Pochwała bielskiej brzydoty

Podbeskidzie często krytykuje się za prymitywny styl. Ale piękno jest względne. Lagi do przodu i wieczna gra na chaos też mają urok.

Marek Sokołowski
 fot. Łukasz Laskowski  /  źródło: Pressfocus

Podbeskidzie od momentu gdy pojawiło się w ekstraklasie jest krytykowane za toporny styl. Cała nasza liga nie słynie z technicznych fajerwerków, ale bielszczanie ten niewymagający umiejętności piłkarskich sposób gry realizują najbardziej konsekwentnie. A już od momentu, gdy prowadzi ich Leszek Ojrzyński, ocierają się w uprawianiu brzydoty o perfekcję. I zbierają za to zewsząd cięgi. Drużyna z jednym z najniższych budżetów w lidze dochodzi do półfinału Pucharu Polski, jednocześnie wciąż kręcąc się w zasięgu strefy pucharowej w lidze, a narzeka się, że gra prymitywnie.

 

Parę lat temu taką drużyną było w lidze angielskiej Stoke City. Szczególnie w jej twierdzy, Britannia Stadium, praktycznie nikt nie potrafił wygrać. Potykali się tam najwięksi angielskiego futbolu, a szczególny postrach siał Rory Delap, który miotał piłkę z autów tak daleko, że Irlandczycy poważnie zastanawiali się czy nie wystawić go na igrzyskach olimpijskich jako dyskobola. Doszło do tego, że rywale, grając ze Stoke, woleli wybijać piłki na rzuty rożne niż na auty. Stoke grało ostrą, prostą piłkę i miało wyniki. Legenda drużyny urosła tak bardzo, że miarą umiejętności piłkarza stało się wkrótce to, czy potrafiłby powtórzyć swoje udane zagranie w zimne, deszczowe popołudnie w Stoke". Stoke nikt nie lubił oglądać, ale nikt też nie lubił z nim grać.


Wypowiedzi ligowych rywali świadczą, że z Podbeskidziem zaczyna się dziać podobnie. Deniss Rakels z Cracovii zgrabnie ujął to, mówiąc, że Podbeskidzie to taka drużyna, która sama nie chce grać, a nie pozwala innym. Kazimierz Moskal, trener Wisły Kraków, podkreślał, że górale" to zespół, z którym nikt nie lubi grać. A Jurij Szatałow, trener Górnika Łęczna, stwierdził ostatnio, że Podbeskidzie jest groźne przy wyrzutach z autu. Markowi Sokołowskiemu czy Tomaszowi Górkiewiczowi do Delapa jeszcze trochę brakuje, ale faktycznie, bielszczanie potrafią z tego stałego fragmentu gry stworzyć spore zagrożenie.


Przyjęło się, że gra jest piękna wtedy, gdy zawodnicy szybko, sprawnie wymieniają piłkę po ziemi. Za ideał współczesnego piłkarskiego piękna uchodzi Barcelona Pepa Guardioli. Zwolennicy takiej gry lubią przywoływać cytat Briana Clough, legendarnego angielskiego trenera, który mówił, że gdyby Bóg chciał, by w piłkę grało się w powietrzu, zasadziłby trawę na niebie. Ale piękno jest względne. Lagi do przodu i wieczna gra na chaos też mają swój urok. Niech bielskie Stoke" robi swoje, a my w umiejętności każdego ligowca powątpiewajmy, dopóki nie potwierdzi ich w zimny, deszczowy wieczór w Bielsku-Białej.

 

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~Bolek i LolekUżytkownik anonimowy
~Bolek i Lolek :
No photo~Bolek i LolekUżytkownik anonimowy
Gdyby to budżety grały, a nie piłkarze, przewaga Legii nad Podbeskidziem powinna wynosić 351 punktów, a nie tylko 10...

Ale najwyraźniej znaczenie budżetu jest mocno przewartościowane, a strategią, nawet taką, która nie podoba się większości komentatorów, można osiągnąć bardzo wiele.

Wszystkim zarzucającym Góralom brzydką grę, proponuję zobaczyć powtórki ekstraklasowych występów Legii i Wisły pod Klimczokiem, kiedy to obie drużyny, w których gwiazd jest tyle, że jedna przesłania drugą, desperacko wykopywały piłkę na aut, aby tylko zyskać kolejne 30 sekund i obronić remis.

A następnie, dla równowagi, warto obejrzeć np. mecz Podbeskidzia z Górnikiem w Zabrzu. Barcelona może się z niego uczyć nie tylko determinacji, ale też techniki.
19 kwi 15 09:56 | ocena:100%
Liczba głosów:9
100%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Niepiłkarska GabrysiaUżytkownik anonimowy
~Niepiłkarska Gabrysia :
No photo~Niepiłkarska GabrysiaUżytkownik anonimowy
O moje niepiłkarskie uszy obiło się również, że Górale mają wysokie notowania w zakresie "fair play"... Może sobie coś "dopisałam", w razie czego proszę sprostować... Ale jeśli połączy się powyższe oraz ich wyniki, niech sobie chłopcy "brzydko" grają....
Panie Redaktorze, świetnie czyta się Pana tekst w zimny, deszczowy wieczór w Bielsku-Białej!!!!!
18 kwi 15 22:15 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~Archanioł GabrielUżytkownik anonimowy
~Archanioł Gabriel :
No photo~Archanioł GabrielUżytkownik anonimowy
Piłka nożna polega, zdaje się, na wygrywaniu. Więc lepiej jest brzydko wygrać niż ładnie przegrać.
18 kwi 15 21:53 | ocena:100%
Liczba głosów:6
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii