Kirgiz spada z konia

Już w chwili, kiedy Tałant Dujszebajew pokazał się jako trener naszej narodowej drużyny szczypiornistów, coś mnie od niego odrzuciło. Za nerwowy się okazał i pokrzykujący na zawodników w stylu kirgiskich czabanów, prowadzących na stepie stado koni…

Polska - Rosja
 fot. Norbert Barczyk  /  źródło: Pressfocus


Kiedy Tałant Dujszebajew oznajmił na łamach poniedziałkowego „Sportu”, że czuje się obywatelem świata, czyli najpierw Kirgizem, potem Rosjaninem i jeszcze Hiszpanem, mój sceptycyzm wobec niego osiągnął apogeum. Już w chwili, kiedy pokazał się jako trener naszej narodowej drużyny szczypiornistów, coś mnie od niego odrzuciło. Za nerwowy się okazał i pokrzykujący na zawodników w stylu kirgiskich czabanów, prowadzących na stepie stado koni… A jak już zapoznałem się z jego wynurzeniami, wedle których Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich to twór, do którego Tałant tęskni, uznając go za oazę wolności i szczęścia bez granic, zacząłem podejrzewać, że trener jest ślepy i głuchy! Ktoś, kto powiada z rozbrajającą szczerością, że „teraz jest za dużo wolności”, musiał raz na zawsze uwierzyć w słowa hymnu ZSRR, w którym mowa o sowieckim człowieku, „co tak wolno dyszy”, jak nikt na świecie… Nie dziwota zatem, że od tego gościa trudno oczekiwać, że natchnie patriotycznym, kawaleryjskim duchem walki naszych reprezentacyjnych szczypiornistów, tak aby Ruskich zmietli z parkietu - jak ci spod Komarowa, goniący w 1920 roku bolszewicką Konną Armię Budionnego.
Gdyby szukać analogii w piłkarskich odnośnikach rywalizacji podobnego typu, na myśl przychodzi niezapomniany eliminacyjny mecz do finałów mistrzostw świata w Szwecji z października 1957. Na czele naszej ekipy, która stanęła w Chorzowie naprzeciw faworyzowanej drużyny ZSRR, postawiono płk Henryka Reymana. Tylko on, Żołnierz Września, bojownik AK, więzień hitlerowskich obozów, wychowany i żyjący w wielce patriotycznym środowisku TS Wisła, wiedział kogo do reprezentacji powołać i jak motywować podopiecznych, aby cel sportowy osiągnąć. Rozumiał przede wszystkim najwyższe, wolicjonalne i moralne motywy piłkarzy-Ślązaków, na których oparł skład reprezentacji narodowej. Jest jasne, że dziś mamy inne czasy, a Rosja to nie Związek Sowiecki, ale czynnik ludzki pozostaje w sportowej walce wciąż ten sam.

Komentarze (36)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Zwalniać_Takie_DziennikarzynyUżytkownik anonimowy
~Zwalniać_Takie_Dziennikarzyny :
No photo~Zwalniać_Takie_DziennikarzynyUżytkownik anonimowy
Ty cały "dziennikarzyno" bo inaczej cie nazwać nie można po tym artykule. Po 1 - nie poglądy polityczne grają rolę w sporcie, bo i znam takie kluby co faszyzm wspierają pełną gębą i są mocne. Po 2 - Kirgiz sam mówił przed turniejem, żeby dać czas reprezentacji, nie ten turniej był kluczowy a następne. Po 3 - chyba każdy głupi widzi, że nasza kadra została solidnie przewietrzona i tylko ty liczyłeś na medale. Po 4 - sam bym bardziej rzetelne artykuły napisał od ciebie dziennikarzyno nie wiadomo skąd.
23 sty 17 12:58 | ocena:90%
Liczba głosów:10
90%
10%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~geno1975Użytkownik anonimowy
~geno1975 :
No photo~geno1975Użytkownik anonimowy
co za bełkot... Rysiek, jak się nie znasz na piłce ręcznej to pozostań może jednak przy kopanej? Odrzuciło cię bo facet powiedział że jest obywatelem świata? I ten powód podajesz jako apogeum swojej niechęci?Nie dziwią więc już dalsze brednie i argumenty w stylu: nie nadaje się na trenera bo urodzony w Azji... Jakby kompletnie bez znaczenia był dorobek trenerski Talanta i choćby wygrana ostatnio Liga Mistrzów. I wy Katowicki Sporcie, jeszcze za te brednie Ryśkowi zapłaciliście?! Gdzie mam złożyć CV?
23 sty 17 07:43 | ocena:87%
Liczba głosów:38
87%
13%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Psychiatra z 30-letnią praktykąUżytkownik anonimowy
~Psychiatra z 30-letnią praktyką :
No photo~Psychiatra z 30-letnią praktykąUżytkownik anonimowy
Myślę, że panu autorowi trzeba po prostu współczuć. Jego rodzinie również. A Przegląd Sportowy od dziś przestaję czytać. Osiągnęliście poziom Faktu. Jak można było puścić taki komentarz, zalatujący ksenofobią czy wręcz rasizmem, za to nie mający ani jednej linijki odnoszącej się do zagadnień merytorycznych.
24 sty 17 14:54 | ocena:100%
Liczba głosów:7
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii