Sukces po gliwicku, czyli klęska

Podstawowym problemem gliwiczan wcale nie jest strata dwóch ważnych graczy i trenera, lecz spójna strategia i jasna komunikacja.

Adam Sarkowicz
 /  fot. Rafał Rusek  /  źródło: Pressfocus

Wygląda na to, że ofiar sukcesu w Gliwicach będzie więcej niż jeden Radoslav Latal. Jaskółki donoszą, że Adam Sarkowicz histerycznie rozpytuje po szkołach - czyli tam, skąd na stołku prezesa Piasta dwa lata temu się znalazł – czy w nowym roku szkolnym znajdzie się dla niego jeszcze jakieś miejsce...


Wicemistrzostwo Polski, jakie w maju zdobyli piłkarze z Okrzei pod czeską ręką, dwa miesiące później jawi się jako hekatomba, która rozp... pardon, powaliła ludzi i rozsadziła jeszcze nie tak dawno świętujący klub. Historyczny i niespodziewany medal – a więc prawie apogeum - szybko przerodził się w klęskę. Piast nowy sezon rozpoczął koszmarnie – od 0:3 w Lidze Europy i 1:5 w ekstraklasie; złośliwi twierdzą, że w Krakowie zabrakło mu bramki, by trafił szóstkę w lotto...


Żarty na bok. Gliwicki przypadek niegotowości na sportowy sukces nie jest przecież czymś niezwykłym, a już szczególnie w polskich warunkach; nie wspominając o Śląsku, gdzie wyrosła już dorodna generacja prawie 30-latków, niepamiętająca mistrzostwa kraju w kopanej.
A i w całkiem niedawnej historii nie brakuje przykładów, gdy niedawni bohaterowie w tempie błyskawicy zostawali boiskowymi nieudacznikami. W ostatniej dekadzie chorzowski Ruch na przykład trzykrotnie lądował na podium, by za każdym razem w kolejnym sezonie bronić się przed spadkiem.


Czy podobny los czeka Piasta? Wiele na to wskazuje, choć rozgrywki dopiero ruszają, sytuacja jest dynamiczna, a w sporcie tak samo jak szybko można na dno spaść, równie szybko można się od tego dna odbić.
Na razie widać, że podstawowym problemem gliwiczan wcale nie jest odejście dwóch ważnych graczy – z całym szacunkiem, ale po boisku biega ich jedenastu – i trenera, lecz spójna strategia i jasna komunikacja, wewnątrz i na zewnątrz.


Piast ma ewidentny kłopot z określeniem tożsamości – czytaj z wyznaczeniem swojego miejsca w hierarchii na piłkarskiej mapie Polski. Gra i wyniki drużyny Latala w poprzednim sezonie zaskoczyły wszystkich; stąd tak trudno było wydusić od kogoś na Okrzei, że celem jest mistrzostwo, choć zespół długo tabeli przewodził.

Oczywistym jest, że miejsce tuż za Legią to nie jest fotel, w którym działacze z Gliwic czują się jak we własnym przy kominku – Piast nie ma ani drugiego budżetu w lidze, ani marketingu, ani skautów, ani widzów, ani niczego.


Gdzie więc jest jego miejsce? Tego tak naprawdę nie wiemy, bo prezes i jego służby – nawet zaczepiani przez byłego trenera przy pomocy nerwowych aluzji rzucanych prasie – generalnie milczą. Nie wiadomo, o co Piast gra, co chce osiągnąć i na czym swoje cele opiera.
To, że nie wiemy my, to jeszcze pół biedy; problem w tym, że nie wiedzą tego chyba nawet w gliwickich gabinetach.

 

Komentarze (7)

Napisz komentarz
No photo
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
~Janek :
No photo~JanekUżytkownik anonimowy
Piast to przykład trwonienia kasy podatnika.Zero zaplecza,szkolenia młodzieży, infrastruktury poza stadionem.Wystarczy zobaczyć co się stało z rezerwami gdy Piast zajął drugie miejsce w tej marnej lidze.Odeszło 2-3 piłkarzy a na rezerwy niema co liczyć.Jeszcze mówią że grają w pucharach...haha
19 lip 16 10:13 | ocena:75%
Liczba głosów:4
75%
25%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
~zgredek
No photo~zgredekUżytkownik anonimowy
do ~FAN:
No photo~FANUżytkownik anonimowy
19 lip 16 09:10 użytkownik ~FAN napisał
powrót do I ligi, gdzie ich miejsce:)
e tam, w Ekstraklasie się spokojnie utrzymają. Dziennikarze jak zwykle robią szum - przecież wiadomo od dawna, że kluby polskie puchary odpuszczają i wystarczy im Ekstraklasa. A że dostali łomot to co z tego. Ekstraklasa jest taka, że jesień sobie można odpuścić,
19 lip 16 09:40 | ocena:80%
Liczba głosów:5
80%
20%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~FANUżytkownik anonimowy
~FAN :
No photo~FANUżytkownik anonimowy
powrót do I ligi, gdzie ich miejsce:)
19 lip 16 09:10 | ocena:56%
Liczba głosów:9
44%
56%
| odpowiedzi: 2
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii