckie salony i gumofilce spod Jasnej Góry

Zaprosili was kiedyś na wesele, ale zabronili robić na nim zdjęć albo nagrywać na wideo? Tak? To pewnie w Sosnowcu. Proszę poczekać z linczowaniem mnie ad hoc na wschód od Brynicy, nie odwołuję się do żadnych antagonizmów śląsko-zagłębiowskich, są mi one kompletnie obce, niezrozumiałe, potępiam. Tym bardziej się dziwię.

SESJA FOTOGRAFICZNA PREZESA ZAGLEBIA SOSNOWIEC
 fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Do wytknięcia palcem skłoniło mnie jednak pewne wydarzenie, mianowicie sparing drugoligowego (świadomie używam faktycznej, a nie nominalnej nomenklatury poziomu rozgrywek) Zagłębia z trzecioligowym Rakowem, który odbił się echem, tym bardziej głośnym, że dotyczy wydarzenia, które... nie miało miejsca. A nie miało, gdyż sosnowieccy działacze nie zgodzili się, by mecz na nośniki elektronicznego zapisu nagrywali też rywale. Tylko my i basta!


Skąd ta konspira? Ano w Sosnowcu uznali, że ludki spod Jasnej Góry od razu pobiegną z tak zdobytym bezcennym materiałem dowodowym do swego wielkiego przyjaciela Jerzego Brzęczka, trenera GKS-u Katowice. A nuż najgroźniejszy konkurent Zagłębia w walce o ekstraklasę pozna wszystkie taktyczne tajemnice drużyny z Kresowej! Na takie dictum nie zgodził się lider trzeciej ligi, co spotkało się z ciętą ripostą prezesa Zagłębia...


Oczywiście, informacja to towar dziś bezcenny; rzeczą zupełnie naturalną i powszechną w profesjonalnym sporcie jest zamykanie dla postronnych i innych szpiegów treningów przed ważnymi meczami - tam cyzeluje się zagrywki, ustawienie, taktykę, które mają na celu zaskoczenie przeciwnika. Owszem, diabeł często tkwi w takich detalach.


Pal licho – uznajmy, że Zagłębie też miało prawo zrobić to samo, nawet jeżeli dotyczy to drużyny, która ledwie aspiruje do polskiej ekstraklasy, w której taktycznego geniuszu drużyn i znakomitego poziomu większości meczów nie da się dostrzec na trzeźwo.


Ale na tym się nie skończyło – prezes Jaroszewski z góry swej spojrzał na adwersarza, który okazał się "przesiąknięty prowincjonalnymi standardami" i „oszalał”, bo w gumofilcach chciał wejść do dobrej restauracji.

W łaskawości swej prezes klubu, który jeszcze rok temu z okładem trzaskał się na tych samych boiskach, co częstochowski burak, ojcowsko poklepał go po plecach, rzekomo nie żywiąc urazy, ot tylko bezsilna frustracja wysublimowała w maskowaną z niejakim trudem arogancję.

 

Gdy się uprzeć, mentalność szefa Zagłębia można zrozumieć, wszak miasto nad Brynicą nie od dziś absolutnie słusznie uchodzi za największy przyczółek Warszawy na południu Polski, choć nic nie wiadomo na razie, by znane zakusy polityków na nowe dzielnice stolicy sięgały aż tak głęboko.

 

Co prawda światowy gigant Amazon swoim nowym sosnowieckim magazynem sprzedaży wysyłkowej chwali się, że to wieś pod Łodzią, na domiar wszystkiego robiąc z niej dzielnicę... Katowic, ale nie bądźmy złośliwi - to musi być ewidentny objaw typowo amerykańskiej ignorancji na mapie europejskiej geografii, a tym bardziej zagubionej w nader delikatnych polskich uwarunkowaniach regionalnych.

Komentarze (13)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Szpieg szoguna Użytkownik anonimowy
~Szpieg szoguna
No photo~Szpieg szoguna Użytkownik anonimowy
do ~BARY:
No photo~BARYUżytkownik anonimowy
26 lut 22:27 użytkownik ~BARY napisał
Redaktorku kochany muchy latają wiosną teraz jest zima
Waszemu prezesowi odbiło już dawno temu. Myśli, że jest wielkim prezesem, a sam do tej ekskluzywnej restauracji wchodzi na bosaka, bo gumiaki zostawia przed wejściem.
27 lut 00:26 | ocena:75%
Liczba głosów:8
75%
25%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~LukaszUżytkownik anonimowy
~Lukasz :
No photo~LukaszUżytkownik anonimowy
Słabiutki tekst panie redaktorku... Na kilometr smierdzi kompleksami. Niestety obawiam się że tym tekstem nie wypłynie pan na głębsze dziennikarskie wody. Trzeba się pogodzic z brakiem talentu do pisania i chyba lepiej dla pana i redakcji byłoby zmienić profesje...Amazon budujący magazyn w Sosnowcu będzie potrzebował baardzo dużo ludzi do pracy...
26 lut 20:56 | ocena:56%
Liczba głosów:16
44%
56%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~mUżytkownik anonimowy
~m :
No photo~mUżytkownik anonimowy
Zwykle wylewanie kompleksów przez hanysów względem Zagłębia jest nieco krótsze, także jest to niecodzienna lektura. Polecam, bo śmiesznie jest do końca.
26 lut 18:51 | ocena:57%
Liczba głosów:14
57%
43%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii